Njemačke tvrtke pojačano ulažu u inozemstvu, prije svega radi ušteda u poslovanju, a ponajviše i dalje usmjeravaju investicije u druge članice eurozone, dok im interes slabi za Sjevernu Ameriku, pokazalo je istraživanje Udruženja njemačkih trgovinskih i industrijskih komora (DIHK)
Ove godine tako 43 posto industrijskih tvrtki planira ulagati izvan Njemačke, što je povećanje njihova udjela za tri postotna boda u usporedbi s prošlom godinom, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja DIHK, objavljeni u četvrtak.
Istraživanje je pokazalo da su uštede troškova posebno značajan čimbenik pri donošenju odluke o ulaganjima izvan Njemačke.
Upravo iz tog razloga 41 posto njemačkih tvrtki namjerava ove godine ulagati u inozemstvu, a njihov je udio veći za šest postotnih bodova nego lani.
To je ujedno najviši udio tvrtki koji se tako izjasnio od daleke 2003. godine, navode u DIHK-u.
'Razlozi za to su jasni - sve veći troškovi, strukturni problemi i slabo gospodarstvo u Njemačkoj', rekao je voditelj vanjske trgovine u DIHK-u Volker Treier.
Istraživanje je otkrilo i značajne promjene u glavnim odredištima za njemačka strana ulaganja.
Sjeverna Amerika, kako je pokazalo najnovije istraživanje, posebno gubi na privlačnosti. Udio tvrtki koje planiraju investicije u toj regiji pao je sa 48 na 44 posto.
Angažman u Aziji ponovno je pak ojačao, prema povećanju udjela njemačkih industrijskih tvrtki koje ulažu u azijskog diva s 31 na 34 posto.
Azijsko-pacifička regija, bez Kine, također dobiva na važnosti, uz 26 posto tvrtki zainteresiranih za ulaganja u toj skupini zemalja. Prošle godine udio im je dosegnuo 21 posto.
Istraživanje je pokazalo da eurozona ostaje najvažnija regija za njemačka strana ulaganja, s udjelom od 64 posto, uz izdvojene prednosti stabilnosti, jedinstvenog tržišta i zajedničke valute.
DIHK je objavio da navedene brojke proizlaze iz posebne analize koja je u najnovijem istraživanju obuhvatila 1.700 industrijskih tvrtki.
Sve slabija konkurentnost domaćeg tržišta prisiljava tvrtke i na selidbu poslovanja u inozemstvo.
'Tvrtke gube povjerenje u poslovno okruženje u Njemačkoj', zaključuje Treier.

komentari
KOMENTAR VIŠESLAVA RAOSA
Nabujala Tisa odnijela je Orbána: Što će Magyar s tom silnom moći?
KOMENTAR BOŠKA PICULE
Hrvatska u svom svemiru: Jesmo li najsigurnija država od Zemlje do Mjeseca?
KOMENTAR VIŠESLAVA RAOSA
Hrvatska u središtu geopolitičke igre: Jadran postaje ključno zaleđe Šeste flote
komentar maruške vizek
Živjeli smo u zabludi: Stigla je era inflacije i političkog radikalizma