Zagrebačka tvrtka Prostoria javnosti je predstavila pet zbirki radova možda i najpoznatijeg hrvatskog modernista, arhitekta, slikara i kipara Vjenceslava Richtera, u sklopu čega je reinterpretirala neke od najpoznatijih stolaca koje je dizajnirao
Vjenceslav Richter poznat je kao osnivač umjetničke grupe EXAT 51 s umjetnicima Ivanom Piceljom, Aleksandrom Srnecom, Vladom Kristlom i Božidarom Rašicom. Bio je i član međunarodnog pokreta Nove tendencije te cijenjen arhitekt i urbanist. Prisjećajući se Richterova nasljeđa, zagrebačka tvrtka Prostoria odlučila je predstaviti pet zbirki njegovih radova na predstojećem sajmu namještaja Salone del Mobile u sklopu sajamske izložbe Revisiting Richter.
O revitalizaciji Richterova lika i djela iz perspektive Prostorije piše i New York Timesov vodič The T List te je uvrstio ovaj pothvat u svoj newsletter, među šest preporuka za ovaj tjedan. New York Times podsjeća da je Richter svojedobno izlagao u njujorškom muzeju Guggenheim, a kao njegov najpoznatiji projekt u sajamskom kontekstu izdvaja jugoslavenski paviljon na sajmu Expo 58 u Bruxellesu, u svoje vrijeme ocijenjen kao previše progresivan.
U fokusu kolekcije, koja će nakon Milana i Zagreba otputovati na sajam dizajna NeoCon u Chicagu, nalaze se stolci, uključujući ovalni metalni i drveni model dizajniran za zagrebački Umjetnički paviljon, kao i čuveni stolac s X postoljem, a on će započeti novi život pod imenom VR58.
Stolac VR61 od savijene šperploče nadovezuje se na Richterove radove za međunarodnu izložbu u Torinu 1961. godine, čijih se nekoliko primjeraka i dalje čuva u Tehničkom muzeju u Zagrebu.
Tu je i model VR51 te interpretira kompaktni radni stolac, ujedno najstariji poznati primjer Richterova dizajna proizvoda, a on je nastao za projekt transformacije Meštrovićeva paviljona na Trgu žrtava fašizma u Zagrebu u Muzej revolucije.
New York Times ističe i stolac VR52, jedini trodimenzionalni objekt prikazan na prvoj izložbi grupe EXAT 51, a on je kasnije korišten u interijeru restorana hotela Jadran u Umagu. Danas se nalazi u zbirci dizajna Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu.
Nakon milanske premijere izložba će biti predstavljena hrvatskoj publici na Danima Orisa početkom svibnja u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.
Prodaja stolaca počinje od 21. travnja, a prve isporuke krenut će početkom rujna.