FURIJI ZLATO

Španjolska u dramatičnoj završnici za jedan gol bolja od Hrvatske

16.01.2024 u 21:27

Španjolski vaterpolisti su po prvi put u povijesti osvojili naslov europskog prvaka pobijedivši Hrvatsku sa 11:10 (3:5, 3:2, 2:3, 3:0) u finalu odigranom na bazenu Mladost u Zagrebu pred više od 2000 gledatelja.

Naslov europskog prvaka španjolskim je vaterpolistima donio i izravnu kvalifikaciju za ovogodišnje Olimpijske igre u Parizu.

Granados i Sanahuja su sa po tri pogotka bili najbolji strijelci Španjolske. Hrvatske strijelce je s četiri gola predvodio Luka Bukić, a po dva su postigli Marko Žuvela i Jerko Marinić Kragić. Hrvatskoj nije pomoglo ni 14 obrana sjajnog Marka Bijača.

Hrvatska je dobro ušla u utakmicu i povela 2:1, na što su Španjolci odgovorili s dva uzastopna pogotka. Sjajni Luka Bukić je bio pokretač niza u kojem su hrvatski vaterpolisti postigli četiri gola i ostavili Španjolce bez pogotka gotovo šest minuta te poveli sa 6:3. Ipak, Španjolci su se ubrzo oporavili i do kraja druge četvrtine smanjili zaostatak na samo jedan pogodak (7:6).

Hrvatska je pet minuta ostala bez pogotka pri kraju druge i početkom treće četvrtine pa su Španjolci došli do izjednačenja (7:7). Momčadi su ušle izjednačene (8:8) i u zadnjih 100 sekundi trećeg dijela, da bi Marko Žuvela s igračem manje i Loren Fatović iz vrlo teške vanjske pozicije uspjeli donijeti Hrvatskoj dva gola prednosti za posljednjih osam minuta.

Prve četiri minute zadnje četvrtine prošle su bez pogotka, a onda su Španjolci iskoristili igrača više i golom Sanahuje smanjili na 10:9. Španjolci su još jednim razornim šutom Granadosa izjednačili na 10:10 na minutu i 38 sekundi prije kraja. Isti je igrač 'šraubom' donio prednost Španjolcima 49 sekundi prije kraja.

Hrvatska je imala napad s igračem više za izjednačenje, ali je šut Lorena Fatovića blokiran.

Hrvatskoj je ovo bilo peto finale i treći poraz u dvoboju za europsko zlato, dok je Španjolska u svom četvrtom finalu prvi put izašla kao pobjednik.

Brončano odličje na ovom prvenstvu osvojila je reprezentacija Italije koja je u utakmici za treće mjesto svladala Mađarsku sa 12:7.

• +33
Vaterpolo: Hrvatska - Španjolska, finale Eura Izvor: Pixsell / Autor: igor Kralj/PIXSELL

Konačan poredak Europskog prvenstva vaterpolista koje je održano u Zagrebu i Dubrovniku: