Svijet grmi o novom skandalu i provokaciji Infantina: Evo što je napravio sa zastavom Egipta

sp u nogometu

Svijet grmi o novom skandalu i provokaciji Infantina: Evo što je napravio sa zastavom Egipta

  • S.Č.
  • Zadnja izmjena 08.07.2026 08:16
  • Objavljeno 08.07.2026 u 08:16
Bionic
Reading

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Sponzor rubrike

Egipat još nije stigao ni ohladiti glavu nakon bolnog ispadanja sa Svjetskog prvenstva, a Gianni Infantino već se našao u središtu nove priče koja je zapalila nogometnu javnost. Predsjednik FIFA-e pojavio se na tribinama stadiona u Vancouveru s egipatskom zastavom u rukama, samo nekoliko sati nakon što je Egipat ispustio vodstvo 2:0 i izgubio od Argentine 3:2 u jednoj od najdramatičnijih utakmica turnira.

Na prvi pogled, riječ je mogla biti o običnoj navijačkoj sceni. Infantino je, prema snimkama i fotografijama s tribina, prihvatio zastavu od navijača i pozirao s njom. No trenutak u kojem se sve dogodilo dao je toj sceni potpuno drukčiji ton.

Dok u egipatskom taboru ne skrivaju bijes i sve glasnije tvrde da se Argentinu i Lionela Messija gura prema završnici turnira, poziranje prvog čovjeka FIFA-e s egipatskom zastavom za mnoge je dobilo posebno gorak prizvuk. Brojni navijači na društvenim mrežama taj su prizor nazvali krajnjim cinizmom, pa čak i ruganjem reprezentaciji koja se i dalje osjeća teško oštećenom.

Egipat je, naime, nakon poraza od Argentine bio bijesan zbog suđenja. Izbornik Hossam Hassan otvoreno je kritizirao odluke sudaca i poručio da njegova momčad nije imala pravedan tretman, a posebno su odjeknule situacije zbog kojih su Egipćani smatrali da su teško oštećeni. Zato je Infantinova pojava s egipatskom zastavom za mnoge odmah postala više od protokolarne geste.

Fotografija koja je stigla u najgorem mogućem trenutku

Argentina je protiv Egipta preživjela ogroman šok. Egipćani su imali 2:0 i bili nadomak senzacije, ali su svjetski prvaci u završnici režirali veliki preokret i pobjedom 3:2 izborili nastavak turnira. Nakon susreta se, međutim, nije govorilo samo o argentinskom povratku, nego i o sudačkim odlukama koje su izazvale bijes u egipatskom taboru.

U takvoj atmosferi Infantino se ubrzo pojavio na stadionu BC Place u Vancouveru, gdje je pratio ogled Švicarske i Kolumbije. Tamo je snimljen s egipatskom zastavom, a scena se vrlo brzo proširila društvenim mrežama.

Dio navijača taj je potez shvatio kao pokušaj smirivanja tenzija i poruku poštovanja prema Egiptu. Drugi su ga, međutim, doživjeli kao nespretan i gotovo provokativan čin, osobito zato što je došao u trenutku kada se egipatska javnost osjećala prevarenom i ogorčenom.

Egipat bijesan na FIFA-u, Argentina ide dalje

Egipatski izbornik Hossam Hassan nakon utakmice nije skrivao nezadovoljstvo. Njegova je poruka bila jasna: Egipat smatra da su ključne odluke otišle na stranu Argentine, reprezentacije oko koje se na svakom Mundijalu stvara ogroman globalni interes.

Upravo zbog toga fotografija predsjednika FIFA-e s egipatskom zastavom nije mogla proći neprimijećeno. U danima kada se svaka gesta tumači kroz prizmu sumnji, pritiska i velikih interesa, i najjednostavniji potez može dobiti težinu skandala.

Švicarska je kasnije protiv Kolumbije izborila dvoboj s Argentinom, što je dodatno zaokružilo večer punu simbolike. Infantino, Švicarac na čelu FIFA-e, na tribinama s egipatskom zastavom, u trenutku kada Egipat optužuje sustav, a Argentina nastavlja put prema završnici - prizor je to koji će mnogi još dugo tumačiti na različite načine.

Jedno je sigurno: Mundijal je dobio novu scenu o kojoj se ne govori samo zbog nogometa.

Sažeci Hrvatske nogometne lige

Pratite nas na društvenim mrežama

Najbitnije od bitnog

Newsletter tportala donosi tjedni pregled najbitnijih vijesti

tportal