olimpijske igre 2021.

U dramatičnom finalu odbojkaša Francuzi su svladali Ruse i stigli do povijesne zlatne medalje

Francuska muška odbojkaška reprezentacija osvojila je naslov olimpijskog pobjendika nakon što je u finalu u Tokiju svladala Rusiju 3:2 (25:23, 25:17, 21:25, 21:25, 15:12)

Francuska je u prvom setu ostvarila veliki preokret, serijom 7:1 stigla je od 18:22 do 25:23, da bi u drugom setu nastavila tamo gdje je stala u završnici prvog i lako ga riješila u svoju korist 25:17.

Ruski izbornik Tupomas Sammelvuo se nakon drugog seta odlučio za dvije izmjene, na poziciji tehničara je Kobzara zamijenio Pankov, a na mjestu napadača umjesto Volkova je ušao Podlesnih. To je dalo rezultata te se Rusija vratila u utakmicu osvojivši treći i četvrti set s po 25:21.

Krenula je Rusija bolje i u odlučujući peti set povevši 3:0, no Francuska se već do sredine seta vratila da bi se ključnim pokazao as Jeana Patryja za 13:11, prednost koju Francuska više nije ispuštala.

Sjajan je u sastavu Francuske bio Earvin Ngapeth s 26 poena, Patry je dodao 15, dok su kod Rusije najučinkovitiji bili Maksim Mihajlov s 21 i Jegor Kljuka s 20 poena.

Ovo je prva olimpijska medalja za Francusku i odmah zlatna, dok je za Rusiju obo peto odličje od raspada SSSR-a, a drugo srebro.

Broncu je osvojila Argentina koja je ranije u subotu svladala branitelja naslova Brazil 3:2.