MEĐUNARODNA TRŽIŠTA

Cijene nafte stabilizirale se iznad razine od 64 dolara

03.10.2025 u 18:05

Bionic
Reading

Cijene nafte stabilizirale su se u petak na međunarodnim tržištima iznad razine od 64 dolara budući da je veliki požar u rafineriji u SAD-u zasjenio signale da se vodeći proizvođači spremaju znatno pojačati opskrbu pred kraj godine

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 38 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 64,49 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 43 centa višoj cijeni, od 60,91 dolar.

Pozornost trgovaca zaokupili su ovaj tjedan signali velikih proizvođača da bi mogli na tržište plasirati znatno više barela pred kraj godine. Skupina od osam članica Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovih saveznika mogla bi tako na nedjeljnom sastanku donijeti odluku da se opskrba u studenom poveća za 411 tisuća barela dnevno, rekla su tri izvora u utorak.

Odluka bi signalizirala osjetno snažni tempo normalizacije opskrbe budući da su za listopad zacrtali dodatnih samo 137 tisuća barela dnevno.

'Osmorka' je 2023. godine dobrovoljno odlučila smanjiti opskrbu za dodatnih 2,2 milijuna barela dnevno, povrh sporazuma na razini OPEC+, a u travnju ove godine počeli su vraćati barele na tržište kako bi 'pokrpali' državne financije nagrižene znatno nižim cijenama i osigurali veći tržišni udio.

Opskrba bi se mogla povećati

Opskrba bi se tako mogla osjetno povećati, a prerada se smanjuje budući da je počela sezona održavanja rafinerija, podsjećaju analitičari, napominjući da bi takvo okruženje moglo zakočiti cijene.

U petak pozornost tržišta prigrabila je vijest o požaru u Chevronovoj rafineriji u El Segundu koja s kapacitetom prerade od 290 tisuća barela dnevno spada među najveće na zapadnoj obali SAD-a.

Još nije jasno je li prerada zbog požara smanjena, ali utjecaj tog incidenta na cijene mogao bi biti ograničen, drže analitičari.

Rafinerija u El Segundu nalazi se na zapadnoj obali SAD-a čiji je sustav opskrbe gotovo odvojen od ostatka zemlje pa će utjecaj vjerojatno biti zanemariv, nagađa Tamas Varga iz PVM-a.

Požar podigao cijene benzina u Kaliforniji

Požar je dodatno podigao ionako povišene cijene benzina u Kaliforniji, ali ne bi trebao utjecati na šire tržište, slaže se Ole Hansen iz Saxo Banka.

OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 65,82 dolara, što znači da je bio jeftiniji za 1,4 dolara nego sredinom tjedna.