• Zadnja izmjena 08.12.2011 14:06
  • Objavljeno 08.12.2011 u 13:48
ledeni antarktički maraton

Izvor: Screenshot / Autor: YouTube

Na temperaturama ispod nule 36 sportaša iz 17 zemalja završilo je 42 kilometra ledenog antarktičkog maratona. Pobjednik ekstremne utrke bio je Francuz Clément Thévenet, a u ženskoj kategoriji prva je stigla Britanka Yvonne Brown

Ledeni antarktički maraton počeo je u kampu kod glečera Union koji se nalazi oko 100 kilometara od Južnog pola, a u događaju je sudjelovalo 36 sportaša iz 17 zemalja. Svaki od natjecatelja se prije utrke pripremio odjećom koja je uključivala kapu, rukavice, zaštitne naočale, skijašku masku te nekoliko slojeva tople odjeće, piše Telegraph.

Iako se radi o maratonu u ekstremnim uvjetima, natjecatelji se svi slažu da je to dio čari te utrke.

'Pretpostavljam da postoji određeni osjećaj neugode kod natjecatelja, no čini mi se da oni na neki čudan način uživaju u njemu. Ljudi koji sudjeluju u antarktičkom maratonu često trče i po planinama, džunglama, te u pustinji, pa vjerojatno dolaze ovdje iskusiti i hladnoću', rekao je direktor utrke Richard Donovan

Natjecatelji su imali prilike trčati u savršenim vremenskim uvjetima. U utrci je sudjelovalo devet žena i 27 muškaraca u dvije odvojene kategorije.

Francuski bankar Clément Thévenet prvi je stigao na cilj nakon samo tri sata i 47 minuta, a Amerikanac Alvin Matthews završio je na drugom mjestu 33 minute kasnije. Thévenet je pobijedio i usput postavio novi rekord antarktičkog maratona.

'Bilo je to čudesno iskustvo', komentirao je 37-godišnji Clément Thévenet.

U ženskoj kategoriji pobijedila je Britanka Yvonne Brown iz Londona, a maraton je završila nakon četiri sata i 26 minuta trčanja po nevjerojatnoj hladnoći.