SKIJAŠKO TRČANJE

Šveđanki Kalli zlato, Malec na 51. mjestu

24.02.2015 u 15:10

Šveđanka Charlotte Kalla osvojila je naslov svjetske prvakinje u skijaškom trčanju na 10 kilometara slobodnim stilom na SP u Falunu osiguravši tako domaćinima prvu zlatnu medalju, dok je hrvatska reprezentativka Vedrana Malec (24) utrku završila na 51. poziciji sa 4:04.4 minute slabijim vremenom.

Kalla je pet godina nakon olimpijskog zlata u istoj disciplini (Vancouver 2010) stigla i do prvog svjetskog naslova u pojedinačnoj konkurenciji i to na impresivan način. Ciljem je prošla u vremenu od 25:08.8 minuta, čak 41.0 sekundu ispred srebrne Amerikanke Jessice Diggins, dok je brončano odličje osvojila još jedna Amerikanka Caitlin Gregg sa 46.9 sekundi slabijim vremenom od Kalle.

Potpuno su podbacile Norvežanke koje su dominirale dosadašnjim tijekom SP-a, najbolje plasirana njihova predstavnica bila je Heidi Wang na 22. mjestu, braniteljica naslova otprije dvije godine iz Val di Fiemmea Therese Johaug bila je 27., a legendarna Marit Bjoergen 31.

Veliku ulogu u rezultatima imali su i vremesnki uvjeri, jer je tijekom utrke počeo padati gust snijeg, pa su trkačice s niskim startnim brojevima imale bolje uvjete, a to su najbolje iskoristile Amerikanke Diggins i Gregg koje su stigle do neočekivanih medalja.