POTVRDILI PRVO MJESTO

Kakva drama: košarkaši slomili Grke nakon dva produžetka!

16.09.2013 u 18:44

Košarkaška reprezentacija Hrvatske teško izborenom pobjedom 92:88 nakon dva produžetka nad Grčkom plasirala se u četvrtfinale Eurobasketa u Sloveniji kao prvoplasirana u skupini. Za ulazak u polufinale igrat će u četvrtak protiv najugodnijeg iznenađenja turnira - Ukrajine

Izbornik Hrvatske Jasmin Repeša i prije utakmice je naglasio kako 'idu na pobjedu i da ne žele razmišljati o kalkulacijama'. Naime, i prije utakmice se znalo: pobjeda nam u četvrtfinalu donosi Ukrajinu, a poraz vjerojatno Litvu.

Grci su u utakmicu ušli bez dva vrlo važna igrača koja su se ozlijedila (Papanikolaou i Mavrokefalidis) i na trenutke se činilo kako nas čeka lak zadatak. No nitko se nije mogao nadati kako će za pobjedu trebati čak 50 minuta i dva produžetka.

'Potrošili smo više energije nego smo trebali. Važno je da smo završili prvi i da znamo kako idemo na Ukrajinu. Sada je važno dobro se odmoriti i pripremiti za najvažniju utakmicu - a to je četvrtfinale', kazao je nakon utakmice Repeša.

Igrač odluke u drugom produžetku bio je Bojan Bogdanović koji je na sebe preuzeo veliku odgovornost, a velik obol dao je i Damjan Rudež važnom tricom nakon koje se Grci više nisu mogli vratiti.

U prvoj četvrtini tek je Yannis Bourousis stvarao male probleme našim centrima. Brzo smo poveli 11:7, no Grci su se zahvaljujući spretnom Michailu Bramosu vratili i poveli 17:14.

I u drugoj četvrtini nastavila se rastrgana igra s obje strane, igralo se koš na koš i Hrvatsku je u igri držao Amerikanac s hrvatskom putovnicom Dontaye Draper koji je u kratkom periodu ubacio devet koševa.

Na polovici druge četvrtine Grčka je povela 32:27, ali je na koncu Hrvatska na odmor ipak otišla s minimalnim vodstvom (36:34) zahvaljujući sjajnoj akciji Ante Tomića. Treba reći kako je Repeša u prvom poluvremenu rotirao čak 11 igrača, a jedini minutažu nije dobio Mario Delaš

Pred kraj prvog poluvremena proradio je naš najbolji igrač Bojan Bogdanović s pet uzastopnih koševa. Ostaje dojam kako je zbog prevelikog broja izgubljenih lopti (čak 11!) Hrvatska propustila priliku da na odmor ode s većim vodstvom.

U trećoj četvrtini naši su počeli igrati s više želje te smo nakon nekoliko sjajnih poteza Šarića i 'probuđenog' Tomića serijom 11:2 poveli 49:41.

I taman kada se činilo kako će naši ubaciti u višu brzinu po starom receptu potpuno su stali, promašili su  nekoliko lakih šutova (Šarić), počela je bespotrebna nervoza (Bogdanović tehnička) i Grci serijom 9:0 vraćaju vodstvo. Na koncu treće dionice naši su imali minimalno vodstvo (51:50), ali je nervoza zbog velikog uloga bila sve veća.

U završnicu se ušlo novom dramom, ali u zadnje dvije minute sjajno reagiraju Ukić i Bogdanović te smo u zadnju minutu ušli s vodstvom 69:65. Do kraja utakmice gledali smo pravu dramu. Nakon greške Bogdanovića kojem je ispala lopta brzo zabija Bourousis. Zatim Tomić kod 69:67 pogađa samo jedno slobodno bacanje 21 sekundu prije kraja.

U posljednjem napadu Grčke bilo je jasno kako će Grci ići na tricu (očito o faulu nisu razmišljali) i 9,7 sekundi prije kraja Nikos Zisis zabija tricu za poravnanje 70:70!

Nakon time-outa Ukić nije mogao probiti grčku obranu i odlučio se na šut za tricu, koji bi nam donio pobjedu, no ostao je metar prekratak…

Uslijedilo je dodatnih pet minuta koje smo otvorili košem Bogdanovića, a dobra vijest je kako je Spanoulis nakon dvije minute morao izvan igre zbog pet osobnih pogrešaka. No to nam nije previše pomoglo jer su Grci zahvaljujući trici Kaimakogloua te dvici Zisisa 36 sekundi prije kraja produžetka otišli na plus tri (77:74). Bogdanović je brzom tricom izjednačio na 77:77 točno 25,6 sekundi prije kraja. U zadnjem napadu Zisis je promašio za pobjedu i uslijedio je drugi produžetak koji je Hrvatska sjajno otvorila zahvaljujući Bogdanoviću koji je u dvije minute ubacio šest koševa, da bi ubrzo nakon toga Damjan Rudež zabio tricu za vodstvo 86:79 (+7). No Zisisovom tricom i nakon toga slobodnim bacanjima Grci dolaze na minus dva. Nakon promašaja Markote snažni Bourousis zabija za poravnanje 86:86 minutu prije kraja.

Uslijedila je nova drama: Draper zabija 33,3 sekunde prije kraja za 88:86, nakon čega Zisis 19,6 sekundi prije kraja promašuje čisto polaganje.

Loptu odluke u rukama je, na slobodnim bacanjima, imao Bogdanović koji je zabio oba za vodstvo 90:86. Nakon promašaja Grka bilo je jasno kako je gotovo i Hrvati su počeli slaviti ovu važnu pobjedu.

Najbolji kod Hrvatske su bili Bojan Bogdanović sa 22 koša, Ante Tomić sa 15 koševa i 12 skokova, Roko Leni Ukić sa 14 koševa i 5 asistencija te Dontaye Draper koji je ubacio 13 koševa. Kod Grčke najbolji su bili Yannis Bourousis sa 21 košem i 9 skokova te Vassilis Spanoulis sa 18 koševa.

U četvrtak Hrvatsku čeka četvrtfinalna utakmica protiv Ukrajine, a Grčka je ispala iz turnira.