SAVJET VETERINARA

Koji su psi pogodni za držanje u stanu?

03.10.2012 u 13:23

Bionic
Reading

Čitateljica koja je cijeli život bila okružena psima, donedavni život u kući zamijenila je stanom. Time joj se javila i dilema može li u stanu držati velikog psa, a savjet je potražila kod veterinara Nenada Kršula

Dr. vet. med. Nenad Kršul dobio je pitanje o držanje psa u stanu. Evo što je čitateljica napisala:

'Poštovani!

Odrasla sam u velikoj obiteljskoj kući s dvorištem uz psa rotvajlera. Otad su mi se počeli sviđati veliki psi. Nakon toga sam se s obitelji preselila u stan u zgradi bez balkona i dvorišta.

Nedavno smo dobili štenca cane corso (mastif) koji je bio s nama mjesec dana. Morali smo ga udomiti kod čovjeka koji ima dvorište i mjesta za njegovu rekreaciju jer znamo da će biti jedan od većih pasa. To nam je svima teško palo jer volimo pse.

Htjela bih jednog dana nabaviti psa koji može živjeti u stanu i neće biti prevelik ili zahtjevan oko rekreacije. Spremna sam na šetnju dva do tri puta dnevno. Studiram, a moji ukućani rade tako da bi bilo dobro kad bi pas mogao nekad ostati sam kući.

Sviđaju mi se psi bigl, ori pei i boston terijer. Možete li mi nešto reći o njima, mogu li se priviknuti na stan, gdje se mogu u Hrvatskoj nabaviti i slično.

Unaprijed zahvalna,

Luna'

Odgovor dr. vet. med. Nenada Kršula donosimo u cijelosti:

'Draga Luna!

Dvije šetnje dnevno iz mog kuta izgledaju zastrašujuće osim ako mi ne dodijelite kućni WC. Pa i tada mi se dva izlaska čine skromno.

Biglići su izvorno lovci lisica, teško zaustavljivi trkači po šumama koje konji pristižu. Poznajem ih kao drage tvrdoglavce koji jako naginju klopi i slabo vjerujem da bi bili zadovoljni oskudnim kretanjem na otvorenom.

Ori pei mi je nepoznata pasmina, ne poznajem nijednog takvog psa ni vlasnika. Mogu samo nagađati poznajući mopsiće i shar peije.

Mops je temperamentan pas koji doista ne treba tako mnogo otvorenog prostora, ali nije ni tip za samovanje. Teže podnosi vrućinu i napor, traži nešto brige oko osobne higijene (čistiti nabore njuške, uha). Za mene su dragi, osebujni, čovjekoliki zvrkovi.

Bostonci su čvršći, pokretljiviji, manje osjetljivi na ljetne vrućine, lakše dišu, ali traže i nešto više šetnje i prostora.

Najbolji je put potražiti vlasnike tih pasmina, pa razgovarati s njima i upoznati makar površno njihove pse, kontaktirati uzgajače (raspitajte se u kinološkom savezu ili me zovnite, mogu Vam dati koji kontakt). Izložbe pasa isto nisu loš izvor informacija.


Svakako Vam savjetujem da ne brzate i da pokušate što bolje upoznati pasminu prije nabave psa.

Obratite i pažnju na zdravlje pasmine kao i uzgoja (disanje, koža, upale uha, oka, alergije).

Želim Vam sreću i strpljenje!

Nenad'

Ako imate pitanja ili tražite rješenje problema vezanih uz svoje kućne ljubimce, javite nam se mailom na adresu
funbox@t-com.hr

S dr. Nenadom Kršulom možete kontaktirati direktno na broj 091/2341222 ili na web-stranici www.veterinar.com.hr.