23.08.2015 u 18:17

• +6

Formula 1, Velika nagrada Belgije

Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Yves Herman

Lewis Hamilton ostvario je svoju 39. pobjedu u karijeri na Velikoj nagradi Belgije. Drugi je završio Nico Rosberg, a treći Romain Grosjean...

Britanski 30-godišnji vozač skinuo je još jedno prokletstvo na stazi Spa Francorchamps ove nedjelje. Na utrci na kojoj je prošao prvi ciljem, da bi mu naknadno oduzeli pobjedu 2008. godine, Hamilton je ovaj put odradio besprijekoran posao i tako nastavio svoju juriš prema drugoj uzastopnoj tituli.

Lewis nije imao mnogo problema na 11. utrci sezone. Dobro je startao i zatim čvrsto držao prvo mjesto do samog kraja utrke, povećavši tako vodstvo u ukupnom poretku. Nico Rosberg znatno je slabije startao i morao se probijati u prvoj fazi utrke, no Mercedes je bio prejak u Belgiji pa je s lakoćom dogurao do drugog mjesta, no bolje od toga nije mogao.

Sebastian Vettel bio je tek deveti u kvalifikacijama, ali u utrci se brzo probio i u samu završnicu ušao kao treći, no na potrošenim gumama. Eksplodirala mu je guma krug prije kraja i morao je odustati pa je Romain Grosjean u Lotusu to iskoristio i ostvario prvo pobjedničko postolje za Lotus u 2015. godini. Ferrari pak može žaliti jer se hrabra odluka pokazala na kraju katastrofalnom.

Odličan četvrti bio je za Red Bull Danil Kvjat, ispred Pereza, Masse i Raikkonena. Bodove su još osvojili Max Verstappen u Toro Rossu, te Valtteri Bottas u Williamsu, kojem su upropastili utrku bizarnom pogreškom u boksu, namontiravši mu jednu srednje tvrdu uz tri mekane gume, zbog čega je dobio kaznu. Deseti je bio Marcus Ericsson za Sauber.

Bila je to još jedna mizerna utrka za McLaren Hondu. Fernando Alonso i Jenson Button vukli su se na dnu poretka i na kraju završili na 13. i 14. mjestu, potvrdivši propast svih planova momčadi za ovu sezonu.

Među tragičarima utrke su Daniel Ricciardo kojem se pokvario Red Bull dok se borio za pobjedničko postolje, kao i Nico Hülkenberg koji zbog kvara na motoru nije uspio ni startati.

U ukupnom poretku Hamilton je povećao prednost ispred Rosberga na 28 bodova. Sljedeća utrka vozi se za dva tjedna u Monzi.