ZAISTA RUŽAN REZULTAT

Katastrofa Hrvatske na SP-u; oslabljeni Danci očitali lekciju hrvatskim rukometašima i ostavili ih bez četvrtfinala

U zadnjoj utakmici druge faze po skupinama, na Svjetskom prvenstvu u Egiptu, Hrvatska je teško poražena od aktualnog svjetskog prvaka Danske 38:26 (17:15) te je ostala bez prolaska u četvrtfinale natjecanja

Katar je otvorio šansu Hrvatskoj za prolazak u četvrtfinale, ali naši rukometaši su doživjeli debakl protiv Danske. Hrvatskoj je puno toga išlo u prilog uoči ključne utakmice, suparnik je osigurao prvo mjesto i nije trebao igrati s punom snagom, osim toga Danci su imali trovanje s hranom, a najbolji igrač Mikkel Hansen nije ni bio u sastavu, još u prvom dijelu ozlijedio im se i vratar Niklas Landin (poslije utakmice dobio nagradu IHF-a za najboljeg rukometaša na svijetu), ali sve to nije bilo dovoljno.

Moramo biti realni, Hrvatska nije zaslužila prolaz, jednostavno je bila loša, ponekad i katastrofalna, u svakom susretu previše je bilo crnih rupa, a protiv Danaca, pa makar oni bili drastično oslabljeni, one su kobne.

Hrvatska je dobro počela utakmicu, Horvat i Mamić su u uvodnim minutama bili raspoloženi prema naprijed, Pešić je zaustavio par udaraca te smo nekoliko puta imali po dva razlike (2:0, 4:2, 5:3, 6:4). No kako to je u našoj reprezentaciji na ovom SP-u, uslijedila je kriza u oba smjera, Danci su to neumoljivo kaznili i u 19. minuti preokrenuli prednost na svoju stranu (7:8), a u tim trenucima najviše problema nam je radio Holm.

Od tada se naš suparnik nekako ustalio na dva pogotka viška te su Červarovi izabranici bili prisiljeni stalno loviti 'minus', ali ga do odmora nisu ulovili te je prvo poluvrijeme završilo s 15:17.

Danci su na otvaranju drugog dijela odmah napravili seriju od 6-0 i odvojili se na velikih osam razlike (15:23) i hrvatski rukometaši su upali u bezilaznu situaciju.

• +33
Hrvatska - Danska, SP u rukometu 2021. Izvor: Pixsell / Autor: Slavko Midzor/PIXSELL

Nije više bilo povratka, a na prvi pogodak u nastavku smo čekali osam minuta kada je Karačić pogodio za 16:23. No Danci nisu imali milosti, nisu ni pomislili povući ručnu iako se činilo da igraju 'laganini', u nižoj brzini. I to je bilo dovoljno da nas napune, u 43. minuti bilo je deset razlike, uskoro i 11 (28:17).

Razlika je stalno rasla, šteta što se nije mogao svirati kraj, jer je to izgledalo jako ružno, u 48. bilo je 18:32, dakle do tada smo u drugom poluvremenu postigli tek tri pogotka. Zadnjih desetak minuta gledali smo utakmicu bez volje i žara, svi su jedva čekali da završi mučenje nakon kojeg je potrebna dobra analiza, jer pred Hrvatskom su kvalifikacije za Olimpijske igre.

Završilo je 38:26, a dodajmo kako zadnji puta nismo prošli u nokaut fazu prije 19 godina...

Dance su do pobjede predvodili Emil Jakobsen s osam, Jacob T. Holm sa šest, te Nikolaj Oris Nielsen s pet golova, dok su u našim redovima najefikasniji bili Marino Marić sa šest, te Igor Karačić s pet golova.

Danska će u četvrtfinalu igrati protiv Egipta, dok će Katar na noge Šveđanima. U preostala dva četvrtfinala sastaju se Španjolska i Norveška, te Francuska - Mađarska.

HRVATSKA - DANSKA 26:38 (15:17)

• HRVATSKA: Pešić, Šego; Marić 6, Duvnjak 1, Horvat 2, Brozović, Karačić 5, Štrlek, Čupić 3, Musa, Mamić 2, Šebetić 1, Mandić 1, Jaganjac 2, Kević, Martinović 3.
  • DANSKA: Landin, M.Jacobssen; Moeller 1, E. Jacobssen 8, Zachariassen 4, Mensah 3, Larsen, Olsen, Hansen 3, Andersson 2, Nielsen 5, Holm 6, Gidsel, Saugstrup 3, Christensen 3, Hakl, Moelgard
  • ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minuta, Danska 6 minuta.
  • SEDMERCI: Hrvatska 2/2, Danska 6/6