• Zadnja izmjena 13.05.2011 10:27
  • Objavljeno 13.05.2011 u 10:10
James Bernier KANADA 2011 HOKEJ NA LEDU

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

Reprezentacija Rusije posljednji je sudionik polufinala svjetskog prvenstva elitne skupine u hokeju na ledu koje se održava u Bratislavi. 'Zbornaja' je u četvrtfinalu pobijedila Kanadu 2:1 (0:0, 0:1, 2:0) i za mjesto u finalu igrat će protiv Finske. Drugi polufinalni par čine Češka i Švedska

Sudar Kanade i Rusije bio je pravi hokejaški klasik, za mnoge finale prije finala. Rusija i Kanada su dvije najuspješnije reprezentacije u povijesti svjetskih prvenstava. Rusi su pod raznim imenima osvojili 25 zlatnih medalja, a Kanađani jednu manje. Kada zbrojimo srebrna i brončana odličja dolazimo do brojke od ukupno 87 medalja koliko su ove dvije reprezentacije osvojile na dosadašnjih 74. svjetska prvenstva.

Ovoga puta Kanađani su bili bliži pobjedi, no slavili su Rusi. Kanada je imala vodstvo 1:0 i gotovo dvostruko više udaraca prema suparničkim vratima, no presudila su dva briljantna poteza ruskih igrača, te sjajni Konstantin Barulin koji je sakupio 36 obrana.

Aktualni olimpijski pobjednici poveli su u 25. minuti golom Jasona Spezze na asistenciju Alexa Pietrangela. Rusija je izjednačila s igračem manje u 49. minuti sjajnim golom Alekseja Kajgorodova. Igrač Metallurga iz Magnitogorska je u solo prodoru prošao Brenta Burnsa, a potom i Jamesa Neala te lakoćom svladao Jonathana Berniera. Bio je to sasvim sigurno jedan od najljepših golova prvenstva. Četiri minute kasnije Ilja Kovaljčuk je na asistenciju Radulova i Kalinina postavio konačnih 2:1 za veliko slavlje Rusa.