NBA LIGA

Bojan Bogdanović odigrao utakmicu kojom je ušao u povijest hrvatske košarke; serijom koševa donio pobjedu Jazzerima

18.12.2019 u 09:57

Hrvatski reprezentativac Bojan Bogdanović upisao je u pobjedi svoje momčadi Utah Jazz nad Orlando Magicom 109:102 povijesni nastup

Hrvatski košarkaši reprezentativac Bojan Bogdanović odigrao je još jednu odličnu utakmicu za Utah Jazz ubacivši 30 koševa (šut za dva 5-11, trica 6-11, slobodna bacanja 2-2) u 109:102 domaćoj pobjedi protiv Orlando Magica. To mu je bila šesta utakmica ove sezone u kojoj je ubacio 30 ili više koševa...

Dodajmo tome kako je Bojan Bogdanović trenutačno šesti po postotku šuta za tri poena (46,1%) uz dodatak kako ubacuje 3,4 trice po utakmici što je gotovo tri puta više od George Hilla iz Milwaukkeja koji je trenutačno na prvom mjestu sa 50,6% šuta za tricu.

Bogdanović je za 37 minuta provedenih na parketu ostvario i po pet skokova i asistencija te jednu osvojenu loptu i to u ključnom trenutku dvoboja. Tako se Bogdanović upisao u povijesne knjige jer mu je ovo bila prva utakmica u NBA karijeri u kojoj je uz 30 koševa ubilježio minimalno pet skokova i pet asistencija te je tako ušao u među rijetke igrače iz Europe kojima je to uspjelo. Takvu utakmicu, s minimalno 30 koševa te po pet skokova i pet asistencija tri je puta u svojoj karijeri odigrao Dražen Petrović, a dva puta to je uspjelo Splićanima Dinu Rađi i Toniju Kukoču.

Upravo je naš reprezentativac nakon polaganja 2:11 minuta prije kraja doveo Jazz u vodstvo 99-98 da bi u sljedećem napadu Magica osvojio loptu i u protunapadu ponovno poentirao te tako odveo svoj sastav do prednosti od 101:98. To vodstvo Utah više nije ispuštao do kraja susreta.

Domaći je sastav vodio gotovo tijekom čitave utakmice samo da bi sredinom posljednje četvrtine upao u "crnu rupu" pa su gosti serijom 15-0 stigli do prednosti 97-90 četiri i pol minute prije kraja. Tada su se ipak "probudili" Bogdanović i Donovan Mitchell te serijom svojih ubačaja spriječili iznenađenje.

Mitchell je kao i Bogdanović susret okončao sa 30 pogodaka, dok su kod gostiju najefikasniji bili DJ Augustin sa 22 i Evan Fournier sa 19 poena.

S omjerom pobjeda i poraza 16-11 Utah drži šesto mjesto u Zapadnoj konferenciji, dok je Orlando sa 12-15 osmi na Istoku.

Los Angeles Clippersi bez problema su na svom terenu svladali Phoenix Sunse sa 120-99, a od dvojice hrvatskih igrača koji su nastupili u toj utakmici bolji učinak imao je Ivica Zubac u pobjedničkoj momčadi. On je za 22 minute provedene na parketu postigao 12 koševa (šut za dva 5-7, slobodna bacanja 2-4) uz četiri skoka, dok je Dario Šarić u dresu Sunsa igrao 24 minute i ubacio osam poena (šut za dva 1-3, trica 2-4) uz šest skokova i jednu asistenciju.

Clipperse je do 21. pobjede u sezoni vodio Paul George sa 24 ubačaja, Kawhi Leonard i Lou Williams su dodali po 20, dok su najefikasniji kod Sunsa, koji su izgubili četvrtu utakmicu zaredom, bili Kelly Oubre sa 19 poena i povratnik DeAndre Ayton sa 18 koševa i 12 skokova. Aytonu je ovo bila druga utakmica u sezoni, on je na samom startu bio suspendiran na 25 utakmica zbog pozitivnog dopinškog testa.

Clippersi su s omjerom 21-8 druga momčad Zapada, dok su Sunsi sa 11-16 na 10. poziciji na Zapadu.

Vrlo je zanimljivo bilo u Indianapolisu gdje su domaći Indiana Pacersi svladali Los Angeles Lakerse sa 105-102 prekinuvši im tako niz od sedam pobjeda. Domaće je u vodstvo 104-102 lijepim košem 36 sekundi prije kraja doveo Malcolm Brogdon, u sljedećem napadu Lakersa odgovornost je preuzeo LeBron James no promašio je tricu, da bi Domantas Sabonis potom pogodio jedno od dva slobodna bacanja za 105-102 10.7 sekundi prije isteka vremena. Posljednju priliku da tricom izbori produžetak imao je Rajon Rondo no njegov pokušaj s gotovo 10 metara nije bio uspješan.

Za četvrtu pobjedu Pacersa u nizu najzaslužniji je bio Sabonis sa 26 koševa i 10 skokova, Myles Turner je dodao 16, a Brogdon 14, dok su kod Lakersa, koji su igrali bez Anthonyja Davisa, po 20 poena ubacili James, koji je imao i po devet skokova i asistencija, te Dwight Howard.

S omjerom 19-9 Pacersi drže šesto mjesto na Istoku, dok su Lakersi sa 24-4 prvi na Zapadu te dijele prvo mjesto u čitavoj ligi s Milwaukee Bucksima.