što vi mislite?

[ANKETA/VIDEO] Isključenje kakvo je doživio Bruno Petković još nismo vidjeli na terenima HT Prve lige, a evo što piše u pravilima...

15.12.2021 u 21:41

S puno stresa nogometaši Dinama stigli su do tri boda kod Istre 1961 u Puli. Kopićeva je momčad pobijedila 2:0, ali u samoj završnici nije joj bilo jednostavno, jer isključena su joj čak dvojica igrača

Dinamu je pobjeda bila neophodna kako bi dohvatio vodeći dvojac, Rijeku i Osijek. I protiv Istre sve je krenulo dobro po Modre, jer već u desetoj minuti Gojak je zabio za 1:0. Nastavio je Dinamo dominirati, ali nekih pravih prilika u nastavku utakmice nije imao.

Nije ni Istra, ali onda je Theophile Catherine u 80. minuti zaradio drugi žuti karton, pa je Dinamo imao igrača manje. Domaćini su odmah jurnuli po izjednačenje, ali taj njihov rizik rezultirao je kaznenim udracem za Dinamo, jer Petković je pobjegao domaćoj obrani, i natjerao golmana Lučića na prekršaj, nakon kojeg je sudac Strukan golmanu domaćih pokazao put u svlačionicu.

U igru je ušao drugi vratar Gonzalo Collao, Petković je pucao i zabio za 2:0. No, sudac Strukan je poništio pogodak i pokazao Petkoviću žuti zbog zastajkivanja. Kako mu je to bio drugi žuti, Dinamov napadač je morao napustiti teren. Nije se Dinamov napadač previše bunio, a nije ni trebao, jer splitski je sudac postupio prema pravilima.

Naime članak 27. Pravilnika nogometne igre kaže da 'ako igrač koji izvodi kazneni udarac koristi varku pri udarcu nakon što je dovršio zalet', odluka suca mora biti sljedeća:

'Sudac će, bez obzira na ishod izvedenog udarca, zaustaviti igru, dosuditi neizravni slobodni udarac za suparničku momčad s točke izvođenja kaznenog udarca, zbog prekršaja iz Pravila 14. i opomenuti će izvođača'.

Članak 28. pak kaže:

U kojim situacijama, kod izvođenja kaznenog udarca, bez obzira na ishod udarca, sudac mora zaustaviti igru i nastaviti neizravnim slobodnim udarcem za suparničku momčad?

• kada je kazneni udarac izveden unatrag
  • kada suigrač jasno utvrđenog izvođača izvede kazneni udarac; tada sudac opominje igrača koji je izveo udarac
  • kada izvođač koristi varku pri udarcu nakon što je dovršio zalet (korištenje varke pri zaletu je dopušteno); sudac opominje igrača.
Istra 1961 - Dinamo (Bruni Petkoviću poništen penal, pa isključen, 89) Izvor: tportal.hr / Autor: arenasport/tportal
Istra 1961 - Dinamo 0:1 (Amer Gojak, 10) Izvor: tportal.hr / Autor: arenasport/tportal
Izvor: tportal.hr / Autor: Croatel, Arenasport