• Zadnja izmjena 04.07.2010 10:29
  • Objavljeno 03.07.2010 u 21:17
Slavlje španjolaca

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

U svom petom četvrtfinalu na svjetskim prvenstvima Španjolska je prošla dalje zahvaljujući teškoj pobjedi nad Paragvajem, 1:0. Spasitelj 'furije' je i ovog puta David Villa, a valja napomenuti da su i Paragvajci i Španjolci uspjeli zapucati jedanaesterce

Španjolci su na jedvite jade golom Ville u 83. minuti uspjeli slomiti otpor Paragvaja i tako su se po prvi put otkad se igra sistemom nokauta ('furija' je bila četvrta na prvenstvu 1950, ali se tada igralo drugačijim sustavom) plasirali u polufinale Svjetskog prvenstva gdje ih čeka Njemačka.

Već se iz najava aktera utakmice moglo iščitati da ogled četvrtine finala između Paragvaja i Španjolske neće biti ljepotica, već tvrda i neizvjesna utakmica u kojoj će odlučivati nijanse ili neka pogreška igrača. Tako i bi.

Paragvajci, papirnato inferiorna reprezentacija, od samog početka su se postavili čvrsto, umrtvivši igru i ne dozvolivši klasnim pojedincima kakve ima Španjolska da se razmašu. Iako je statistički Španjolska imala daleko više loptu u svojim nogama, igrači izbornika Del Bosquea nisu mogli niti znali probiti čvrst i disciplinirani obrambeni red Paragvajaca.

S druge strane, Paragvajcima je takva igra odgovarala, a koncentrirali su se na protunapade iz kojih su pokušali zaprijetiti Ikeru Casillasu. U prvom poluvremenu igrači obiju reprezentacija nisu kreirali niti jednu poštenu priliku; istina Paragvaj, točnije Valdez je postigao pogodak u 40. minuti, ali je poništen zbog zaleđa, a isti igrač je zaprijetio I u posljednjim trenucima prvog dijela kada je dobro izvrtio Puyola, ali je njegov udarac s vrha šesnaesterca bio neprecizan. Španjolci su se odlučili napadati preko bokova, gdje su najagilniji bili Villa i Ramos, svaki s jedne strane, ali nikakvih konkretnijih prilika u prvih 45 minuta nisu imali.

Nastavak je donio pravu dramu i daleko više uzbuđenja. U 58. minuti Paragvajci su došli pred vrata raja. Branič Španjolske Pique je u kaznenom prostoru srušio Cardosa i tako skrivio najstrožu kaznu. Upravo je srušeni Cardoso preuzeo odgovornost, ali je njegov udarac obranio Iker Casillas i tako zadržao 'furiju' u igri.

Samo minutu kasnije, novi jedanaesterac, ali ovog puta za Španjolsku, nakon prekršaja nad Villom. I tada dolazimo do nove drame. Kazneni udarac je točno izveo Xavi Alonso, ali je zbog preuranjenog ulaska nekog od Španjolaca u kazneni prostor sudac zatražio da se izvođenje jedanaesterca ponovi. No Villar je pročitao Alonsa i obranio te je ostalo 0:0!

Nakon tih obranjenih jedanaesteraca igra se malo rasplamsala. Španjolci su puno agresivnije i konkretnije krenuli u napad, ali to je ujedno značilo da se Paragvajcima otvara više prostora da zaprijete iz kontranapada. Bez obzira što su Španjolci prijetili iz svih oružja, jednostavno nisu imali rješenje kako probiti disciplinirane Paragvajce.

I kad se već činilo da ćemo gledati produžetke, Španjolska je došla do gola. Iniesta je napravio velik posao i našao Pedra koji je pogodio stativu, a odbijena lopta došla je do Ville koji je sa sedam metara donio Španjolskoj toliko teško stečenu pobjedu.

U posljednjim minutama Paragvaj je preko Santa Cruza mogao izjednačiti, ali je Iker Casillas briljantnom obranom još jednom spasio svoju reprezentaciju.

Johannesburg; stadion Ellis Park; gledatelja 56.000; sudac: Carlos Batres

ŠPANJOLSKA: Casillas - Sergio Ramos, Puyol (Marchena 84), Piqué , Capdevila - Busquets - Xavi, Xabi Alonso (Pedro 75), Iniesta - Torres (Fabregas 56), Villa

PARAGVAJ: Justo Villar - Veron, Da Silva, Alcaraz, Morel - Riveros, E. Barreto (Vera 64), V. Caceres (Barrios 84), Santana - Nelson Valdez (Santa Cruz 72), Cardozo