moćni dallas

Mladi Hrvat svjedočio utakmici kakva od 1955. godine nije viđena u NBA-u; Slovenac Dončić i društvo narugali se LA Clippersima

28.12.2020 u 09:23

U košarkaškoj NBA ligi u nedjelju je odigrano ukupno deset utakmica, ali ona između Los Angeles Clippersa i Dallas Mavericksa bila je posebna. Takvu pobjedu gostiju baš nitko nije očekivao..

Košarkaši Dallasa porazili su Los Angeles Clipperse sa 124:73, a prednost Mavericksa na poluvremenu je bila nevjerojatnih +50 (77:27), što je najveća razlika u prvom dijelu na NBA utakmicama od uvođenja ograničenja napada u sezoni 1954/55. Tako je ispisana povijest u utakmici u kojoj je malo tko to mogao očekivati...

Domaća momčad je već na kraju prve četvrtine zaostajala 23 koša (36:13), a Luka Dončić je ubacio koševa koliko i svi Clippersi zajedno. Situacija se u drugoj četvrtini još pogoršala za domaće (41:14). Clippersi su uspjeli bolje započeti drugo poluvrijeme (11:0), ali su u konačnici i njega izgubili (46-47) za konačnih minus 51, što je i dobro, jer su tijekom dvoboja gubili i s 57 koševa razlike (120:63).

Za prvu ovosezonsku pobjedu Dallasa najzaslužniji je bio Slovenac Luka Dončić s 24 koša, devet skokova i osam asistencija. Josh Richardson je ubacio 21 poen.

'Pokazali smo tko smo. Ljudi su nas sudili po prve dvije utakmice, ali sezona je duga. Moramo samo tako nastaviti. Moramo igrati obranu', rekao je Dončić.

Trener Dallasa Rick Carlisle posebno je istaknuo drugo poluvrijeme, u kojem je njegova momčad zadržala stečenu prednost.

"Izazovno je zadržati tu natjecateljsku razinu. Moramo održati tu pokazanu kolektivnu čvrstinu i voljni moment", rekao je Carlisle.

Clippersima je to bio prvi poraz u novoj sezoni, a u njemu je hrvatski centar Ivica Zubac postigao 10 koševa za 16 i pol minuta u igri. No, nema sumnje kako 23-godišnji Hrvat želi što prije zaboraviti ovu utakmicu u kojoj je svjedočio rekordu.

Paul George je sa 15 koševa bio najbolji strijelac domaće momčadi koja je u ovoj utakmici bila bez Kawhija Leonarda, ozlijeđenog na prethodnoj utakmici slučajnim udarcem u lice od suigrača Sergea Ibake.

'Nije važno. Da, dobro su nas danas nabili, ali to je samo jedna utakmica', izjavio je Paul George.

U noći s nedjelje na ponedjeljak iznenađujuće poraze doživjele su momčadi koje bi trebale krojiti vrh ljestvice Istočne konferencije. Brooklyn Netsima su prvi poraz s Kyriejem Irvingom i Kevinom Durantom u sastavu nanijeli Charlotte Hornetsi (106-104), Milwaukee Bucksi su uvjerljivo poraženi na gostovanju kod New York Knicksa (110-130), a Boston je izgubio u Indianapolisu (107-108).

Iako su Durant (29) i Irving (25) zajedno ubacili 54 koša uz dobar postotak realizacije, domaći Hornetsi su imali ujednačeniji momčadski učinak. Predvodio ih je Gordon Hayward sa 28 koševa i sedam asistencija. Terry Rozier je postigao 19 koševa, a momčad je imala 35 asistencija, čak 12 više od Netsa. Hornetsi su i nadskakali suparnike (52-46).

Netsi su imali priliku izbjeći poraz i barem odvesti utakmicu u produžetak, ali je Kevin Durant neuobičajeno promašio šut s poludistance za izjednačenje na 104-104 sedam sekundi prije kraja dvoboja.

Celticsi su protiv Indiane na poluvremenu vodili 55-49, da bi u zadnjoj četvrtini nadoknadili zaostatak od 11 koševa iz treće dionice te 12 sekundi prije kraja poveli sa 107-106 nakon polaganja Marcusa Smarta u kontranapadu. Međutim, Domantas Sabonis je 8.4 sekunde prije kraja položio za vodstvo Pacersa 108-107 i promašio dodatno slobodno bacanje. Napad za pobjedu Celticsa odlučio je riješiti Jayson Tatum, ali je njegov pokušaj za tricu bio neprecizan.

