KINA UPOZORAVA

Draghijeve mjere mogle bi pokrenuti deprecijaciju valuta diljem svijeta

29.01.2015 u 13:32

Bionic
Reading

Nove mjere kvantitativnog popuštanja Europske središnje banke (ECB) mogle bi pokrenuti konkurentsku deprecijaciju valuta diljem svijeta, upozorili su u četvrtak iz kineskog ministarstva trgovine

'ECB-ov program kvantitativnog ublažavanja mogao bi intenzivirati konkurentsku deprecijaciju valuta raznih zemalja, dodatno povećavajući neizvjesnosti u međunarodnim prekograničnih tijekovima kapitala. To ćemo s velikom pozornošću pratiti', kazao je glasnogovornik kineskog ministarstva trgovine Shen Danyang u obraćanju novinarima.

Iako će najavljene mjere učiniti europski izvoz jeftinijim a mogle bi kratkoročno pomoći jačanju povjerenja tržišta i osnaživanju gospodarstva eurozone, kako je dodao, dugoročni efekti tih mjera ostaju neizvjesni.

'I dalje je nejasno hoće li u srednjem ili dugom roku kvantitativno ublažavanje moći spriječiti klizanje gospodarstva eurozone u dugoročnu stagnaciju i uspjeti ostvariti opsežni oporavak i rast', kazao je on.

Prošlog tjedna ECB je najavio plan kupovina obveznica privatnog i državnog sektora u mjesečnom iznosu od 60 milijardi eura, počevši od ožujka. Povijesni je to program poticaja središnje banke kojom se želi potaknuti rast i suzbiti prijetnja od deflacije u 19-članoj eurozoni, čija će ukupna vrijednost premašiti 1.000 milijardi eura, a mjesečne kupovine veće su i od 50 milijardi eura koliko su očekivali analitičari, podsjeća AFP.

Europska unija najveći je kineski trgovinski partner, pri čemu je Kina vodeći azijski uvoznik proizvoda iz EU-a, a ujedno je drugo najveće izvozno tržište 28-člane Unije.

Nadalje, Shen je kazao da će utjecaj tih poticaja na bilateralnu trgovinu biti 'i dobar i loš'.

'Kvantitativno ublažavanje izazvat će daljnju deprecijaciju eura, što će vjerojatno dovesti do povećanja uvoza kineskih kompanija iz Europe i do snižavanja njihovih investicijskih troškova u Europi. U međuvremenu, slabljenje eura pogodit će kineski izvoz u Europu, a i postojeće investicije kineskih tvrtki u Europi također će se suočiti s rizikom gubitaka', kazao je on.

Prema kineskim podacima, bilateralne isporuke lani su povećane za 9,9 posto na godišnjoj razini, na 615,1 milijardu dolara, pri čemu je kineska bilanca u plusu 126,6 milijardi dolara.