'Kiviji' šokirali Slovake izjednačenjem u 93. minuti

• Zadnja izmjena 15.06.2010 16:36
  • Objavljeno 15.06.2010 u 15:16
Reid, Slovačka-Novi Zeland, SP 2010

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

U svom premijernom nastupu na svjetskim prvenstvima Slovačka je bila samo minutu, dvije udaljena od pobjede nad Novim Zelandom. 'Kiviji' su izjednačili na 1:1 u sudačkoj nadoknadi i doslovce šokirali nogometni svijet

Kladioničarski listići diljem svijeta bijesno su se trgali nakon malo više od 90 odigranih minuta između Slovaka i Novozelanđana. Slovaci su bili zicer svih zicera i tko bi pomislio da bi momčad koja je sa Svjetskog prvenstva udaljila Čehe i Poljake mogla primiti gol u posljednjoj sekundi utakmice. A primili su pogodak od momčadi koju mnogi smatraju najslabijom na SP-u.

Više od jednog poluvremena trebalo je favoriziranim Slovacima da zatresu mrežu novozelandskog golmana. Štoviše, kako su 'kiviji' krenuli u utakmicu, sve je mirisalo na iznenađenje, jer prvih 20-ak minuta Slovaci gotovo da i nisu imali loptu u nogama. Ipak, kad je novozelandska kanonada stala, Slovaci su preuzeli konce igre i malo pomalo gradili napade.

Reuters

Reuters

U prvih 45 minuta gledali smo relativno loš nogomet, pogotovo se više očekivalo od Slovaka, no očito su obje ekipe bile pod dojmom prve utakmice na Svjetskom prvenstvu. Slovacima je k tome to bio i premijerni nastup na SP-ima uopće, pa im nitko neće zamjeriti ako su im se malo tresle noge.

Prvi gol na svjetskim prvenstvima Slovaci su zabili preko Vitteka u 51. minuti i činilo se da su time zapečatili sudbinu Novog Zelanda. 'Kiviji' nisu uspjeli pošteno zaprijetiti izjednačenjem do samog završetka susreta, a onda u 93. minuti, nakon ubacivanja s lijeve strane, Reid je zabio glavom pored ukopanog Muhe.

Šokirani Slovaci u tim su trenucima izgledali posve izgubljeno, pa je vjerojatno dobro što je tek nekoliko sekundi kasnije odsviran kraj utakmice. U suprotnom, da se igrala samo koja minuta dulje, tko zna kako bi sve završilo. Ovako su i Slovaci i Novozelanđani osvojili po prvi bod na svjetskim prvenstvima, a još ih očekuju susreti protiv Italije i Paragvaja.

SLOVAČKA - NOVI ZELAND 1:1 (0:0)
Rustenburg; Stadion Royal Bokafeng, gledatelja17.900 gledatelja; Sudac Damon (JAR)

Strijelci: 1:0 Robert Vittek (50), 1:1 Winston Reid (90+3)

Slovačka: Mucha - Zabavnik, Škrtel, Durica, Cech - Weiss (od 91. Kučka), Štrba, Hamšik, Jendrišek - Vittek (od 84. Stoch), Šestak (od 81. Hološko)
Novi Zeland: Paston - Reid, Nelsen, Smith - Bertos, Elliot, Vicelich (od 78. Christie), Lochhead - Killen (od 72. Wood), Fallon, Smeltz