Uoči današnje sjednice Vlade, ministar uprave Arsen Bauk komentirao je optužbe koje je na njegov i račun njegove stranke izrekla Željka Markić, čelnica inicijative U ime obitelji istaknuvši kako u državi imamo 'pola milijuna SDP-ovih duhova birača'. Bauk je kazao kako se ne radi ni o kakvim duhovima, već živim ljudima, hrvatskim državljanima koji žive u inozemstvu
Željka Markić je, naime, posumnjala da u Hrvatskoj imamo 'duhova-birača' nakon što su u njezinoj inicijativi U ime obitelji shvatili da tri različite državne institucije - Ministarstvo uprave, Državni zavod za statistiku i HZZO barataju različitim podacima o broju birača u Hrvatskoj, zbog čega su od Ministarstva uprave zatražili očitovanje o razlici od više od pola milijuna birača s prebivalištem u Hrvatskoj.
Razliku u podacima Bauk tumači činjenicom da u inozemstvu žive hrvatski građani koji ne ulaze u popis stanovništva RH niti koriste usluge HZZO-a, ali budući da imaju hrvatsko državljanstvo, odnosno kao hrvatski državljani s minimalno 18 godina imaju zagarantirano biračko pravo.
'Vjerujem da nemamo duhova, kako to tvrdi gospođa Markić, već je riječ o hrvatskim građanima koji žive u inozemstvu. Nema ih pola milijuna nego i više', zaključio je Bauk. Istaknuo je kako se oko Hrvata koji ne žive u Hrvatskoj već dugo sukobljavaju HDZ i Željka Markić.
Bauk je napomenuo kako se broj građana koji su u popisu birača neće bitno razlikovati od broja birača koji imaju pravo izaći na predsjedničke izbore. Upozorio je i na nužnost usklađivanja podataka s osobnih iskaznica sa stvarnom adresom prebivališta za dio građana, koji imaju tzv. nepostojeće adrese s najčešćim oznakama: bb, 00, 99... Rok je do 29. prosinca 2014. godine. Hoće li i ove godine, kao lani, taj rok biti produljen, još nije odlučeno.
Neslužbeno doznajemo da će Vlada raspisati predsjedničke izbore sljedeći tjedan. Prema nekim spekulacijama, na predsjedničke izbore mogli bismo izaći 11. siječnja 2015. godine.