JAKO TIJESAN PORAZ

Hrvatska u pravoj drami izgubila od Španjolaca, ali pokazala da može do medalje!

05.09.2017 u 18:32

Hrvatska košarkaška reprezentacija izgubila je u 4. kolu skupine C Eurobasketa od Španjolske rezultatom 79:73, u iznimno zanimljivom susretu u kojem je pokazala da može puno na ovom natjecanju...

Moćni Španjolci možda su pobijedili prve tri utakmice na Eurobasketu s više od trideset razlike, no Hrvatska je ovog utorka pokazala da nisu nepobjedivi. U borbi za prvo mjesto u skupini C naša se reprezentacija ovog utorka odlično borila u Cluju i pokleknula tek u završnici, no pokazala je da može igrati ravnopravno i s najjačim protivnicima, što budi optimizam uoči nokaut faze turnira.

• +3
Hrvatska reprezentacija na Eurobasketu Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

Bio je to susret u kojim je pobjeda mogla pripasti i jednoj i drugoj ekipi, ali aktualni prvak Europe bolje se snašao kad je bilo najvažnije. Hrvatska je briljantno ušla u utakmicu i koševima Bendera, Šarića i Simona stigla do prednosti 10:1 na samom početku, no Španjolce time nisu uspjeli izbaciti iz takta. Tricama San Emeterija i Rubija vratila se Scariolova momčad u susret i vodstvom 21:20 završila prvu četvrtinu.

U drugoj četvrtini naši su se neko vrijeme držali zahvaljujući tricama Marka Popovića, ali zatim su stali u napadu, proradili su Pau Gasol, Rodriguez i Sastre pa je Španjolska stigla do prednosti +10 (38:28). Ipak, koševi Simona i Žorića u završnim minutama prvog poluvremena vratili su zaostatak na prihvatljivih 32:38, što je bilo odlično s obzirom da Bojan Bogdanović u tih 20 minuta igre nije zabio niti jedan koš.

Treća četvrtina bila je odlična za Hrvatsku, a Bogdanović je konačno proradio. Utrpao je najbolji hrvatski košarkaš 11 koševa, od toga tri trice i rezultat se potpuno preokrenuo. Dario Šarić i Luka Žorić dodali su tome još nekoliko svojih koševa i naša reprezentacija otišla je u završnu dionicu igre s prednošću 54:53.

U završnici susreta bilo je neizvjesno, a Bogdanovića su opet uspjeli ukrotiti Španjolci i tri minute prije kraja koševima Rodrigueza došli su do +5 (68:63). Naši su zatim promašili nekoliko šuteva i činilo se da je sve riješeno, ali onda su zbog ljutnje Pau Gasol i Scariolo dobili tehničke pogreške minutu i pol prije kraja i vratili Hrvatsku u igru. Dario Šarić zabio je četiri slobodna bacanja za 67:68, imali su hrvatski košarkaši i loptu sa strane te dva skoka u napadu, ali Tomas na kraju nije uspio zabiti, trideset sekundi prije kraja.

Sergio Rodriguez zabio je zatim težak šut, a onda su u završnici naši pokušali izbaciti protivnika iz ritma prekršajima, uslijedila su slobodna bacanja koja su Španjolci uspješno pogađali i na kraju osigurali trijumf rezultatom 79:73.

Najbolji u hrvatskim redovima bio je Dario Šarić koji je zabio 18 koševa i imao 13 skokova, dok je Bogdanović zabio 15, a Popović 11. Sergio Rodriguez je za Španjolsku utrpao 12 poena, koliko i San Emeterio, a Rubio je bio najbolji strijelac s 13 postignutih koševa.

Posljednju utakmicu u prvoj fazi natjecanja Hrvatska igra u četvrtak protiv Češke, ali već se zna da će biti druga u skupini C. No, još uvijek se ne zna s kim će igrati i skupine D u osmini finala u Istanbulu...