JOŠ 90 MINUTA

Hrvatska u lovu na četvrti EURO

15.11.2011 u 19:31

Hrvatska nogometna reprezentacija danas (20.05) protiv Turske igra uzvratnu utakmicu dodatnih kvalifikacija za plasman na Europsko prvenstvo koje je na rasporedu sljedeće godine u Ukrajini i Poljskoj

'Kockasti su u lovu na svoj četvrti EURO iz pet pokušaja. Jako su blizu da se taj cilj i ostvari, jer su Bilićevi izabranici iz Istanbula donijeli prednost od 3:0. U Maksimiru bi tako trebalo uslijediti odrađivanje posla, ali Hrvatska ipak ima imperativ bilo kakve pobjede. Ne samo zbog navijača nego i jer bi u slučaju drugog trijumfa protiv Turaka naši reprezentativci završili u drugoj jakosnoj skupini u ždrijebu za EURO što bi im možda donijelo lakše protivnike.

Spomenimo kako su Egemen Korkmaz, Hamit Altintop i Selcuq Inan jedini igrali prvu utakmicu u Istanbulu. Ostalih osam je turski izbornik Guus Hiddink promijenio. S druge strane kod Hrvatske u odnosu na prvih 90 minuta nema samo Dujmovića i Ćorluke zbog kartona, a umjesto njih su uskočili Pranjić i Vukojević.

Hrvatskoj reprezentaciji je ovo treći puta da kroz dodatne kvalifikacije traži prolaz na veliko natjecanje. U prva dva navrata smo bili uspješni - Ukrajinu smo izbacili za SP 1998., a Sloveniju za EP 2004.

Sastavi:
HRVATSKA: Pletikosa - Vida, Schildenfeld, Šimunić, Pranjić - Srna, Modrić, Vukojević, Rakitić - Olić, Mandžukić
TURSKA: Bolat - Balci, Toprak, Korkmaz, Koybasi - Altintop, Inan, Sahin - Kazim, Erkin - Bulut

Hrvatska - Turska 0:0

90+3' - kraj utakmice
90+3' - baklja sa sjevera skoro je pogodila Pletikosu, katastrofa
90' - novo ubacivanje Pranjića i gužva u kaznenon prostoru, ali je lopta otišla u ruke Bolata
89' - Pranjiće je probio bok, ali je Modrić s 14 metara blokiran
88' - ulazi Eduardo, a izlazi Vukojević
85' - pokušala je Hrvatska realizirati dvije polukontre, ali nedostajao je zadnji pas
82' - Rakitić je opalio, a Korkmaz glavom blokirao, ali i skoro svladao svojeg vratara
77' - najbolja prilika Hrvatske, Rakitić je s Mandukićem izigrao obranu Turske, ali je veznjaku Seville udarac skinuo Bolat
75' - Srna iz slobodnjaka ravno u Bolata
72' - Pranjić je nanizao tri gostujuća igrača, ali nije mogao i četvrtoga
71' - izašao je Bulut, a ušao Halil Altintop
68' - uzvratio je Rakitić, a Bolat je sjajno obranio i izbio u korner
65' - Bomba Altintopa koja je okrznula vratnicu
64' - Perišić je okušao udarac, a lopta je okrznula gostujućeg braniča i otišla u korner. Nakon njega u gužvi opet je blokiran Perišićev udarac
61' - Perišić ulazi umjesto Olića
59' - Altintop je pokosio Modrića i zaradio žuti karton
58' - Srna je u neugodnu situaciju stavio Pletikosu koji je loptu izbio u korner
55' - nekoliko pogrešaka u nizu hrvatskih igrača je gurnulo u kontru Turke, ali Šimunić je spasio stvar
53' - turski napadač je izašao sam pred golmana i promašio snekoliko metara, ali i da nije bio je u zaleđu
50' - i dalje se igra na sigurno s obje strane, lopta je najviše na sredini terena
46' - počelo je drugo poluvrijeme

45+2' - kraj prvog dijela
45+2' - Srna je oštro ubacio,  Manžukić iz teške situacije glavom pucao pored gola
45+1' - žuti kartoni za Korkmaza i Mandžukića
43' - Olić je nadmudrio tursku obranu te je s lijeve strane dao povratnu loptu, ali Srna je s lijevom nogom s 14 metara bio neprecizan
38' - Kazim Kazim je prsima spustio loptu za Altintopa, a on s 20 metara opalio daleko preko gola
36' - izašao je Erkin, a ušao Gokhan Tore
36' - Modrić je pronašao Olića koji je zatim dodao Mandžukiću, a on neometan s 13-14 metara puca preko grede
34' - Srna je gurnuo loptu Mandžukiću koji je trebao krenuti prema golu, ali sudac je podigao zastavicu. Na kraju je snimka pokazala da nije bilo zaleđa
31' - Rakitić iz daljine nije bio precizan
30' - Modrić je ubacio, a Olić iz duela nije uspio glavom gurnuti loptu u praznu mrežu, jer je Bolat izletio u prazno
27' - Modrić je ostao sam, malo oklijevao pa se oslobodio čuvara i onda iskosa s lijeve strane izblizine pucao slabo pa Bolat nije imao težak zadatak
24' - dva kornera u nizu za goste, ali nije bilo opasnosti po Pletikosu
22' - Balci je požutio
21' - Rakitićev udarac je otišao pored desne vratnice
19' - ubačaj Altintopa, a Pletikosa uz malu nesigurnost hvata loptu
18' - Vida je požutio
17' - Srna je izveo korner, a Šimunić pucao glavom pored gola
16' - olako gubimo loptu, Turci izgledaju rastrčanije
13' - Rakitić je očistio malu gužvu u šesnaestercu
11' - Olić je opalio s 18 metara, ali udarac je jedva došao do Bolata
9' - Turci izgledaju opasno, sada je Schildenfeld u zadnji trenutak blokirao udarac s 12 metara
6' - Erkin je požutio
5' - kakva prilika Turaka, Koybasi je opalio s 20 metara, Bulut je bio u zaleđu i zasmetao je Pletikosi, a lopta je odsjela na vratnici. Nakon toga je Pletikosa skinuo zicer Kazimu
4' - zadnja linija Turaka kombinira, ali nema nikakvog rješenja
2' - kombinirala je Hrvatska oko kaznenog prosotora gostiju, ali Pranjićev pokušaj ubacivanja nije dobro prošao
1' - počela je utakmica

Crna Gora - Češka 0:1 (Jiraček 81)