SJAJNA JAMAJČANKA

Atletika u Riju dobila novu sprintersku kraljicu

18.08.2016 u 07:38

Jamajčanka Elaine Thompson izrasla je u novu sprintersku zvijezdu na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, ova 24-godišnjakinja je naslovu na 100 metara osvojenom u subotu pridodala i onaj na dvostruko dužoj dionici u srijedu.

Thompson je do svog drugog zlata u Riju stigla s vremenom od 21.78 sekundi nadmašivši u finalu za 10 stotinki aktualnu svjetsku prvakinju Nizozemku Dafne Schippers koja je osvojila srebro, dok je do bronce stigla srebrna iz utrke na 100 metara, Amerikanka Tori Bowie s velikim zaostatkom za vodećim dvojcem, odnosno sa 22.15.

Finale utrke na 100 metara s preponama prošlo je u potpunoj dominaciji Amerikanki koje su osvojile sve tri medalje. Do zlata je sa 12.48 sekundi stigla svjetska prvakinja iz Moskve 2013. Brianna Rollins, srebro je sa 12.59 osvojila Nia Ali, a broncu sa 12.61 Kristi Castlin. U ovoj se disciplini tako nije osjetio izostanak nove svjetske rekorderke Kendre Harrison, koja je prije manje od mjesec dana na mitingu "Dijamantne lige" trčala 12.20, ali je početkom srpnja na američkom prvenstvu bila tek šesta i nije izborila odlazak u Rio.

Hrvatska rekorderka Andrea Ivančević u ovoj je disciplini zauzela ukupno 13. mjesto trčavši u polufinalu 12.93.

Svjetska prvakinja u skoku u dalj Amerikanka Tianna Bartoletta (30) osvojila je u Riju i naslov olimpijske pobjednice u izuzetno zanimljivom natjecanju. Ona je u finalu skočila svoj novi osobni rekord od 7.17 metara. Srebro je sa samo dva centimetra slabijim skokom (7.15m) osvojila braniteljica naslova iz Londona i trostruka svjetska prvakinja (2009, 2011, 2013), još jedna Amerikanka Brittney Reese, dok je do bronce sa skokom od 7.08 metara stigla Srpkinja Ivana Španović (26). njoj je to treća brončana medalja s velikih natjecanja, nakon trećih mjesta s posljednja dva SP.

Najveći sprinter svih vremena, Jamajčanin Usain Bolt napravio je još jedan korak ka trećem sprinterskom 'hat-tricku'. Trostruki olimpijski pobjednik na 100 metara i dvostruki na 200 metara i u štafeti 4x100 metara plasirao se u finale utrke na 200 metara s najboljim vremenom polufinala od 19.78 sekundi. Dvije stotinke sporiji je bio Kanađanin Andre De Grasse, brončani sa 100 metara, a 16 Amerikanac LaShawn Merritt, brončani sa 400 metara. Iznenađenje je ispadanje srebrnog s utrke na 100 metara, Amerikanca Justina Gatlina, koji je u polufinalu trčao 20.13, što je bio deveti rezultat. Finale utrke na 200 metara je u petak u 3.30 sati po hrvatskom vremenu.

Nakon prvog dana natjecanja desetobojaca vodi branitelj naslova iz Londona Amerikanac Ashton Eaton sa 4621 bodova, 121 više od drugog Nijemca Kaija Kazmireka i 132 više od trećeg Kanađanina Damiana Warnera.