veliki cska na koljenima

[VIDEO/FOTO] Dinamo je uvjerljivom pobjedom potvrdio europsko proljeće, ali Bistrović je 'modrima' ukrao rekord...

10.12.2020 u 23:11

U susretu posljednjeg kola K skupine UEFA Europske lige Dinamo je na Maksimiru pobijedio moskovski CSKA 3:1 potvrdivši prvo mjesto u skupini i plasman u šesnaestinu finala

Dinamo je i prije ovog kola osigurao proljeće u Europi, a protiv Rusa je lovio mjesto u povijesti europskih kupova.

Hrvatski prvak je imao priliku postati jedini klub u povijesti Lige prvaka i Europske lige, otkako se igraju u sadašnjim formatima, koji je skupinu okončao bez primljenog gola.

Nažalost, 'modre' je na putu do rekorda zaustavio hrvatski nogometaš Kristijan Bistrović postigavši gol u 76. minuti, čime je Dinamo primio gol nakon 526 minuta igre.

Strijelci za Dinamo bili su Gvardiol u 28., Oršić u 41. i Kastrati u 75. minuti.

Dinamo je tako natjecanje u skupini okončao s 14 bodova, četiri više od drugog Wolfsbergera. Treći Feyenoord je ostao na pet boodva, a četvrti CSKA na tri.

Moskovljani su nakon ždrijeba proglašeni jednim od favorita skupine, no CSKA je u prvih pet kola osvojio samo tri boda ostavši bez izgleda za prolazak u šesnaestinu finala Europske lige.

• +16
NK Dinamo - CSKA Moskva, UEFA Europska liga, 10.12.2020. Izvor: Cropix / Autor: Goran Mehkek / CROPIX

Sve utakmice UEFA Europske lige i Hrvatski Telekom Prve lige ekskluzivno možete gledati na MAXtv-u (Arenasport). Više informacija OVDJE.

Zbog toga je trener CSKA Viktor Gončarenko ostavio u Moskvi neke od svojih ključnih igrača pa tako u Zagreb nisu doputovali Nikola Vlašić, Džagojev i Fernandes.

Dinamo je dominirao od prve minute i mogao daleko uvjerljivije slaviti. Prvu veliku priliku Dinamo je imao u 22. minuti, no Mislav Oršić je pogodio okvir gola.

Ipak, šest minuta kasnije 'modri' su probili Ruse. Lovro Majer je ubacio iz kornera, a Joško Gvardiol glavom zabio prvi gol u europskim natjecanjima.

U 41. minuti hrvatski prvak je povećao prednost. Kastrati je ubacio s desne strane, a Oršića glavom zabio za 2:0.

Oršiću je to bio 13. gol za Dinamo u europskim natjecanjima pa se tako izjednačio sa Sammirom i Soudanijem. Više su zabili jedino Igor Cvitanović i Slaven Zambata, po 15. U posljednjim trenucima prvog dijela Oršić se ponovo mogao upisati među strijelce, ali je ponovo pogodio stativu.

U nastavku susreta Dinamo je 'smanjio gas', prepustio je posjed Rusima i svoje prilike tražio iz kontri.

Jedna takva je okrunjena golom u 75. minuti. Majer je poslao fantastičnu loptu za Kastratija koji je izbio sam ispred Akinfejeva i zabio za 3:0.

Nažalost, samo minutu kasnije Rusi su smanjili srušivši Dinamove snove o rekordu. Tek što su Rusi krenuli Kristijan Bistrović je svladao Livakovića za 3:1. Bio je to prvi gol kojeg su 'modri' primili nakon čak 526 minuta igre.

DINAMO - CSKA 3:1

ZAGREB. Stadion Maksimir - bez gledatelja; Sudac: Tiago Martins (Portugal);

Strijelci: 1:0 Gvardiol (28), 2:0 Oršić (41), 3:0 Kastrati (75), 3:1 Bistrović (76)

Žuti kartoni: Gavranović, Franjić / Obljakov, Vasin, Gaič

DINAMO: Livaković - Moharrami, Theophile-Catherine, Gvardiol, Leovac (od 21. Perić) - Jakić, Ademi (od 35. Franjić) - Kastrati, Majer (od 79. Tolić), Oršić (od 78. Ćuže) - Gavranović (od 80. Atiemwen)

CSKA: Akinfejev - Maradišvili, Divejev (od 81. Karpov), Vasin, Šenikov (od 71. Gaič) - Obljakov, Bistrović - Zajnutidnov, Ahmetov (od 63. Tiknizijan), Sigurdsson - Škurin (od 63. Čalov)