Tako je Indiana zadržala stopostotan učinak (3-0), a u trećoj ovosezonskoj pobjedi najbolji su bili Malcom Brogdon sa 25 koševa i pet asistencija te Domantas Sabonis sa 19 poena, 10 skokova i pet asistencija. Celticse je sa 25 koševa, 11 skokova i pet asista predvodio Tatum, dok je Jaylen Brown ubacio 18 poena.

Najveće iznenađenje večeri je uvjerljiv poraz MIlwaukeeja u Madison Square Gardenu (130-110). Knicksi su u prvoj pobjedi u novoj sezoni imali 54 posto šuta i pogodili 16 trica iz samo 27 pokušaja, a najbolji su bili Julisu Randle sa 29 koševa, 14 skokova i sedam asistencija te Elfrid Payton sa 27 poena i sedam asista.

Giannis Antetokounmpo se zaustavio na 27 koševa, 13 skokova i pet asistencija, a Khris Middleton je postigao 22 poena za Buckse, koji nakon tri utakmice imaju isti učinak kao i Knicksi (1-2).

Nešto manje iznenađenje je uvjerljiv poraz Philadelphije na gostovanju u Clevelandu (94-118), ako se zna da su 76ersi u ovom dvoboju bili bez pomoći Joela Embiida. To je najbolje iskoristio gostujući centar Andre Drummond koji je postigao 24 koša uz 14 skokova. Collin Sexton je ubacio 22 poena. Philadelphia je imala samo dvojicu dvoznamenkastih, Tobiasa Harrisa sa 16 i Bena Simmonsa s 15 koševa.

Prvi poraz u novoj sezoni doživjeli su i San Antonio Spursi na gostovanju u New Orleansu, a Pelicansi su slavili sa 98-95. Domaća momčad je imala i krajem treće četvrtine 15 koševa prednosti, ali je San Antonio uspio izboriti neizvjesnu završnicu u kojoj je DeMar DeRozan došao do šuta za produžetak, međutim njegov pokušaj za tricu blokirao je Eric Bledsoe.

Brandon Ingram je sa 28 koševa, 11 skokova i šest asistencija bio najbolji igrač Pelicansa. Zion Williamson je završio dvoboj sa 18 poena i 11 skokova te pet ukradenih lopti. Kod Spursa je najbolji bio veteran Rudy Gay sa 22 koša.

Iako su bili bez Anthonya Davisa u sastavu, Los Angeles Lakersi nisu imali problema protiv gostujućih Timberwolvesa oslabljenih neigranjem Karl-Anthonyja Townsa te su ih svladali sa 127-91. Kyle Kuzma sa 20 koševa i LeBron James sa 18 poena, devet skokova i pet asistencija bili su najbolji kod aktualnih prvaka. Goste je sa 15 koševa predvodio Anthony Edwards.

Prvu pobjedu u novoj sezoni ostvarili su Golden State Warriorsi, a pobjedničku tricu za 129-128 pogodio je Damion Lee 2.3 sekunde prije kraja. To je bila četvrta Leejeva trica te večeri, a pogodio ih je iz pet pokušaja. Najbolji strijelac pobjednika bio je Stephen Curry sa 36 poena, Andrew Wiggins je ubacio 19. Kod Chicaga je najbolji bio Zach LaVine sa 33 koša.

Orlando je slavio sa 120-113 na gostovanju u Washingtonu i tako dogurao pobjednički niz na startu do 3-0. Wizardsi su u zadnju minutu ušli s vodstvom 113-110, ali su ostali bez prve pobjede u novoj sezoni (0-3) zahvaljujući završnoj seriji Magica 10-0. Markelle Fultz i Terrence Ross ubacili su po 26 koševa za pobjednike, dok je Wizardse sa 29 poena predvodio Bradley Beal.

Gostujuću pobjedu u Sacramentu ostvarili su Phoenix Sunsi koji su slavili sa 116-110. Pobjednike su predvodili Mikal Bridges sa 22 koša, Cameron Johnson sa 21 poenom te Devin Booker sa 20 koševa. Buddy Hield je sa 17 poena predvodio strijelce Kingsa.