EUROPSKA LIGA

Jelavić presudio Aston Villi, ozljeda Jurića

27.08.2009 u 23:24

Diljem Europe igrane su uzvratne utakmice četvrtog pretkola Europske lige. Bilo je i velikih iznenađenja, a i neki hrvatski igrači imali su važan udio u prolasku svojih momčadi

Hrvatski napadač Nikica Jelavić junak je velikog uspjeha bečkog Rapida koji se preko uglednog engleskog prvoligaša Aston Ville plasirao u natjecanje po skupinama Europske lige. Jelavić je pogotkom u 76. minuti uzvratnog dvoboja na Villa Parku u Birminghamu smanjio na konačnih 2-1 za Aston Villu i donio prolaz Rapidu zbog 1-0 pobjede u prvoj utakmici prije tjedan dana u Beču kada je Jelavić također bio strijelac. Jelavić je igrao za Rapid do 87. minute.

Hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Jurić odigrao je samo prvih 14 minuta uzvratnog dvoboja 4. pretkola za Genou protiv Odensea u Danskoj nakon čega je bio zamijenjen zbog jakog udarca u glavu kojega je zadobio u sudaru s Djembom Djembom. Dvoboj u Odenseu završio je bez pobjednika 1-1, što je Genoi bilo dovoljno za prolaz zbog pobjede 3-1 u prvoj utakmici.

Gordon Schildenfeld odigrao je svih 90 minuta u obrani Sturma koji je u uzvratnoj utakmici kao gost u Harkivu svladao ukrajinski Metalist sa 1-0, te se plasirao u natjecanje po skupinama jer je prvi dvoboj u Grazu završio bez pobjednika, 1-1. Jedini pogodak na utakmici postigao je Beichler (32).

Manuel Pamić odigrao je svih 90 minuta za prašku Spartu koja je i u uzvratnom dvoboju na svom terenu svladala Maribor. U uzvratu u Pragu bilo je 1-0 za Spartu koja je u prvoj utakmici u mariboru slavila sa 2-0.

Nevjerojatan pothvat napravila je momčad Dinama iz Bukurešta koja je boljim izvođenjem 11-eraca izbacila Slovan iz Libereca usprkos porazu od 0-3 u prvoj utakmici na domaćem terenu. Utakmica u Bukureštu registrirana je rezultatom 3-0 za Slovan zbog navijačkih nereda zbog kojih je uslijedio prekid u 88. minuti kod vodstva Slovana od 2-0. No, u uzvratu je Dinamo golovima Andreija Cristee (4) i Niculaea (58, 82) izborio produžetke, a potom i 11-erce nakon kojih je proao dalje. U neslavnom nastupu Slovana sudjelovala su i trojica hrvatskih igrača, Lovre Vulin je odigrao svih 120 minuta, te je čak i uspješno izveo 11-erac, Josip Čorić je zamijenjen u 88. minuti, a Andrej Kerić u 74. minuti.

Mladen Petrić nije nastupio za HSV u uzvratu protiv Guingampa nakon što je u prvoj utakmici na gostovanju postigao tri pogotka u visokoj pobjedi 5-1. I bez Petrića HSV je pobijedio i u uzvratu sa 3-1.

Hrvoje Čale odigrao je svih 90 minuta za Trabzonspor kojemu niti pobjeda 1-0 na gostovanju u Toulouseu nije bila dovoljna za prolaz, jer je u prvoj utakmici u Trabzonu bilo 3-1 za francusku momčad. Drago Gabrić nije imao pravo nastupa za Trabzonspor jer je u 3. pretkolu ovog natjecanja igrao za Hajduk protiv Žiline.

REZULTATI (u zagradama su rezultati prvih utakmica, zvjezdicom su označeni klubovi koji su se plasirali u natjecanje po skupinama):

