EUROPSKA LIGA

Juve šokirao Ajax, Bebek sudio izvrsno

18.02.2010 u 20:54

Nekako u sjeni osmine finala Lige prvaka u četvrtak je nastavljeno natjecanje u Europskoj ligi. Naslovnice europskih sportskih novina svakako će zabljesnuti pobjedom Juventusa nad Ajaxom u Amsterdamu, a na toj utakmici glavni sudac bio je naš Ivan Bebek

Juventus ove sezone ne izgleda dobro. Torinezi su ispali iz Lige prvaka, dobili žestoke kritike suparnika iz domaćeg prvenstva zbog mogućnosti da Italija čak izgubi jednog predstavnika u najcjenjenijem klupskom natjecanju na svijetu, a u Amsterdam su ispraćeni s podsmijesima. No 'stara dama' se iz Nizozemske vraća kući s punim plijenom, a i unatoč ne baš blistavoj igri sigurno neće pretrpjeti kritike za nastup u šesnaestini finala Europske lige.

Ajax je odigrao vrlo dobro, na trenutke čak i izvrsno, no unatoč tomu što su Suarez i Sulejmani bili poput tajfuna u napadu 'kopljanika', igrači Juventusa uspijevali su se nekako obraniti. Tek je Sulejmani jednom pogodio, i to iz kontranapada, ali su zato gosti preko Amaurija dvaput poentirali i stigli do pobjede koju još moraju potvrditi u uzvratu 25. veljače.

Glavni sudac susreta bio je naš Ivan Bebek i nakon viđenoga ne možemo mu ne priznati da je posao odradio izvrsno. Kao i obično, bio je lak na kartonima, dodijelio je šest žutih i crveni Salihamidžiću u posljednjim trenucima susreta, no ta lakoća davanja kartona Bebekov je zaštitni znak i svakako mu se ne može prigovoriti niti za jednu od dodijeljenih opomena. Njegovi pomoćnici bili su Tomislav Petrović i Željko Grgec, četvrti sudac Ante Vučemilović-Šimunović, a suci uz gol-aut crtu Mario Strahonja i Damir Batinić.

Pobjedu je ostvario i Club Brugge protiv Valencije 1:0, a pogodak odluke postigao je Kouemaha u 56. minuti. Hrvatski nogometaš Ivan Perišić igrao je za domaći sastav svih 90 minuta. Gosti su od 51. minute igrali bez isključenog Silve. Identičnim rezultatom Twente je pobijedio Werder, golom Janssena u 39. minuti.

Standard je u Liegeu pobijedio Red Bull Salzburg 3:2 premda je na poluvremenu gubio 0:2. Oba gola za austrijski sastav postigao je Janko (4, 45). U nastavku utakmice Standard je okrenuo rezultat, a strijelci su bili Witsel (66-11m, 82) i De Camargo (80). Hrvatski reprezentativac Nikola Pokrivač igrao je za Salzburg posljednjih 16 minuta utakmice.

HSV je u Hamburgu pobijedio PSV Eindhoven 1:0 golom Jansena iz jedanaesterca u 26. minuti, a kazneni udarac je izborio napadač hrvatske reprezentacije Mladen Petrić. Hrvatski reprezentativac je na terenu proveo 90 minuta, a u 14. minuti je dobio žuti karton.

Darijo Srna je predvodio Šahtar na gostovanju u Londonu protiv Fulhama. Utakmica je završila pobjedom engleskog sastava 2:1. Srna je na terenu proveo cijeli susret, a u 45. minuti je dobio žuti karton.

Panathinaikos je u Ateni dva puta gubio od Rome, no na koncu je ipak izborio pobjedu 3:2. Golove za Pao postigli su Salpingidis (67), Hristodoulopoulos (84) i Cisse (89), dok su strijelci za Romu bili Vučinić (29) i Pizarro (81-11m). Mario Galinović nije branio za Panathinaikosa i pobjedu grčkog sastava pratio je s klupe za pričuve, a nije nastupio niti Ante Rukavina.

Liverpool je teškom mukom pobijedio rumunjsku Unirea Urziceni 1:0, a pogodak odluke postigao je Ngog devet minuta prije kraja utakmice. Benfica je u Berlinu protiv Herthe odigrala 1:1, a identičnim rezultatom završile su i utakmice Atletico Madrid - Galatasaray, te Athletic Bilbao - Anderlecht. Lille je pobijedio Fenerbahče 2:1, dok su Villarreal i Wolfsburg odigrali 2:2.

Rezultati:
Athletic Bilbao - Anderlecht 1:1 (Dominguez 58 / Biglia 35)
Atletico Madrid - Galatasaray 1:1 (Reyes 23 / Kader Keita 77)
Liverpool - Unirea Urziceni 1:0 (Ngog 81)
HSV - PSV Eindhoven 1:0 (Jansen 27-11m)
Panathinaikos - Roma 3:2 (Salpingidis 67, Hristodoulopoulos 84, Cissé 89 / Vučinić 29, Pizarro 81-11m)
Hertha Berlin - Benfica 1:1 (Garcia 34 - autogol / Di Maria 4)
Kopenhagen - Marseille 1:3 (Grönkjaer 79-11m / Niang 72, Ben Arfa 84, Kaboré 89)
Fulham - Šahtar 2:1 (Gera 3, Zamora 63 / Adriano 32)
Ajax - Juventus 1:2 (Sulejmani 16 / Amauri 31, 58)
Twente - Werder 1:0 (Janssen 39)
Standard - Salzburg 3:2 (Witsel 66-11m, 82, De Camargo 80 / Janko 4,45)
Club Brugge - Valencia 1:0 (Kouemaha 56)
Villarreal - Wolfsburg 2:2 (Senna 43, Ruben 86 / Grafite 66,84-11m)
Lille - Fenerbahče 2:1 (Balmont 3, Frau 51 / Verderson 5)
Rubin - Hapoel Tel Aviv 3:0 (Buharov 14, 23, Semak (69)