OSCAR 2021.

Film o Srebrenici redateljice Jasmile Žbanić 'Quo vadis, Aida?' nominiran za Oscara, 'Manku' 10 nominacija

  • Autor: I. B.
  • Zadnja izmjena 15.03.2021 16:02
  • Objavljeno 15.03.2021 u 13:29
tportal

Izvor: Profimedia/Pixsell / Autor: XINHUA / EYEVINE / PROFIMEDIA/ ARMIN DURGUT/PIXSELL

Holivudskom paru Priyanki Chopri i Nicku Jonasu pripala je čast najaviti ovogodišnje nominacije za 93. dodjelu filmskih nagrada Oscar. U kategoriji najboljeg stranog filma pronašla se bosanskohercegovačka redateljica Jasmila Žbanić sa svojom ratnom dramom 'Quo vadis, Aida?'

Posveta zlatnom dobu Hollywooda 'Mank', film u produkciji Netflixa, zaradio je ukupno 10 nominacija, uključujući najvažnije, onu za najbolji film i glavne glumce, Garyja Oldmana i Amandu Seyfried te redatelja Davida Finchera.

Ukupno je šest filmova zaradilo po šest nominacija: 'The Father', 'Judas and the Black Messiah', 'Minari', 'Nomadland', 'Sound of Metal' i 'The Trial of the Chicago 7', a svi su također nominirani i u kategoriji za najbolji film uključujući još i 'Promising Young Woman' koji ima pet nominacija.

'Mank', foršpan

Izvor: Društvene mreže / Autor: YouTube

I ove godine po broju nominacija dominirao je Netflix s ukupno 35 nominacija (prošle godine imao ih je 24), a njegovi aduti su 'Pieces of a Woman', 'Ma Rainey’s Black Bottom, 'The Trial of the Chicago 7' i dokumentarac o pravima hendikepiranih 'Crip Camp' kojeg je producirala Higher Ground, kompanija koju su osnovali Michelle i Barack Obama.

Ove godine se konačno dogodila i toliko priželjkivana promjena, pa su po prvi puta u povijesti nominirane dvije žene u kategoriji za najboljeg redatelja/icu: Emerald Fennell za 'Promising Young Woman' i Chloe Zhao za 'Nomadland'. One su ujedno tek šesta, odnosno sedma žena u povijesti nominirane u ovoj kategoriji.

Zhao je također prva obojena žena koja je nominirana u toj kategoriji, ali i prva žena u povijesti koja je dobila četiri nominacije u istoj godini. Fennell je postala treća žena u povijesti s tri nominacije u istoj godini, produživši se tako Sofiji Coppoli i Fran Walsh, kojima je to pošlo za rukom 2003. Do sada je Oscara za režiju primila tek jedna žena, redateljica Kathryn Bigelow za film 'Narednika Jamesa'.

Quo vadis, Aida?, foršpan

Izvor: Društvene mreže / Autor: Deblokada

Bosanskohercegovački film 'Quo Vadis, Aida?' Jasmile Žbanić o tragediji Srebrenice osvojio je nominaciju za prestižnu filmsku nagradu u kategoriji najboljeg stranog igranog filma. Dosad je već osvojio niz priznanja, od čega na venecijanskom festivalu čak tri.

Najbolja sporedna glumica

  • Maria Bakalova ('Borat Subsequent Moviefilm')
  • Glenn Close ('Hillbilly Elegy')
  • Olivia Colman ('The Father')
  • Amanda Seyfried ('Mank')
  • Youn Yuh-jung ('Minari')

Najbolja filmska glazba

  • 'Da 5 Bloods'
  • 'Mank' 'Minari'
  • 'News of the World'
  • 'Soul'

Najbolja kostimografija

  • 'Emma'
  • 'Ma Rainey’s Black Bottom'
  • 'Mank'
  • 'Mulan'
  • 'Pinocchio'

Najbolji originalni scenarij

  • Will Berson, Shaka King, Keith Lucas, and Kenny Lucas ('Judas and the Black Messiah')
  • Lee Isaac Chung ('Minari')
  • Emerald Fennell ('Promising Young Woman')
  • Derek Cianfrance, Abraham Marder, Darius Marder ('Sound of Metal')
  • Aaron Sorkin ('The Trial of the Chicago 7')

Najbolji adaptirani scenarij

  • Sacha Baron Cohen i suradnici ('Borat Subsequent Moviefilm')
  • Florian Zeller and Christopher Hampton ('The Father')
  • Chloe Zhao ('Nomadland')
  • Kemp Powers ('One Night in Miami')
  • Ramin Bahrani ('The White Tiger')

