• Zadnja izmjena 28.08.2009 09:04
  • Objavljeno 27.08.2009 u 22:11
Ivica Vrdoljak (Dinamo) Gary Glen (Hearts), 2009-10

Izvor: Cropix / Autor: CROPIX / Drago Sopta

Hrvatski prvak je u Edinburghu odigrao tragično loše i samo zahvaljujući velikoj prednosti iz prve utakmice te nekvaliteti Heartsa 'modri' će ipak jesen provesti u Europskoj ligi. Ždrijeb skupina Europske lige bit će održan u petak

Uzvratni susreti u Europi očito ne leže Dinamu. Unatoč najavama o ofenzivnoj igri, o želji da se novom pobjedom protiv Hearsa poboljša koeficijent Hrvatske u Europi, od toga ne samo da nije bilo ništa, nego igru 'modrih' u Edinburghu možemo ocijeniti samo tragičnom. Sasvim je jasno da su Zagrepčani opet, po tko zna koji put dosad, podcijenili suparnika i ponudili mu priliku da učini čudo. Srećom, nogometaši Heartsa to nisu znali iskoristiti.

Drago Sopta / Cropix

Navijači Heartsa sa zastavom Hajduka
HEARTS - DINAMO 2:0 (1:0)
- prva utakmica 0:4

EDINBURGH; stadion Tynecastle, gledatelja 8.000; Sudac: Knut Kircher (Njemačka)

Strijelci: 1:0 M.Stewart (17), 2:0 Zaliukas (55)

Hearts: Balogh - Thomson, Bouzid, Zaliukas, Goncalves - Santana, Palazuelos (od 82. Black), M. Stewart, Obua - Glen (od 60. Driver), Nade (od 56. Smith)
Dinamo: Butina - Carlos, Bišćan, Barbarić, Lovren - Vrdoljak, Badelj, Sammir (od 68. Tomečak), Morales (od 86. Calello) - Mandžukić, Papadopoulos (od 90. Slepička)

Dinamo je u prvih 45 minuta ostavio izuzetno blijed dojam. Zagrebački nogometaši igrali su bezidejno, s puno pogrešaka u dodavanjima, vezni red gotovo se i nije vidio, a obrana je na trenutke izgledala groteskno. Od prvog sučevog zvižduka Hearts je krenuo odlučno po pogodak i do njega su stigli u 17. minuti nakon što je početnički pogriješio Milan Badelj.

Naime, Tomo Butina uputio je svom veznjaku jednu laganu loptu, Badelj si je dao for i pogledao gdje su mu suigrači, no kapetan domaćina Michael Stewart ukrao je loptu i odmjerenim udarcem pogodio mrežu Dinama. Da bi stvar po 'modre' bila gora, samo 10 minuta kasnije trebalo je biti i 2:0 za Hearts, no volej Stewarta zaustavila je prečka. Da je lopta ušla u mrežu, bilo bi to potpuno zasluženih 2:0.

Sreća je ovog puta bila uz 'modre', a suparnik ipak dovoljno nekvalitetan da bi napravio podvig. Iole jači klub bez problema bi zabio Dinamu pet komada. I to po poluvremenu!

Početak drugog dijela bio je još tragičniji od prvih 45 minuta. Nakon odigranih 10 minuta Hearts je imao korner, netko od modrih bekova glavom je izbio loptu na rub kaznenog prostora, ona se odbila od Sammira kao od drveta i stigla točno na nogu Zaliukasa, koji je slabašnim udarcem prevario cijelu gostujuću obranu i golmana Butinu, pa je na užas brojnih BBB-ovaca lopta odskakutala u mrežu.

U tim trenucima navijače Dinama, ali i Krunu Jurčića, koji očito u poluvremenu nije uspio prodrmati svoje igrače, oblio je hladan znoj. Bilo je savršeno jasno da bi trećim golom u mreži gotovo otvorili put Škotima do izjednačenja rezultata iz prvog susreta. Posve je nejasno i zašto zagrebački trener nije ništa mijenjao ni u igri ni u redovima svoje momčadi.

Sammir je, recimo, djelovao posve izgubljeno, Moralesa se tek tu i tamo vidjelo, Badelj se puno trudio, ali s malo učinka, a Mandžukića i Papadopoulosa se moglo vidjeti tek kad su ostali u zaleđu ili napravili faul na obrambenim igračima suparnika, Vrdoljaka nismo ni mogli zamijetiti u igri, a Carlos je po tko zna koji put dokazao da mu nije mjesto u Dinamu. Kad se nabrojanima pridodaju nesigurni Bišćan, slabi Butina čije su loše procjene izluđivale i suigrače i navijače, Barbarić koji je ipak odigrao solidno i Lovren koji je jedini odigrao nešto konkretno, tad je jasno kako je u četvrtak navečer izgledao Dinamo na stadionu Tynecastle.

U 79. minuti Hearts je bio nadomak 3:0. Jedna visoka lopta iz slobodnjaka izvedenog s lijeve strane preletjela je sve igrače u kaznenom prostoru, stigla do glave alžirskog internacionalca Bouzida, no Butina je u zadnji čas skupio noge i obranio svoju mrežu. U jednom trenutku činilo se da će mu lopta proći kroz noge, no to se srećom ipak nije dogodilo.

Do kraja utakmice prijetili su i Obua i Santana i pravo je čudo što Dinamo nije primio barem još jedan gol. Tako je porazom Dinamo okončao kvalifikacije za nastup u skupinama Europske lige, no ovog puta on nije bio koban. Sreća je bila uz 'modre', a suparnik ipak dovoljno nekvalitetan da bi napravio podvig.

Ždrijeb Europske lige bit će održan u petak.