Hearts (Ško) - *DINAMO ZAGREB (HRV) 2-0 (Stewart 18, Zaliukas 55) (0-4)
Aston Villa (Eng) - *Rapid Beč (Aut) 2-1 (Milner 38-11m, Carew 53 / JELAVIĆ 76) (0-1)
Aktobe (Kaz) - *Werder (Njem) 0-2 (Pizarro 10, 45+1) (3-6)
Amkar (Rus) - *Fulham (Eng) 1-0 (Kučev 90) (1-3)
Qarabag (Aze) - *Twente (Niz) 0-0 (1-3)
Dinamo M. (Rus) - *CSKA Sofija (Bug) 1-2 (Keržakov 10 / Delev 14, Ivanov 55)
Sigma (Češ) - *Everton (Eng) 1-1 (Sultes 80 / Pienaar 44) (0-4)
Zenit (Rus) - *Nacional (Por) 1-1 (Tekke 34 / Ruben Micael 89) (3-4)
Slovan Bratislava (Svk) - *Ajax (Niz) 1-2 (Sylvestr 45+1 / De Jong 30, Bakircioglu 84) (0-5)
*Hertha (Njem) - Brondby (Dan) 3-1 (Kačar 75, 86, Dardai 80 / Morten D.S. 51) (1-2)
*Hapoel Tel Aviv (Izr) - Teplice (Češ) 1-1 (Ben Dayan 90+1 / Klein 89) (2-1)
*Heerenveen (Niz) - PAOK (Grč) 0-0 (1-1)
*Lille (Fra) - Genk (Bel) 4-2 (Tulio 10, 73, Dumont 59, Hazard 70 / Barda 24-11m, Tozser 86) (2-1)
*CFR Cluj (Rum) - Sarajevo (BiH) 2-1 (Kone 40, Muresan 69 / Škoro 81) (1-1) Elfsborg (Šve) - *Lazio (Ita) 1-0 (Avdić 69) (0-3)
Tromso (Nor) - *Athletic (Špa) 1-1 (Rushfeldt 61 / Javi Martinez 56-11m) (2-3)
*Basel (Švi) - Baku (Aze) 5-1 (Almerares 32, Gelabert 36, Frei 63, Shaqiri 74, Mustafi 83 / Felipe 33) (3-1)
Metalist (Ukr) - *Sturm (Aut) 0-1 (Beichler 32) (1-1)
Žilina (Svk) - *Partizan (Srb) 0-2 (Diarra 59, Ilić 65) (1-1)
*Sparta (Češ) - Maribor (Slo) 1-0 (Wilfried 3) (2-0)
Levadia (Est) - *Galatasaray (Tur) 1-1 (Puri 50 / Nonda 64) (0-5)
*AEK (Grč) - Vaslui (Rum) 3-0 (Manduca 59, Scocco 74, 79) (1-2)
*Austria Beč (Aut) - Metalurg Doneck (Ukr) 3-2 - produžeci (Okotie 36, Ačimovič 70-11m, Sulimani 115 / Tanasa 20, Mkhitarjan 54) (2-2)
*Hamburger SV (Njem) - Guingamp (Fra) 3-1 (Tesche 42, 51, Berg 47 / Mathis 90+1) (5-1)
*Villarreal (Špa) - NAC Breda (Niz) 6-1 (Cazorla 16, Rossi 23-11m, 37-11m, Senna 46, Jonathan Pereira 57, Kiko 61 / De Graaf 80) (3-1)
Slovan Liberec (Češ) - *Dinamo Bukurešt (Rum) 0-3 (Andrei Cristea 4, Niculae 58, 82) (3-0) - 11-erci: 8-9
Litex (Bug) - *BATE Borisov (Bje) 0-4 - produžeci (Sosnovski 86, 99, Rodionov 95, Skaviš 118) (1-0)
Odense (Dan) - *Genoa (Ita) 1-1 (Lucho 45+2-ag / Criscito 53) (1-3)
*Fenerbahce (Tur) - Sion (Švi) 2-2 (Andre Santos 2, 41-11m / Vanczak 9, Chihab 31-11m) (2-0)
Crvena zvezda (Srb) - *Slavia (Češ) 2-1 (Bogdanović 23-11m, Perović 45 / Vlček 63) (0-3)
*Roma (Ita) - Košice (Svk) 7-1 (Totti 1, 6, 86, Guberti 8, Cerci 17, Menez 18, Riise 70 / Novak 38) (3-3)
*PSV Eindhoven (Niz) - Bnei Yehuda (Izr) 1-0 (Simons 25-11m) (1-0)
Vorskla (Ukr) - *Benfica (Por) 2-1 (Sachko 48, Esin 74 / Saviola 60) (0-4)
St. Patrick's Athletic (Irs) - *Steaua (Rum) 1-2 (O'Connor 49 / Nicolita 80, Ochirosii 89) (0-3)
*Toulouse (Fra) - Trabzonspor (Tur) 0-1 (Gulselam 55) (3-1)
Club Brugge (Bel) - Lech (Polj) 1-0 (Sonck 79) (0-1) - 11-erci: 4-3
*Valencia (Špa) - Stabaek (Nor) 4-1 (Miku 28, 30, 80, Žigić 77 / Farnerud 36) (3-0)