ovacije kovaču

Bayern demolirao Eintracht za potvrdu naslova; Kramarić golom zaključio svoju sjajnu sezonu

18.05.2019 u 17:27

Nogometaši Bayerna uoči posljednjeg kola imali su sve u svojim rukama, što se naslova njemačkog prvaka tiče. Momčad Nike Kovača s dva je boda prednosti ušla u zadnjih 90 minuta ispred dortmundske Borussije, što je značilo da Bavarcima odgovara i remi. No, drame nije bilo jer Kingsley Coman je Eintrachtu zabio već u četvrtoj minuti i trasirao put prema pobjedi

Nakon puno neizvjesnosti i nekoliko promjena na vrhu bundesligaške tablice, Bayern je uspio ostati na vrhu tablice i donijeti još jedna naslov u svoje vitrine. Ukupno 29. naslov prvaka.

Uoči posljednjeg kola imao je dva boda prednosti pred dormundskom Borussijom, ali i atmosferu u kojoj je bivšem hrvatskom izborniku Niki Kovaču bilo teško raditi. Jer nije bilo dana a da se u medijima nije pojavila priča o njegovom odlasku s klupe.

Međutim uporan kakav jest, nije se previše osvrtao na napise, jer svjestan je da ionako on ne odlučuje o svojem ostanku ili odlasku, te se koncentrirao na pripremu momčadi.

I očito je pogodio jer u ključnoj utakmici nije ostavio ni najmanje izgleda svojem bivšem klubu, Eintrachtu, da ga iznenadi te eventualnim uspjehom osigura sebi direktan plasman u Europsku ligu ali i Borussiji da ga pretekne u zadnjim sekundama.

Bundesliga, Bayern Munich - Eintracht Frankfurt Izvor: Pixsell / Autor: Werner Eifried/DPA/PIXSELL

Coman je zabio već u četvrtoj minuti, što je itekako olakšalo posao domaćinima. Tračak nade eintrachtu ali Borussiji stigao je u 50. minuti kada je Haller zabio za 1:1. No, radost je kratko trajala jer Alaba je u 53. zabio za 2:1 a Renato Sanches u 58. za 3:1.

Završnica utakmice bila je prilično emotivna, jer u oproštaju od bavarskog kluba zabili su i Ribery i Robben.

Za Nizozemca je to bio 308. nastup za Bayern i 144 pogodak. Ante Rebić je za goste igrao do 64. minute.

Borussia Dortmund je slavila kod imenjaka iz Mönchengladbacha sa 2:0 golovima Jadona Sancha (45) i Marca Reusa (54) i mogla je na koncu tek čestitati Bayernu na naslovu prvaka.

Bayern je slabo ušao u sezonu i nakon 15 kola imao je čak devet bodova zaostatka za Borussijom i činilo se kako će biti nemoguća misija nadoknaditi tako veliki zaostatak. Na pola sezone Borussia je imala šest bodova višak, a nakon 20 kola velikih sedam bodova plusa. Međutim, samo četiri kola kasnije Bayern je dostigao zaostatak i obje momčadi su nakon 24. kola imale po 54 boda.

Borussia je upala u veliku krizu i od 20. do 24. kola ostvarila je samo jednu pobjedu uz dva remija i poraz, dok su Bavarci nanizali četiri pobjede. U možda i ključnoj utakmici sezone Bayern je deklasirao Borussiju sa 5:0 i načinio ključni korak na putu prema rekordnom 29. naslovu prvaka.

U borbi za Ligu prvaka Bayer Leverkusen je na gostovanju pobijedio Herhu sa 5:1 preskočivši Borussiju Mönchengladbach. Strijelci za 'apotekare' bili su Havertz (28), Alario (39, 73, 88) i Brandt (53), dok je pogodak za domaćine zabio Lazaro (35). Tin Jedvaj nije igrao za Bayer.

Hoffenheim je lovio pobjedu na gostovanju kod Mainza u borbi za Europu, ali je na koncu izgubio sa 2:4 premda je nakon 35 minuta vodio 2:0. Međutim, u 41. minuti je ostao s igračem manje nakon što je isključen Cristoph Baumgartner, što je domaćin iskoristio i u drugom dijelu okrenuo rezultat sa četiri gola.

Gosti su poveli u 13. minuti preko Belfodila, a u 35. minuti je svojim 17. pogotkom ove sezone Andrej Kramarić povisio na 2:0. No, uslijedio je veliki obrat, a strijelci za Mainz bili su Brosinski (66-11m), Boetius (83, 90) i Mateta (90+3).

Među strijelce se upisao i Josip Brekalo u 8:1 pobjedi Wolfsburga protiv Augsburga. Junak utakmice bio je Wout Weghorst s tri gol i jednom asistencijom.

Na koncu je Bayern osvojio prvo mjesto sa 78 bodova, Borussija Dortmund je druga sa 76 bodova, RB Leipzig na trećem mjestu ima 66 bodova, a Bayer Leverkusen je zauzeo četvrtu poziciju sa 58 bodova.

Iz lige ispadaju Hannover i Nurnberg, a Stuttgart će igrati dodatne kvalifikacije.