ludnica pod tornjem

[FOTO] Cibona u dramatičnoj završnici do naslova prvaka i velikog slavlja u prepunoj dvorani Dražena Petrovića

10.06.2022 u 20:54

Košarkaši Cibone po 20. put su osvojili naslov prvaka Hrvatske pobijedivši u odlučujućoj, petoj utakmici finala doigravanja Zadar sa 56:51 (18:16, 20:9, 8:12, 10:14) pred oko 5.000 gledatelja na ispunjenim tribinama Košarkaškog centra Dražen Petrović

Cibonu su do pobjede predvodili Toni Nakić sa 15 koševa i sedam skokova te kapetan Roko Prkačin sa 14 poena, šest skokova i pet asistencija. Kod Zadra su najbolji bili Dominik Mavra sa 13 koševa i Trevor Thompson sa 12 poena i 12 skokova.

Zadar je odlično otvorio utakmicu i iskoristio prva tri napada za vodstvo 8-0 nakon manje od dvije minute igre. Pavle Marčinković je ubacio šest poena pogodivši tricu, polaganje i dodatno slobodno bacanje, a još dva dodao je Dominik Mavra.

Cibonini košarkaši ništa nisu mogli pogoditi iz reketa, što je Zadar iskoristio za vodstvo 13:3 nakon tri minute, a jedini ubačaj domaće momčadi bila je trica Ivana Novačića. Takav rasplet je prisilio Ciboninog trenera Gašpera Okorna na minutu odmora kojom je odlučio razbuditi svoju momčad i učiniti je pokretljivijom uvođenjem Roka Prkačina na centarsku poziciju umjesto Danka Brankovića.

• +10
Cibona slavi 20. naslova hrvatskog prvaka Izvor: Cropix / Autor: Ronald Gorsic

Potez se pokazao odličnim, jer je do kraja prve četvrtine gostujuća momčad uspjela ubaciti još samo jednu tricu za vodstvo 16:11, a strijelac je bio Justin Carter, dok je Cibona na krilima raspoloženog Tonija Nakića napravila potpuni preokret. Šibenčanin je pogodio tri trice i jednom zakucao te ubacio 11 od Ciboninih 18 poena u prvih deset minuta.

Zadarska napadačka suša nastavljena je i u prve četiri minute druge četvrtine, što je Cibona iskoristila i Gegićevim polaganjem u 14. minuti došla do dvoznamenkaste prednosti (26:16). S pet poena u jednoj minuti Zadrani su se nakratko približili (26:21), da bi potom novom serijom od 8:0 Cibona u 18. minuti došla do +13 (34:21). S takvom prednošću (38:25) Cibona je dočekala i kraj prvog poluvremena.

U drugoj četvrtini je ključan igrač Vukova bio kapetan Prkačin, koji je u tom razdoblju ubacio 10 od svojih 12 koševa. Domaća momčad je nakon početnih 0/10 za dvicu, do kraja poluvremena pogodila 14 od 21 takvog šuta, razbivši zadarsku obranu.

Drugo poluvrijeme je donijelo veliki napadački pad u igri Cibone, ali Zadar to nije uspio iskoristiti, jer se kod gostiju nije dogodio veliki pomak u tom segmentu, dijelom i zbog angažirane igre domaćina u obrani.

• +19
Košarka; peta utakmica finale serije Cibona - Zadar 56:51 Izvor: Cropix / Autor: Ronald Gorsic

Cibona je pet minuta ostala bez ubačaja u trećoj četvrtini, ali je Zadar uspio zaostatak smanjiti sa 13 na sedam koševa (38:31). No, zakucavanjem Matea Drežnjaka u 27. minuti Vukovi su ponovno došli na +11 (44:33). Za zadnju četvrtinu Cibona je uspjela osigurati devet koševa viška (46:37) nakon što je Zadar treću dionicu dobio s mizernih 12:8.

Za razliku od prvog poluvremena, kad je Okorn u prvoj četvrtini imao raspoloženog Tonija Nakića, a u drugoj Roka Prkačina, u drugom je ostao bez igrača koji je mogao pokrenuti Cibonin napad. No, ni Zadrani nisu to znali na pravi način iskoristiti.

Kad je Novačić u 32. minuti pogodio za 49:37, činilo se da će Cibona lakoćom doći do svog 20. naslova prvaka Hrvatske, ali je domaća momčad ostala bez koša sljedećih šest minuta. Zadrani su serijom 11:0 na 3:29 minuta do kraja došli na samo jedan poen zaostatka (49:48).

Uslijedila je napeta završnica u kojoj su Nakić i Rivers sa slobodnih bacanja donijeli Ciboni +4 (52:48), a Trevor Thompson tricom vratio Zadrane u igru (52:51) 58 sekundi prije kraja. Amar Gegić je 35 sekundi prije kraja, u posljednjoj sekundi napada, pogodio šut od ploče za 54:51 koji se pokazao odlučujućim. Konačnih 56:51 postavio je Toni Nakić s dva pogođena slobodna bacanja.

Finale doigravanja za košarkaškog prvaka Hrvatske 2021./2022. CIBONA - ZADAR 3-2

• 1. utakmica - Zagreb: Cibona - Zadar 70:77
  • 2. utakmica - Zagreb: Cibona - Zadar 77:73
  • 3. utakmica - Zadar: Zadar - Cibona 62:67
  • 4. utakmica - Zadar: Zadar - Cibona 61:59
  • 5. utakmica - Zagreb: Cibona - Zadar 56:51