SP KOŠARKAŠA

Kanada izbacila Sloveniju i izborila polufinale, Dončić isključen, pogledajte zašto

06.09.2023 u 16:50

Košarkaši Kanade napravili su u srijedu u Manili povijesni reprezentativni rezultat probivši se u polufinale Svjetskog prvenstva pobjedom nad Slovenijom 100-89 (26-24, 24-26, 30-21, 20-18), a za dva dana će se s reprezentacijom Srbije boriti za mjesto u finalu.

Prvo ime dvoboja bio je Shai Gilgeous-Alexander koji je dvoboj završio s 31 košem, 10 skokova i četiri asistencije. RJ Barrett je ubacio 24 poena i imao devet skokova, a po 14 koševa su postigli Dillon Brooks i Nickeil Alexander-Walker.

Luka Dončić je sa 26 koševa bio najbolji slovenski strijelac, a najvećeg pomagača imao je u Klemenu Prepeliču koji je ubacio 22 poena.

U prve dvije četvrtine dvoboja nijedna momčad nije uspjela izgraditi opipljiviju prednost, a najveće vodstvo i za jednu i za drugu momčad bilo je izraženo s četiri koša. Stoga ne čudi što su reprezentacije veliki odmor dočekale izjednačene (50-50). Slovenci su za takav rezultat pogodili deset trica iz samo 17 pokušaja.

Otvaranje drugog poluvremena u potpunosti je pripalo Kanađanima koji su s 11-2 prvo došli do +9 (61-52), a onda tu prednost podigli i na +16 (77-61). Slovenci su uspjeli treću četvrtinu zaključiti serijom 7-0 i u zadnjih 10 minuta ući s jednoznamenkastim zaostatkom (80-71).

Kanađani su na isti način odgovorili na početku posljednje dionice dvoboja i opet otišli na +16 (87-71). Kanada je u 33. minuti ostala bez Dillona Brooksa, koji je zaradio drugu, isključujuću tehničku pogrešku. No, samo tridesetak sekundi poslije, na veliku žalost slovenskih košarkaša i navijača, ista je sudbina zadesila Luku Dončića koji je još jednom previše komunicirao sa sucima te na kraju time oštetio svoju momčad.

Trenutak Dončićevog isključenja pogledajte OVDJE.

U trenutku Dončićevog isključenja Kanada je imala 15 koševa prednosti (92-77). Bez svog kapetana, ponajviše zahvaljujući Klemenu Prepeliču i Gregoru Hrovatu, Slovenija je u 36. minuti uspjela zaostatak ponovno svesti na jednu znamenku (94-85). Pri tom rezultatu su Nikolić i Prepelič promašili trice, a na drugoj strani je Shai Gilgeous-Alexander položio za 96-85. Minutu poslije je najbolji kanadski igrač nakon skoka u napadu izborio i osobnu pogrešku te pogodio oba slobodna bacanja za 98-85.

Za konačnu potvrdu prolaza Kanađana u njihovo prvo polufinale na svjetskim prvenstvima veteran Kelly Olynyk je minutu prije kraja progurao loptu kroz obruč za konačnih 100-89.

Porazom Slovenije u srijedu su postali poznati i europski predstavnici koji su izravno izborili nastup na olimpijskom turniru u Parizu, a to su reprezentacije Njemačke i Srbije.

Polufinala Svjetskog prvenstva na rasporedu su u petak: od 10.45 sati igrat će Srbija - Kanada, a od 14.40 sati SAD - Njemačka.