OD JORDANOVOG ŠORCA DO LJUDSKIH KOSTURA

Što kupiti u New Yorku?

28.05.2011 u 08:00

Bionic
Reading

Ako želite nabaviti nešto što nigdje drugdje nećete naći, pođite u njujorški SoHo ili na 57. Ulicu. U gradu svih gradova, s trgovinama svih trgovina, nema što nema, od ruskih svemirskih odijela i ljudskih lubanja, do mađioničarske opreme i elektronskog rječnika za rješavanje križaljki

Ispred izloga trgovine Evolution u Spring Streetu njujorškog SoHoa, iscerio se ljudski kostur klatareći kosti na proljetnom povjetarcu. U izlogu punjeni paunovi, preparirane zmije, neobični minerali, osušeni leptiri, kosturi gmazova, a pri samom ulasku u trgovinu bogata zbirka ljudskih lubanja. Nešto replika, ali najveći dio originali različitih veličina i oblika, s bogatim zubalima ili prorijeđenim vilicama, kako koja. Nudi se Beaucheneova ili tzv. eksplodirajuća lubanja po cijeni od 14.500 dolara i mala, okrugla od jednoipolgodišnjeg djeteta, dobro očuvana, za samo 5.995 dolara, nabavljena 2007. od uglednog dobavljača ljudskih i životinjskih kosti, objašnjavaju u katalogu. Ima i skromnijih verzija za manje od tisuću i pol dolara, nešto sitnih kostura fetusa u fetalnom ili ispruženom položaju, pa pomiješanih kostiju, onako, na hrpi.

Pravi ljudski kostur može se kupiti u Evolution Storeu za 4.995 dolara

Legalno trgovanje ljudskim kostima

Priznajem, nakon što apsolvirate izloge čuvenog Macy'sa, Bloomingdalea i Saks Fifth Avenuea s raskošnim krpicama raspjevanih oblika i dizajnerskim asesoarom razvikanih imena (sve odreda, ma koja čuvena marka, 'made in China' ili 'made in Vietnam'), ovakva je trgovina šok za Europljanina iz male zemlje, nenaviklog na to da onako, s nogu, možete kupiti baš sve, pa i kosti nepoznatog pretka. Doduše, Evolution Nature Corporation koji vodi trgovinu u SoHou, otvorenu od 1993. godine, ima dozvolu gradskog odjela za zdravstvo, što će reći da mogu legalno trgovati ljudskim kostima i nuditi ih na prodaju muzejima i medicinarima za obrazovne i istraživačke svrhe, pa se privatnim kupcima nudi široka lepeza replika, ali ipak...

U gradu svih gradova, u trgovinama svih trgovina, možete doista nabaviti baš sve čega se sjetite, pa i sovjetsko, odlično očuvano astronautsko odijelo iz 1970/1974. za pristojnih 25.000 dolara. Naći ćete ga u elegantnoj 57. ulici, blizu avenije Lexington, u trgovini povijesnim, sportskim, glazbenim i filmskim memorabilijama zvanoj Gotta Have It ili, kako bi preveli, Moram to imati.

Tu ćete naći bas gitaru Pink Floyda za samo 2.500, album s Woodstocka i s potpisom Petea Townshenda za 2.000 ili jednu od prvih fotografija Beatlesa s njihovim autogramima za 9.500 dolara. Otkako su 1994. krenuli u posao, kupaca je bilo toliko da su otvorili još jednu trgovinu u neposrednoj blizini Evolutiona, specijaliziranu za skupljače uspomena rock'n'rolla, a u restoranu Mickey Mantle u 59. ulici možete uz dobar steak razgledati stotine izloženih sitnica u vitrinama i usput kupiti stari mikrofon s potpisom Billyja Joela.

Egipatski sarkofag za 45.000 dolara

Gotta Have It redovito priređuje i online dražbe na kojima se na ponudi nađe bijela rukavica Michaela Jacksona optočena kamenčićima Swarovski, Madonnine crno-bijele čizme od Chanela, Chevy Convertible iz 1957. Brucea Springsteena ili molba za stalni boravak u SAD-u Johna Lennona iz 1976, a posebno su ponosni na prodaju tzv. 'paunovog odijela', koje je Elvis Presley naročito rado nosio u nekoliko navrata, a 2008. je otišlo nepoznatom obožavatelju za nevjerojatnih 300.000 dolara.

