• Zadnja izmjena 12.03.2010 09:18
  • Objavljeno 11.03.2010 u 20:56
Ruud van Nistelrooy

Izvor: Guliver/Getty Images / Autor: Guliver / Getty Images

Igrane su prve utakmice osmine finala Europske lige. Treba izdvojiti pobjedu Petrićevog HSV-a protiv Anderlechta (3:1), domaći poraz Galinovićevog i Rukavininog Panathinaikosa u okršaju sa Standardom (1:3) te trijumf Lillea u utakmici s Liverpoolom (1:0)

HSV je u Hamburgu srušio Anderlecht sa 3:1 pogocima Mathijsena (23), Van Nistelrooyja (40) i Jarolima (76), a gol nade za Belgijance postigao je Legear (45+1). Mladen Petrić za domaćina je igrao cijelu utakmicu, našao se u nekoliko izglednih situacija, a sudjelovao je kao dodavač kod drugog pogotka svoje momčadi.

Minimalnu, ali veliku pobjedu ostvarila je i najefikasnija družina u francuskom prvenstvu. Lille je sa 1:0 bio bolji od Liverpoola, a jedini strijelac na susretu je bio Hazard šest minuta prije kraja. Utakmica je bila čvrsta s malo dobrog nogometa.

U Kazanu su Rubin i Wolfsburg odigrali 1:1. Domaćin je poveo preko Noboe (29), a sjajan rezultat pred uzvrat gostima je donio Misimović (67), na asistenciju Džeke. Teren je bio jako loš, a temperatura -9. S obzirom na uvjete, gledatelji su mogli vidjeti zanimljiv okršaj.

U madridskom susretu između Atletica i Sportinga nije bilo pogodaka. Domaćin je bio bolji, što nije čudno budući da je od 31. minute imao igrača više. Naime, branič Portugalaca Grimi u prvih pola sata zaradio dva žuta kartona zbog prekršaja. Brojčanu prednost Atletico nije uspio realizirati, a Španjolci su u 89. minuti imali i dva nogometaša više jer je isključen Tonel. Gosti su izdržali.

Juventus nije dopustio iznenađenje u Torinu. Talijani su svladali Fulham sa 3:1. Prva dva gola za 'staru damu' zabili su braniči Legrottaglije (9) i Zebina (25), a treći Trezeguet (45+3). Pogodak za oslabljene Engleze djelo je Etuhua (36).

Vatreno je bilo na Mestalli. Gosti iz Bremena su bolje otvorili susret i poveli zahvaljujući Fringsu koji je realizirao jedanaesterac. U drugom dijelu Valencija je pritisnula. U 55. minuti je kod domaćina pocrvenio Banega, ali su 'šišmiši' s desetoricom nakon samo dvije minute izjednačili preko Mate. Mreže se više nisu tresle.

Uzbudljivo je bilo u Ateni. Panathinaikos je u šesnaestini finala s dvije pobjede izbacio Romu, te su njegovi igrači bili uvjereni u lak posao protiv Standarda. Dogodilo se suprotno. Belgijanci su već u prvih 16 minuta golovima Witsela i Jovetića imali 0:2. Panathinaikos je samo preko Vintre u 48. minuti smanjio, a konačnih 1:3 postavio je De Camargo, i to dok je izjednačenje opasno visjelo u zraku. U četvrtoj minuti sudačke nadoknade isključen je Simao, pa će atenski prvoligaš u uzvratu biti i oslabljen. Za Grke su od prve minute igrali i Hrvati, vratar Galinović koji je slabo reagirao kod drugog gostujućeg pogotka te napadač Rukavina koji je propustio par dobrih prilika i zamijenjen je u 71. minuti.

U Portugalu se Marseille spasio u posljednjim trenucima utakmice. Benfica je vodila od 76. minute golom Maxija Pereire, ali tribine lisabonskog stadiona razočarao je pogodak Ben Arfe.