kup k. ćosića

Zadar imao veliko vodstvo, ali se protiv Cibone sve rješavalo u zadnje dvije sekunde; Split u finalu nakon 17 godina

10.02.2021 u 22:34

Košarkaši Splita izborili su finale Kupa Krešimira Ćosića svladavši na svojim Gripama zagrebački Furnir s 95:83, dok je Zadar na Višnjiku bio uspješniji od Cibone 84:82.

Splićani su u finalu Kupa nakon 17 godina, a već u prvoj četvrtini stekli su prednost od 30:20, koja je do poluvremena narasla na 17 razlike.

Luka Babić (16) i Pavle Marčinković (15) predvodili su 'žute', a Luka Pandurić s 21 košem goste.

Furnir, u ranijim sezonama poznat kao Dubrava, polufinale izborio nakon dvadeset godina posta, a treći put ukupno. Splićani su posljednji trofej osvojili prije 17 godina, 2004. godine u Zadru protiv Zadra košem današnjeg kapetana Roka Ukića u zadnjoj sekundi utakmice.

Zadar je na svom Višnjiku svladao Cibonu s 84:82 (19:19, 25:15, 19:15, 21:32)

Bila je to repriza prošlogodišnjeg finala gdje je Zadar u prepunom Višnjiku osvojio svoj prvi trofej, nakon 12 godina. Zadrani su do pobjede stigli stvorivši prednost tijekom druge i treće četvrtine, a u zadnji dio utakmice domaćini su ušli s 63:50. Zagrebački sastav je minutu i pol prije kraja tricom Reynoldsa uspio doći na zaostatak od samo tri koša (76:79), no Onuako i Mavra opet dižu razliku na velikih 83:76.

Cibona je ipak kreirala neizvjesnu završnicu nakon što je Mavrta osam sekundi prije kraja kod 84:80 promašio oba bacanja, a Markota fauliran kod pokušaja trice. Markota je zabio dva slobodna bacanja, treće promašio, a centar Cibone Planinić je 2,1 sekundu prije kraja uhvatio loptu i pretrpio prekršaj, no u prilici za izjednačenje, promašio je oba bacanja.

Kod Zadrana su najbolji bili Anthony Carter i Aleksandar Bursać s po 16 poena, dok je Damir Markota sa 16 koševa predvodio Cibonu.

O pobjedniku Kupa ove godine odlučivati će se u Omišu, u Gradskoj sportskoj dvorani ‘Ribnjak’, u subotu, 13. veljače.