Šorc koji je Michael Jordan nosio u sezoni 1987/88. prodaje se za 7.500 dolara

I za manje novca, odmah uz Gotta Have It u 57. ulici, u Royal-Athena Galleries, specijaliziranoj za trgovinu antičkim, egipatskim i srednjoistočnim antikvitetima, nude grčke amfore iz 6. stoljeća prije Krista, etruščanske brončane figurice iz istog perioda ili mramornu rimsku glavu cara Hadrijana iz prvog stoljeća, sve, dakako, originali. Na ulazu vas dočekuje direktor tvrtke osobno, dr. Jerome M. Eisenberg. Trgovina je kao muzej, s pažljivo osiguranim staklenim vitrinama, a odmah pokraj njegova radnog stola gornji dio drvenog egipatskog sarkofaga s istaknutom cijenom od 45.000 dolara.

Ogrnut dekicom, u košulji Ralph Laurenta i škotskom kravatom sa zlatnom kopčom, s tri antikna prstena na rukama i naočalama s velikim okvirom od kornjačevine, dr. Eisenberg vam se obraća s punom pozornošću, iako nakon pedesetak godina iskustva, tijekom kojih je samo muzejima u svijetu prodao više od 600 antikviteta, u nama vjerojatno brzo prepoznaje slučajne znatiželjnike, a ne ozbiljne kupce. Na stalnom putu između Londona i New Yorka, a između toga na terenu u potrazi za novim akvizicijama, Eisenberg je – kaže i na svojoj web stranici – u stalnom kontaktu sa 150 privatnih izvora, agenata, dilera i aukcijskih kuća. U tom moru antiknih figurica, bista, grnčarije, kaciga, stakla, prstenja, kopči, čak koptskog tekstila, teče živahna trgovina antiknom umjetnošću, u kojoj, onako usput, možete i sami sudjelovati, samo da je para.

Sve što niste trebali, ali je jako važno

No vjerojatno najšarenija ponuda najrazličitijih potrepština zasigurno je ona u Hammacher Schllemmeru, odmah do Royal-Athena Galleries na 57. ulici, živi dokaz trgovačke uzrečice da svaka roba nađe svoga kupca. Trgovinu su 1848. osnovala dva njemačka imigranta, ali se od prvotne 'željezarije', početkom dvadesetog stoljeća prometnuo u mjesto koje nudi sve ono što je drugdje teško naći. Njujorčani su tu kupovali prva glačala na paru, prve električne brijače i prve mikrovalke, kada je to bila ultimativna inovacija na tržištu, pa tako i danas. U trgovini-svaštari - koja se reklamira kao mjesto gdje ćete naći 'najbolje, jedino i neočekivano' - možete doista pronaći sve što niste trebali, ali je jako važno.

Jakna koju je nosio najveći gitarist svih vremena prodaje se za 25.000 dolara

Budilicu, na primjer, sasvim običnu na prvi pogled, ali sa skrivenom tonskom kamerom na dvanaestici, kojom možete snimati cijelu prostoriju, špijunirajući, recimo, dadilju, ako imate malu djecu. Ako se bavite gatanjem, ovdje možete nabaviti sav potreban pribor za tu vrst malog obrta, od karata i čarobne kugle do turbana i prstena. Nude vam računalo za brzo rješavanje križaljki, a ako pak volite uzbudljive sportove, ovdje ćete naći električni skateboard i bicikl na struju. Zatim, osobnu vagu za kućnog ljubimca, pa stepenice za ostarjelog kućnog ljubimca, signalnu lampu za Morseove znakove, bežični pretvarač slajdova i 35-milimetarskih negativa u digitalne slike, plutajuću sofu za bazen, sklopljivi štap za hodanje i najbolji šišač nosnih dlačica. Buku u stanu, uredu ili hotelskoj sobi možete 'pokriti' mašinicom za proizvodnju autentičnih zvukova kiše, vjetra ili valova. Tu možete kupiti mikroskop s video zaslonom, robotski usisavač prašine s laserskim navođenjem, koji sam identificira zidove, pokućstvo i vrata, ručni skener malo veći od olovke... I tako dalje.

Sve u svemu, ako ste u domaćim trgovinama našli sve potrebno, pa ako vam je ostalo nešto kunića, u New Yoku ih se lako možete riješiti u nekoj od takvih trgovina. Ako niste sigurni što vam treba, a ni nemate mnogo vremena, preporučuju vam usluge nekih od mnogobrojnih agencija koje nude vodiče specijalizirane za tzv. 'pametni šoping'. A to je opet druga priča.