GORDAN MARAS

'Treba se usmjeriti u poduzetničke inkubatore, a ne zone'

18.04.2013 u 13:07

Bionic
Reading

Klasteri su jedan od najefikasnijih načina za podizanje produktivnosti i konkurentnosti pojedinih djelatnosti, regija, ali i cjelokupnog gospodarstva, u kojem u većini razvijenih zemalja glavninu ekonomske snage čine mali i srednji poduzetnici, istaknuto je na današnjoj međunarodnoj konferenciji Klasteri kao temelj za inovacije i razvoj Republike Hrvatske'.

Konferencija je organizirana u sklopu projekta Podrška razvoja klastera započetog u veljači 2011. godine, koji je EU financirala kroz program regionalne konkurentnosti IPA III C s dva milijuna eura, a hrvatsko Ministarstvo poduzetništva i obrta s još 400 tisuća eura.

Klasteri konkurentnosti su organizacije unutar gospodarskih sektora od strateškog interesa za razvoj države, a koje povezuju privatne, znanstveno-istraživačke i javne ustanove u cilju jačanja konkurentnosti tog gospodarskog sektora.

Prema riječima ministra poduzetništva i obrta Gordana Marasa, Hrvatska je unazad sedam godina s 35 milijuna kuna poduprla 46 klasterskih inicijativa, u koje su se uključile 604 tvrtke s oko 6 tisuća zaposlenih.

Na taj su način poticani klasteri drvoprerađivača i ugostitelja, u turističkoj, građevinskoj i prehrambenoj djelatnosti, ICT industriji, proizvodnji autodijelova i dr. Kao dobre primjere rezultata rada tih klastera, Maras je pritom naveo razvoj 'hrvatskog autobusa' ili električnog automobila tvrtke Rimac automobili.

Stoga će država, kazao je Maras, u idućim godinama poticaje usmjeriti u takve sektore koji donose što višu dodanu vrijednost, kao i u osnivanje i razvoj poduzetničkih inkubatora, a ne poduzetničkih zona, kao do sada.

U skladu s time, najavio je, u planu je izgradnja velikog tehnološkog parka na području Zagrebačkog velesajma, koji bi, zbog visoke kvalitete sveučilišta, prvenstveno bio usmjeren na razvoj ICT tvrtki. U blizini tog inkubatora, dodao je, gradit će se i Regionalni centar za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe, vrijedan 30 milijun eura.

Za uspješnost tih planova nužno je, međutim, više ulagati u istraživanje i inovacije, istaknuo je šef Delegacije EU u Hrvatskoj Paul Vandoren, podsjetivši da Hrvatska u tu svrhu prosječno godišnje izdvaja 0,7 do 0,8 posto BDP-a, a da je cilj dosegnuti razinu od oko 3 posto BDP-a.

Vandoren je kazao i da konkurentnost nacionalnih gospodarstava vrlo često ovisi o klasterima, koji pak ovise o istraživanju i novim, inovativnim proizvodima i uslugama. Pritom je kao prednosti okupljanja poduzetnika u klastere izdvojio bolji pristup obrazovanom kadru, relevantnim poslovnim informacijama, kreditima i potencijalnim partnerskim velikim industrijama.