nba

Novi rekordi Slovenca Luke Dončića; Bogdanović u hrvatskom okršaju uspješniji od Zupca

29.12.2019 u 10:21

Golden State Warriorsi, bili su konačno na pravom putu, povezali su četiri pobjede. Međutim, sinoć im se suprotstavio Luka Dončić, čiji je Dallas slavio s uvjerljivih 141:121 kod Warriorsa.

Košarkaško čudo iz Slovenije, Luka Dončić, odigrao je još jednu impresivnu utakmicu i svima dao do znanja da je ozljeda daleko iza njega. Dončić je ovim nastupom dokazao da izrasta u velikog asa, kao i to da je na najboljem putu da u budućnosti postane jedan od najboljih Europljana u NBA ligi.

Na parketu je proveo 30 minuta, ali i to mu je bilo dovoljno da u statistiku upiše čak 31 koševa, 15 asistencija i 12 skokova. Tom učinku dodao je i dvije ukradene lopte.

Iz igre je gađao 8/16, odnsno 5/8 za tricu, dok je s linije slobodnih bacanja bio stopostotan (10/10). Tako je ostvario već 17. triple-double u NBA karijeri iako igra tek drugu sezonu u najjačoj ligi svijeta.

Također, izjednačio je rekord Jasona Kidda kao igrač Dallasa koji je u jednoj sezoni upisao devet puta triple-double.

Osim toga, Dončić je postao najmlađi igrač otkako se igra NBA koji je u sezoni imao više od jedne utakmice s 30 koševa i 15 asistencija i to tako da je srušio rekord legendarnog Michaela Jordana iz sezone 1984/85. Najbolji košarkaš ikad to je ostvario kada je imao 21 godinu, dok Luka ima 'samo' 20.

Dončić je postao i prvi igrač u NBA povijesti koji je za 30 minuta na terenu ostvario triple-double s 30 koševa, 12 skokova i 15 asistencija. Treba dodati i to da je i prvi košarkaš u NBA koji ima više od jednog triple-double učinka s 30 koševa i to za 30 ili manje minuta u igri.

Spomenimo da su na NBA parketima u subotu snage odmjerila i dva Hrvata, Ivica Zubac i Bojan Bogdanović. Obojica su pružili vrlo dobre partije, ali na kraju je slavio Bogdanovićev Utah Jazz, koji je u gostima dobio LA Clipperse sa 120:107.

Bojan Bogdanović je za 34 minute ostvario 17 poena (šut 6-16), 5 skokova, 3 asistencije i 2 ukradene lopte, dok je startni centar Clippersa Ivica Zubac odigrao najbolju utakmicu sezone. U 28 minuta upisao je 15 koševa (šut 4-7, slobodna bacanja 7-8), a od 12 skokova 9 ih je ostvario u napadu. Tome je dodao i 2 asistencije i 1 blokadu.

Uz Bogdanovića, kod Utah Jazza istaknuli su se Donovan Mitchell sa 30 poena i 9 asistencija, te Jordan Clarkson sa 19 koševa, dok su Clipperse predvodili Paul George sa 20 koševa i 10 skokova, te Kawhi Leonard sa 19 poena.

I dok su Zubac i Bogdanović odigrali značajne role, Dario Šarić je pružio najlošiju utakmicu sezone u dresu Phoenixa, koji je u gostima dobio Sacramento sa 112:110. Šarić je bio u početnoj petorci te je za 21 minutu ostvario samo 2 skoka i 2 asistencije, bez postignutog koša (šut 0-7).

Ante Žižić nije igrao za Cleveland, koji je dobio Minnesotu 94:88, kao niti Dragan Bender za Milwaukee u pobjedi 111-100 protiv Orlanda.

San Antonio je svladao Detroit 136:109, a 19-godišnji Luka Šamanić tek treba dočekati prve minute u dresu Spursa. Mario Hezonja, koji čitave sezone ima skromni učinak u Portlandu, opet nije igrao za Blazerse, koji su izgubili od LA Lakersa sa 120:128.