NOVI TRIJUMF

Fantastični Dinamo srušio Anderlecht; ova generacija može razbiti prokletstvo o europskom proljeću

04.10.2018 u 20:49

Nogometaši Dinama u drugom kolu Europske lige upisali su i drugu pobjedu. Hrvatski prvak je na gostovanju u Bruxellesu srušio Anderlecht 2:0 golovima Hajrovića i Gojaka

Novi europski trijumf jedinog hrvatskog predstavnika u Uefinim natjecanjima! Vodeća momčad hrvatskog prvenstva napravila je novi koračić prema europskom proljeću u kojem je nije bilo gotovo pola stoljeća. Kažemo 'koračić', a ne 'korak', jer nas povijest uči kako se s Dinamom nikad ne zna.

U prošlosti su 'modri' toliko puta propustili dobitne situacije da prezime u Europi da se sada puše i na hladno, a tako je i najbolje dok sve ne bude i teoretski gotovo, jer ima još četiri kola.

No isto tako je istina da Dinamo u Europi igra sjajno, stvarno je šteta što ovaj sastav ne gledamo u Ligi prvaka sa velikim dečkima, i Bjeličina družina poslije 180 minuta je na maksimalnom učinku od šest bodova i što je najvažnije s impresivnim izdanjima na travnjaku.

Što se tiče utakmice tek je uvodnih desetak minuta pripalo domaćinu koji je imao jalovu terensku inicijativu te uputio prve udarce prema Dinamovim vratima, ali zatim se probudio naš predstavnik te su uslijedili znatno opasniji pokušaji hrvatskog prvaka.

Tako je u 12. Olmo udarcem iz daljine zagrijao vratara Anderlechta, a par minuta kasnije poslije akcije iz kornera, zaprijetio je Hajrović s ruba kaznenog prostora i zamalo je bio neprecizan.

U 18. minuti Dinamo je došao do prednosti. Domaća obrana je pogriješila, a Vranješ pokosio u šesnaestercu Petkovića. Siguran izvođač s bijele točke bio je Hajrović.

Već u 21. Oršić je na nove muke stavio vratara Didillona, a u 23., poslije odličnog proigravanja, golman belgijskog sastava skinuo je zicer Gojaku.

Do odmora Dinamo je s lakoćom čuvao vodstvo protiv bezidejnih igrača Anderlechta koji su jedinu opasnost složili pred kraj prvog dijela, ali je lopta, koja je u bloku pogodila nekog od igrača Dinama te promijenila smjer, lagano prošla pored vratnice, dok je Livaković bio na drugoj strani.

• +9
Anderlecht - Dinamo, 2. kolo Europske lige, 2018/19. Izvor: Profimedia / Autor: JASPER JACOBS

U nastavku su Anderlechtovi navijači doživjeli novi šok, jer je u desetak sekundi drugog dijela drugi žuti karton dobio Vranješ (prvi kad je skrivio penal) koji je srušio Olma u naletu.

Već u 49. Hajrović je pokušao glavom, a njegov udarac Didillon je pokupio na crti. Olmo je u 59. minuti pokazao kakva je igračina i budući novi milijunski transfer za Dinamo. Španjolac se sjurio, opalio, a golman Anderlechta uz pomoć grede obranio. Šteta za Dinamo koji bi drugim pogotkom sve riješio.

I dalje su 'modri' bili ti koji su stvarali opasne situacije pred golom Anderlechta, a nagrada za hrabru igru stigla je u 68. minuti. Gojak je pucao, sreća je zasluženo pomazila goste, jer lopta se odbila od igrača Anderlechta i prevarila Didillona za velikih 0:2.

Do kraja Dinamovi igrači nisu dozvolili da utakmica kojim slučajem uđe u neizvjesne vode, rutinski su odradili završnicu i upisali nove europske bodove s kojima su na vrhu svoje skupine. Jedino loše je da je drugi žuti karton u drugoj minuti sudačke nadoknade zaradio Theophile-Catherinea. Nepotrebno. Neće moći igrati u sljedećoj Dinamovoj utakmici.

Za Anderlecht su svih 90 minuta igrali hrvatski nogometaši Ivan Santini i Antonio Milić uklopivši se u sivilo belgijskog sastava.

U drugom susretu iz ove skupine Fenerbahče je pobijedio Spartak iz Trnave sa 2:0, a oba gola zabio je Islam Slimani (52, 69).

Idući nastup Dinamo ima 25. listopada kada gostuje u Trnavi kod Spartaka u susretu koji će se igrati pred praznim tribinama jer je slovački klub kažnjen. U drugom susretu sastaju se Anderlecht i Fenerbahče.

ANDERLECHT: Didillon - Milić, Sanneh, Vranješ, Najar (Saief, 66)- Trebel, Makarenko, Amuzu, Bakkali (Morioka, 89) - Dimata (Lawrence, 85), Santini

DINAMO: Livaković - Stojanović, Theophile, Dilaver (Perić, 46), Rrahmani - Ademi - Hajrović (Šunjić, 75), Gojak, Olmo, Oršić (Gavranović, 89)- Petković