krenulo ih je

Hrvat Bojan Bogdanović i Utah postavili rekord u tricama kakav u povijesti NBA lige još nikada nije viđen; ovo od njih nitko nije očekivao!

09.12.2021 u 08:36

Utah i LA Clippers upisali su nove pobjede u NBA ligi, a hrvatski košarkaši (Bojan Bogdanović i Ivica Zubac) za svoje su sastave upisali nove zapažene nastupe. A pao je i jedan apsolutni NBA rekord!

Utah je u gostima svladala Minnesotu 136:104 u dvoboju gdje je na poluvremenu imala samo poen prednosti (60-59). No, suparnika su gosti iz Salt Lake Cityja potpuno nadigrali u nastavku utakmice. U trećoj četvrtini gosti su napravili 13 poena razlike, a u zadnjoj dionici još i više (18) te su ukupno u drugom poluvremenu zabili čak 76 poena.

Bojan Bogdanović je bio drugi strijelac 'džezera'. Najbolji je bio Donovan Mitchell (36 poena, šut 14-23), dok je hrvatski košarkaš za 28 minuta zabio 21 poen. Imao je i pet skokova te je iz igre gađao 8-14 uz 4-9 za tri poena, a pogodio je i jedno slobodno bacanje.

Pohvalio je Bogdanović posebno Mitchella koji je u četiri utakmice u nizu ubacio 30 ili više koševa. Čudesan niz!

'Prepun je samopouzdanja. Svi mi znamo koliko je dobar i tko je. Igra na jako visokoj razini cijele sezone', kazao je Bogdanović.

Ukupno su igrači Utah Jazza imali šut za tricu 25-54 čime su se upisali u povijesne knjige.

'Ovo je bila dobra pobjeda za nas. Na gostujućoj smo turneji i svi pokušavamo vidjeti gdje smo trenutačno uz želju da nastavimo rasti. I sutra nas čeka još jedna velika utakmica', kazao je nakon utakmice Mitchell.

Naime, momčad Utah Jazza prva je u povijesti NBA lige koja je u tri uzastopne utakmice ubacila 20 ili više trica, a u tom rekordu svoj velik doprinos dao je i najbolji hrvatski košarkaši Bojan Bogdanović koji je trenutačno na prosjeku od 16,8 koševa uz šut za tricu 40.8% (ubacuje 2,5 trice u prosjeku po utakmici).

Ovaj rekord je poprilično odjeknuo jer se ovakav sličan rekord očekivao od momčadi poput Warriorsa ili Netsa u kojima igraju Steph Curry, Andrew Wiggins ili James Harden i Kevin Durant...

Izdvojimo još 18 poena Clarksona te 13 poena i 10 skokova Goberta. Kod Minnesote je najbolji bio Karl-Anthony Towns s 22 poena, sedam skokova i pet asistencije.

Napeta je bila utakmica u kojoj su Clippersi na domaćem terenu svladali Boston 114-111. Sekundu i pol prije kraja hrvatski centar Ivica Zubac je pogodio oba slobodna bacanja za potvrdu domaće pobjede.

Na poluvremenu su Clippersi bili u plusu od 12 poena, ali je Boston u nastavku dostignuo domaćina, ali ne i prestigao. Za domaćina je s klupe Brandon Boston jr. postigao 27 poena, dok je Reggie Jackson dodao 17 uz sedam asistencija.

Zubac je odigrao 32 minute te je ostvario 'double-double' učinak od 10 poena i 10 skokova. Imao je i četiri blokade te šut iz igre 3-4, uz 4-4 s linije slobodnih bacanja. Imao je i jednu asistenciju, četiri izgubljene i jednu ukradenu loptu.

Jayson Tatum je s 29 poena i 10 skokova bio prvo ime Celticsa.

Košarkaši Houstona ove su sezone jedna od najslabijih momčadi NBA lige (omjer 8-16), ali je to ujedno momčad s najboljom formom u ligi.

Ovom prilikom Houston je na domaćem parketu svladao Brooklyn, vodeću momčad Istočne konferencije, 114-104 što je za 'rakete' iz Teksasa bila sedma pobjeda u nizu! Put prema novom uspjehu Houston je prokrčio tijekom prvog poluvremena kojeg je dobio 67-52. Šest igrača Houstona bilo je dvoznamenkasto po broju poena, a najbolji među ostalima su bili Eric Gordon (21 poen, šut iz igre 8-12), Garrison Mathews (19 poena) i Christian Wood (12 poena i 15 skokova).

Zanimljivo je navesti da je Houston na samom startu sezone imao niz od čak 15 poraza, a sada je tome dodao sedam pobjeda u nizu. Takva dva niza, u istoj sezoni, nije imala ni jedna NBA momčad u povijesti.

Gosti su igrali bez Kevina Duranta, što je sigurno pomoglo domaćem sastavu, a James Harden je postigao 25 poena uz 11 skokova i osam asistencija. No, imao je Harden protiv svog nekadašnjeg sastava čak osam izgubljenih lopti te užasan šut 4-16 (za tri poena 3-12).

Golden State, vodeća momčad lige s omjerom 21-4, svladala je na domaćem parketu Portland 104-94. Dakako da je prvi strijelac pobjedničkog sastava bio Stephen Curry s 22 poena, no šut za tri poena nije bio posebno dobar (6-17). Ključni odmak od suparnika, za kojeg nije igrao najbolji igrač Damian Lillard (kao ni CJ McCollum), Golden State je napravio u trećoj četvrtini (bijeg na deset poena razlike).

Nakon produžetka Denver je u gostima nadjačao New Orleans 120-114, a prvo ime susreta bio je gostujući igrač Nikola Jokić koji je ostvario 61. 'triple-double' u karijeri. Jokić je ubacio 39 poena uz odličan šut iz igre 17-23, a tome je dodao po 11 asistencija i skokova.

Iako je imao čak devet izgubljenih lopti Luka Dončić ipak je vodio svoj Dallas do pobjede na gostovanju kod Memphisa (104-96). Dončić je ubacio 26 poena, a imao je i osam skokova te sedam asistencija. Pri svemu tome nije trošio mnogo lopti, jer je imao šut 10-19 uz 5-10 za tri poena.