globalna razmjena

Ovako slabo se nije trgovalo od Drugog svjetskog rata: 'Svjedočimo poremećaju bez presedana'

03.09.2025 u 15:56

Bionic
Reading

Obujam svjetske robne razmjene usklađene s propisima Svjetske trgovinske organizacije (WTO) spustio se na najnižu razinu od kraja Drugog svjetskog rata, upozorila je glavna direktorica Ngozi Okonjo-Iweala

Američki predsjednik Donald Trump uveo je ove godine visoke carine brojnim trgovinskim partnerima, pokrenuvši lavinu odgovora i raspirivši napetosti u trgovinskim odnosima.

U takvim je uvjetima udio robne razmjene koja slijedi propise WTO-a pao s 80 na 72 posto, najnižu razinu od kraja Drugog svjetskog rata.

Međunarodni trgovinski sustav temelji se, po WTO-u, na načelu 'najpovlaštenije nacije' prema kojem bi najpovoljniji pristup tržištu određene zemlje trebao automatski vrijediti i za sve ostale, stoji na internetskoj stranici WTO-a.

'Svjedočimo najvećem poremećaju u svjetskim trgovinskim propisima, bez presedana u proteklih 80 godina', rekla je Ngozi Okonjo-Iweala u razgovoru za Reuters na početku drugog mandata na čelu WTO-a.

'Stoga ne čudi što neki dovode u pitanje globalni trgovinski sustav', dodala je čelnica WTO-a, naglasivši ipak da više od polovine razmjene ipak slijedi propise. 'Još smo daleko od 50 posto', zaključila je.

Val narudžbi slabi

U 2026. posljedice poremećaja mogle bi ipak biti izraženije budući da val narudžbi iz prve polovine ove godine slabi, upozorava.

Početkom kolovoza WTO je podigao procjenu rasta svjetske robne razmjene u ovoj godini s 0,2 na 0,9 posto, istaknuvši poboljšane makroekonomske prilike i skok narudžbi kompanija u SAD-u koje su nastojale preduhitriti najavljene carine.

U 2024. godini obujam razmjene bio je porastao za 2,9 posto. 'Svjetska trgovina pokazala je otpornost na niz šokova, uključujući i podizanje carina u posljednje vrijeme', rekla je tada Okonjo-Iweala.

Rast izvoza iz Azije, pad u Americi

Prognoza za 2026. godinu snižena je pak s 2,5 na 1,8 posto. Azijski izvoz porast će ove godine za 4,9 posto i za 1,3 posto u 2026., izračunali su u WTO-u.

Regija Sjeverne Amerike bilježit će pak ove godine pad izvoza za 4,2 posto, a u 2026. može očekivati blagi oporavak, uz prognoziranu stopu rasta od 0,7 posto.

Europski izvoz trebao bi se ove godine smanjiti za 0,9 posto, a iduće godina trebala bi donijeti snažan oporavak, prema očekivanoj stopi rasta od 3,6 posto, pokazuju WTO-ovi izračuni.