206 stanova

U Osijeku na Dan grada krenula izgradnja velike višekatnice: Evo kada bi trebala biti gotova

02.12.2025 u 15:08

Bionic
Reading

Temeljni kamen za izgradnju višestambene zgrade u Osijeku s 206 stanova iz POS programa, položen je u utorak u Osijeku, na sam Dan grada.

Zajednički su temeljni kamen položili potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić, gradonačelnik Osijeka Ivan Radić i ravnatelj Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama Dragan Hristov.

Ministar Bačić je izrazio zadovoljstvo početkom gradnje 206 stanova, koji će biti po vrlo prihvatljivoj cijeni te naglasio da će to, s obzirom na rast cijena nekretnina u Hrvatskoj, pa tako i u Slavoniji i Osijeku, omogućiti mladim Osječanima rješavanje jednog od najvažnijih životnih pitanja.

"To su svakako pretpostavke za opstanak i povratak u Slavoniju i u Osijek", dodao je.

Podsjetio je da su tijekom ljeta s Osječko-baranjskom županicom Natašom Tramišak u Osijeku potpisani i ugovori s 12 jedinica lokalne samouprave gdje će kroz poseban program za mlade graditi i nove zgrade i nove obiteljske kuće na području Osječko-baranjske županije.

S još dva projekta u Belišću i Našicama, ukupno sa ovih 206 stanova, u osječko-baranjskoj županiji će se novcem državnog proračuna i europskih fondova graditi ukupno 317 stanova, dodao je.

Podsjetio je da je u programu POS-a izgrađeno 9.100 stanova u 23 godine te da je Vlada RH krajem ožujka ove godine donijela nacionalni plan stambene politike ocijenivši ga "vrlo optimističnim".

18 mjeseci do izgradnje

Nova zgrada POS-a u Osijeku sa 206 stanova trebala bi biti gotova u roku od 18 mjeseci. Sastoji se od tri građevne cjeline, a imat će jednu podzemnu i šest nadzemnih etaža ukupne neto korisne površine od 12.969 četvornih metara. Vrijednost investicije je 30,5 milijuna eura. 

Bačić je potvrdio da je već prije dvije godine formirana liste prvenstva iskazanih interesa koja će se sada ažurirati. Povjerenstvo koje čine Grad Osijek i predstavnici u Agenciji za promet nekretnina zajednički će definirati uvjete i onda će se lista i objaviti, dodao je.

Osječki gradonačelnik Ivan Radić rekao je da nema ljepše prigode nego građanima čestitati rođendan grada nego s najvećom investicijom društveno poticane stanogradnje u Osijek u posljednjih tri desetljeća. Grad Osijek, dodao je, sudjeluje kroz svoja sredstva sa 3,5 milijuna eura i osigurava priključke na sve instalacije.

Ravnatelj Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama Dragan Hristov je naveo da je do sada Programom društveno poticane stanogradnje (POS)  izgrađeno više od 9.000 stanova u vrijednosti od 650 milijuna eura, od čega je Vlada uložila 168 milijuna eura poticajnih sredstava.