S ljetnim mjesecima mijenjaju se i vozačke navike.
Teške zimske cipele zamjenjuju se lakšom i udobnijom obućom, no upravo tu nastaje problem koji mnogi podcjenjuju: Vožnja u japankama, papučama, sandalama ili bosonog može biti ozbiljan rizik za sigurnost u prometu.
Otvorena obuća lako sklizne sa stopala, zapne za pedalu ili se zaglavi između stopala i papučice. U situacijama u kojima odlučuju djelići sekunde, takav detalj može značiti razliku između pravodobnog kočenja i nesreće. Europski autoklubovi zato su provjerili kakva pravila vrijede u pojedinim državama i može li se vozače kazniti zbog neprimjerene obuće.
Negdje je sve dopušteno, negdje kazne nisu nimalo male
U Belgiji, Bosni i Hercegovini, Danskoj, Finskoj i Luksemburgu nema posebnih pravila koja se odnose na vožnju u japankama ili bosonogu vožnju. Drugim riječima - takva vožnja nije posebno zabranjena.
Slično je i u Češkoj Republici, gdje pravila za vozače osobnih automobila nisu posebno definirana. Ipak, vozači gospodarskih vozila moraju imati obuću tijekom vožnje.
U Italiji, jednoj od najčešćih ljetnih destinacija hrvatskih vozača, ne postoji izravna zabrana. No problem može nastati nakon prometne nesreće. Ako policija u zapisnik unese da je vozač imao neodgovarajuću obuću, osiguravajuća kuća mogla bi odbiti isplatu štete.
Slična je situacija u Njemačkoj. Tamo zakon propisuje da vozač mora učiniti sve kako bi sigurno upravljao vozilom. To se često tumači kao jasna preporuka da se ne vozi u japankama, natikačama, sandalama bez pričvršćenja na peti ili bosonog. Kazna nije posebno definirana, ali vozač može ostati bez dijela prava iz osiguranja ako se utvrdi da je neprimjerena obuća pridonijela nesreći.
Najkonkretnija je Španjolska. Ondje je zabranjeno voziti u japankama ili bosonog, a kazna iznosi 80 eura.
U Hrvatskoj nema posebne zabrane, ali rizik postoji
U Sloveniji vožnja u japankama ili bosonoga vožnja nisu izričito zabranjene. Ako vas policija zatekne u takvoj situaciji, najvjerojatnije ćete dobiti upozorenje da biste za upravljačem trebali imati čvršću obuću.
U Mađarskoj takvo pravilo također nije izričito upisano u zakon, no nakon nesreće vozač može biti proglašen odgovornim ako se utvrdi da nije imao prikladnu obuću.
U Nizozemskoj policija ne može kazniti vozača samo zato što vozi u japankama, ali se u slučaju nesreće analiziraju sve okolnosti. To znači da i obuća može imati ulogu u procjeni krivnje.
U Austriji vas policija neće kazniti ako vozite bosonogi ili u japankama. No ako se dogodi nesreća, a policija procijeni da je mogla biti izbjegnuta uz drukčiju obuću, protiv vozača se može pokrenuti postupak.
U Velikoj Britaniji japanke i bosonoga vožnja nisu posebno navedeni kao prekršaj, ali prometni propisi traže da vozač ima obuću koja mu omogućuje sigurno upravljanje vozilom. Ako se procijeni da to nije slučaj, vozač može biti kažnjen.
U Hrvatskoj nema posebnih pravila koja izričito zabranjuju vožnju u japankama ili bosonogu vožnju. Ipak, oprez je nužan. Istraživanja Austrijskog autokluba pokazala su da je vrijeme reakcije u japankama znatno sporije nego u tenisicama, a slabija je i sila kočenja. Uz to, postoji realna opasnost da japanka zapne za pedalu. U prometu, gdje je brza reakcija često presudna, to može biti vrlo opasno.