ph, liga za prvaka

Gorica se junački držala protiv favorizirane Cibone, ali izvukla je samo časni poraz; u derbiju kola pobjeda Splita; Zadar uvjerljiv protiv Zaboka

18.03.2022 u 21:38

Košarkaši Cibone pobijedili su Goricu sa 74-69 (24-27, 17-13, 17-16, 16-13) u prvoj utakmici Lige za prvaka odigranoj u petak u Košarkaškom centru Dražen Petrović. U derbiju kola na Gripama Split je slavio protiv Cedevite Juniors s 74-64 (17-20, 26-17, 16-12, 15-15), dok je Zadar bez problema u svojoj dvorani nadigrao Zabok s 91-76

Gorica se pokazala vrlo opasnim suparnikom za favorizirane osvajače Kupa Krešimira Ćosića i do posljednjih 15 sekundi bila u igri za pobjedu.

Cibona je bolje otvorila utakmicu i u 7. minuti imala osam koševa prednosti (22-14), ali je do kraja prve četvrtine Gorica napravila 13-2 i došla do prednosti (24-27). Momčad Mikija Starčevića je do 14. minute prednost povećala na +8 (27-35), ali je tada Cibona serijom 11-0 ponovno došla u vodstvo (38-35) u 18. minuti. Na poluvremenu je bilo minimalnih 41-40 za domaću momčad.

Kad je u 26. minuti Toni Nakić donio Vukovima +10 (54-44), činilo se da će momčad Gašpera Okorna doći do još jedne uvjerljive pobjede. No, tako nisu mislili gosti koji su za tri i pol minute napravili 12-2 i izjednačili (56-56).

U 33. minuti Goričani su poveli 62-61, ali su onda tri minute ostali bez koša, što je Cibona iskoristila za seriju 9-0 i pobjegla na +8 (70-62). No, Gorica je još jednom zaprijetila i odvela utakmicu u neizvjesnu završnicu. Nakon polaganja Uljarevića 50 sekundi prije kraja Ciboni su ostala samo tri koša prednosti (72-69). Na 31 sekundu prije kraja Radovčić je promašio oba slobodna bacanja, a 19 sekundi prije kraja Uljarević je promašio tricu kojom je Gorica mogla doći do izjednačenja.

Toni Nakić je uzeo loptu, a nakon osobne pogreške Batura pogodio je oba slobodna bacanja i zapečatio Ciboninu pobjedu.

Strijelce Cibone je sa 17 koševa i sedam skokova predvodio Danko Branković. Nakić je ubacio 11 poena, a po 10 su dodali Jose Vildoza i Amar Gegić.

Kod Gorice su najbolji bili Mate Kalajžić sa 15 koševa i pet skokova te Karlo Uljarević sa 14 poena. Dino Cinac je ubacio 12 koševa uz šest skokova.

U derbiju kola na Gripama Split je slavio protiv Cedevite Juniors s 74-64 (17-20, 26-17, 16-12, 15-15).

Splićani su slomili otpor Zagrepčana krajem treće četvrtine, kada su serijom 7-0 otišli na plus deset, a ta razlika je ostala dokraja.

Jerod Shorter i Roko Leni Ukić su s po 15 poena predvodili Split, a Filip Bundović (23) i Ivan Miličević (12) Cedevitu-

Zadar je bez problema u svojoj dvorani nadigrao Zabok s 91-76 (31-22, 25-11, 21-20, 14-23). U susretu u kojem su Zadrani dominirali Carter, Drežnjak i Mavra zabili su po 14 koševa za pobjednike, a toliko je postigao i Buljević kod Zaboka.

Klubovi su u Ligu za prvaka prenijeli sve rezultate iz osnovnog dijela prvenstva, a svih šest, uz dva najbolja iz Lige za ostanak, igrat će u doigravanju za prvaka Hrvatske.