Najbolja sporedna muška uloga

  • Sacha Baron Cohen ('The Trial of the Chicago 7')
  • Daniel Kaluuya ('Judas and the Black Messiah')
  • Leslie Odom Jr. ('One Night in Miami')
  • Paul Raci ('Sound of Metal')
  • Lakeith Stanfield ('Judas and the Black Messiah')

Najbolji kratki animirani film

  • 'Burrow'
  • 'Genius Loci'
  • 'If Anything Happens I Love You'
  • 'Opera'
  • 'Yes-People'

Najbolji strani film

  • 'Another Round' (Danska)
  • 'Better Days' (Hong Kong)
  • 'Collective' (Rumunjska)
  • 'The Man Who Sold His Skin' (Tunis)
  • 'Quo Vadis, Aida?' (Bosna i Hercegovina)

Najbolji dokumentarni film

  • 'Collective'
  • 'Crip Camp'
  • 'The Mole Agent'
  • 'My Octopus Teacher'
  • 'Time'

Najbolji kratkometražni dokumentarni film

  • 'Colette' (Time Travel Unlimited)
  • 'A Concerto Is a Conversation' (Breakwater Studios)
  • 'Do Not Split' (Field of Vision)
  • 'Hunger Ward' (MTV Documentary Films)
  • 'A Love Song for Latasha' (Netflix)

Najbolji film

  • 'The Father'
  • 'Judas and the Black Messiah'
  • 'Mank'
  • 'Minari'
  • 'Nomadland'
  • 'Promising Young Woman'
  • 'Sound of Metal'
  • 'The Trial of the Chicago 7'

Najbolja glavna muška uloga

  • Riz Ahmed ('Sound of Metal')
  • Chadwick Boseman ('Ma Rainey’s Black Bottom')
  • Anthony Hopkins ('The Father')
  • Gary Oldman ('Mank')
  • Steven Yeun ('Minari')

Najbolja glavna ženska uloga

  • Viola Davis ('Ma Rainey’s Black Bottom')
  • Andra Day ('The United States vs. Billie Holiday')
  • Vanessa Kirby ('Pieces of a Woman')
  • Frances McDormand ('Nomadland')
  • Carey Mulligan ('Promising Young Woman')

Najbolji redatelj

  • Thomas Vinterberg ('Another Round')
  • David Fincher ('Mank')
  • Lee Isaac Chung ('Minari')
  • Chloe Zhao ('Nomadland')
  • Emerald Fennell ('Promising Young Woman')

Najbolja fotografija

  • Sean Bobbitt ('Judas and the Black Messiah')
  • Erik Messerschmidt ('Mank')
  • Dariusz Wolski ('News of the World')
  • Joshua James Richards ('Nomadland')
  • Phedon Papamichael ('The Trial of the Chicago 7')

Najbolji animirani film

  • 'Onward'
  • 'Over the Moon'
  • 'Shaun the Sheep Movie: Farmageddon'
  • 'Soul'
  • 'Wolfwalkers'

Najbolji vizualni efekti

  • 'Love and Monsters'
  • 'The Midnight Sky'
  • 'Mulan'
  • 'The One and Only Ivan'
  • 'Tenet'

Najbolja originalna pjesma

  • 'Fight For You' iz 'Judas and the Black Messiah'
  • 'Hear My Voice” iz 'The Trial of the Chicago 7'
  • 'Husavik' iz 'Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga'
  • 'lo Sì (Seen)' from 'The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)'
  • 'Speak Now' from “One Night in Miami…'

Najbolja scenografija

  • 'The Father'
  • 'Ma Rainey’s Black Bottom'
  • 'Mank'
  • 'News of the World'
  • 'Tenet'

Najbolja šminka i frizura

  • 'Emma' Marese Langan
  • 'Hillbilly Elegy': Eryn Krueger Mekash,Patricia Dehaney, Matthew Mungle
  • 'Ma Rainey’s Black Bottom': Matiki Anoff, Mia Neal, Larry M. Cherry
  • 'Mank': Kimberley Spiteri, Gigi Williams
  • 'Pinocchio'; Dalia Colli, Anna Kieber, Sebastian Lochmann, Stephen Murphy

Najbolje miksanje zvuka

  • 'Greyhound': Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Jeff Sawyer
  • 'Mank': Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin
  • 'News of the World': John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney, Michael Fentum
  • 'Soul: Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker, Vince Caro
  • 'Sound of Metal: Phillip Bladh, Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Carolina Santana

Najbolja montaža zvuka

  • 'The Father' Yorgos Lamprinos
  • 'Nomadland' Chloé Zhao
  • 'Promising Young Woman' Frédéric Thoraval
  • 'Sound of Metal' Mikkel E.G. Nielsen
  • 'The Trial of the Chicago 7' Alan Baumgarten