Moćna Hrvatska samljela Finsku za petu pobjedu u nizu!

12.09.2013 u 19:46

• +10

Eurobasket 2013: Hrvatska - Finska

Izvor: Pixsell / Autor: Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska košarkaška reprezentacija drugi krug Eurobasketa u Sloveniji, u ljubljanskim Stožicama, započela je pobjedom 88:63 nad najugodnijim iznenađenjem turnira - Finskom

Tako su izabranici Jasmina Repeše upisali petu pobjedu u nizu na EP-u i to nad momčadi koja se može pohvaliti pobjedama nad Turskom, Rusijom i Grčkom u prvom krugu. Iako je još rano za kalkulacije ovom pobjedom naši su košarkaši došli vrlo blizu četvrtfinala jer su u ovu novu skupinu prenijeli pobjedu nad Slovenijom.

Dva i pol dana odmora jako su dobro došla umornoj i istrošenoj momčadi kao što je Hrvatska koja je bila pod velikim psihološkim pritiskom. Nakon startnog poraza od Španjolske malo tko je vjerovao kako momčad koja nije briljirala u pripremama i koja je skroz potonula nakon ubačenih mizernih 40 poena u uvodnoj utakmici može vezati nekoliko pobjeda u tako teškoj skupini kao što je bila ona sa aktualnim prvacima Španjolskom te domaćinom Slovenijom, Gruzijom, Poljskom, i Češkom.

U prvoj četvrtini bilo je dosta pogrešaka i promašaja s jedne i druge strane pa je stoga i razumljiv mali broj koševa (17:11). U pravom mučenju od košarke, čemu je očito kriva nervoza, Hrvatska je u prvih deset minuta imala šut iz igre 7-20 (35 posto)! Jedini je šuterski bio raspoložen Damjan Rudež s dvije trice (2-3). Srećom šut nije slušao ni Fince (3-18).

Drugu četvrtini Hrvatska je otvorila serijom 8:0 te je nakon toga lakoćom otišla na +18 (33:15). Do kraja poluvremena tempo je malo pao, no ostaje dojam kako nismo dovoljno iskoristili naše centre Tomića i Žorića. Na odmor su naši košarkaši otišli sa vodstvom 39:20, a obrana kakvu je odigrala Hrvatska graničila je u tim trenucima sa savršenstvom. Finska je šutirala iz igre sramotnih 2-29 (17 posto), a Hrvatska je u prvih 20 minuta upisala čak 32 skoka. Do kraja utakmice hrvatski su košarkaši upisali ukupno 47 skokova, najviše na cijelom turniru.

U nastavku utakmice obavljen je rutinski posao (sredinom treće dionice imali smo već 26 razlike), a kada je bilo jasno kako je Finska apsolvirana počele su pripreme za Italiju.

Do konačnih 88:63 Repeša je imao priliku odmoriti glavne igrače i dati veću minutažu igračima koji su na ovom Eurobasketu manje igrali te ravnomjerno izrotirati svih 12 igrača (manje su igrali tek Lukša Andrić i braća Delaš). Posebno je šuterski raspoložen bio Rudež (trice 4-7), a skakački je najraspoloženiji bio Damir Markota (11 skokova).

Najefikasniji kod Hrvatske bili su Damjan Rudež sa 17 koševa (trice 5-8), Bojan Bogdanović sa 15 koševa i Ante Tomić sa 11 koševa i sedam skokova.

Kod Finske najbolji Tuukka Kotti, Teemu Rannikko i Mikko Koivisto (svaki po osam koševa). Najopasniji igrač Finske Petteri Koponen ostao je na mizernih pet koševa (šut iz igre 1-7), a Finska je ukupno iz igre gađala 33 posto (20-60).

Nakon Finske slijedi dan odmora, a u subotu naše košarkaše čeka Italija te u posljednjoj utakmici u ovoj skupini Grčka (obje u 14,30 sati). Nošeni navijačima (Stožice imaju kapacitet od gotovo 13.000 mjesta!) naši bi lako mogli do još dvije uzastopne pobjede. Ako se to dogodi izjednačili bismo rekord s Eurobasketa 1995. kada su Kukoč, Rađa i društvo ubilježili sedam uzastopnih pobjeda.

A nakon toga slijedi četvrtfinale u kojem je sve moguće. Jer kreće lov na jednu od medalja…