KVALIFIKACIJE ZA OI

Nakon ovog poraza Hrvatska više nema pravo na pogrešku

08.04.2016 u 22:11

Hrvatska rukometna reprezentacija doživjela je poraz na startu kvalifikacijskog turnira u danskoj. Bolji od babićevi igrača bili su domaćini koji su na kraju slavili 28:24. U prvoj utakmici turnira Norveška je s 35:29 pobijedila Bahrein

Hrvatski rukometaši su porazom od Danske 24-28 (9-11) u petak započeli nastup u Herningu na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre, a najveće zasluge za pobjedu domaće reprezentacije pripadaju Mikkelu Hansenu koji je s osam pogodaka bio najbolji strijelac dvoboja.

No, Hansenova kvaliteta nije dolazila do izražaja samo u realizatorskom dijelu, već i u kreatorskom. Svojim je prodorima otvarao prostor suigračima koje je pronalazio preciznim asistencijama, za što hrvatska obrana u većem dijelu utakmice, a pogotovo u drugom poluvremenu, nije imala rješenja.

Nakon što su ostavili Dance na 11 pogodaka u prvom poluvremenu, izabranici Željka Babića su u 15 minuta drugog poluvremena primili 10 pogodaka te dopustili domaćim rukometašima da stvore prednost od pet pogodaka, a do najvećih +6 (22-16) domaći rukometaši su stigli u 46. minuti.

Promjenom obrane iz 5-1 u 6-0 hrvatski rukometaši uspjeli su otupiti oštricu danskog napada, zaustaviti prodore Mikkela Hansena te ostaviti domaću reprezentaciju bez pogotka punih sedam minuta. U 53. minuti Hrvatska se približila na samo pogodak zaostatka (22-23) i vratila nadu u veliki preokret. Ipak, Danci su u završnici ponovno iskoristili promašaje naših rukometaša i slavili s 28-24.

Uz lošu obranu u većem dijelu drugog poluvremena, izabranike Željka Babića mučile su i 'crne rupe' kad je u pitanju realizacija.

Kapetan Marko Kopljar je ostao bez udarca na gol, a Manuel Štrlek, Zlatko Horvat i Ivan Čupić nisu uspjeli realizirati četiri od šest kaznenih udaraca. Domaći vratar Niklas Landin imao je osam obrana, manje nego što ih je samo u prvom poluvremenu skupio Ivan Stevanović (9), ali su sve bile u ključnim trenucima. Osim toga, hrvatski su rukometaši u više navrata pogađali okvir danskih vrata, a kad se to događalo na suprotnoj strani, Danci su iz 'otpadaka' i drugih pokušaja uspijevali doći do pogodaka.

Strijelce hrvatske reprezentacije je sa sedam pogodaka predvodio Manuel Štrlek. Pet golova je postigao Denis Buntić, a po tri Domagoj Duvnjak Zlatko Horvat i Luka Cindrić. Najbolji igrač Danske bio je Mikkel Hansen s osam pogodaka, a pet je postigao Kasper Sondergaard. Vratar Niklas Landin obranio je čak četiri sedmerca našim igračima.

U prvom dvoboju Norveška je svladala Bahrein s 35-29, ali su Norvežani prednost protiv autsajdera stvorili tek u posljednjih deset minuta utakmice.

Hrvatski rukometaši će u subotu protiv Bahreina (18 sati) tražiti prvu pobjedu na turniru, čime bi zadržali izglede za osvajanje jednog od prva dva mjesta koja vode na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. U drugom dvoboju subotnjeg programa (20.30 sati) igrat će Danska i Norveška.

DANSKA - HRVATSKA 28-24 (11-9)

Herning, dvorana Jyske Bank Boxen, 12.000 gledatelja. Suci: Raluy Lopez i Sabroso (Španjolska).

DANSKA: Christiansen 1, Mensah 1, Mortensen, Eggert 3 (1), Thomsen, Lauge 2, Noddesbo, Svan 2, Lindberg 2, Mollgaard 1, Sondergaard 5, Toft Hansen 3, Hansen 8, Damgaard; Landin 8 obrana, Green.
Isključenja: 6 min, sedmerci: 1/1.

HRVATSKA: Marić, Duvnjak 3, Kopljar, Gojun, Horvat 3, Karačić, Buntić 5, Mandalinić, Štrlek 7 (1), Čupić 1 (1), Pavlović, Kozina 1, Mamić 1, Cindrić 3; Stevanović 9 obrana, Pešić 2 obrane.
Isključenja: 6 minuta, sedmerci: 2/6.