RIJEČ STRUČNJAKA

Poruka i podrška Matjaža Keka zbilja su dirljive: Da se protiv mene dosudi takav penal...

Nogometaši Hrvatske ipak neće drugi put u nizu igrati u finalu Svjetskog prvenstva. U polufinalnom dvoboju na stadionu Lusail u Dohi, Argentina je pobijedila s uvjerljivih 3:0 (2:0). Lionel Messi doveo je Argentinu u vodstvo golom s 11 metara u 34. minuti dok je Julian Alvarez zabio još dva, u 39. i 69. minuti

Argentina je pobjedom 3:0 nad Hrvatskom izborila nastup u finalu 22. Svjetskog prvenstva. Pobjeda je posve zaslužena, no ostaje onaj tračak ljutnje, jer u 32. minuti sudac Orsato dosudio je penal koji je odveo vodu na mlin Gaučosa.

Naravno, dio svoje krivice u ovom porazu snosi i Hrvatska, a što je vrlo detaljno opisao i slovenski stručnjak Matjaž Kek, izuzetno cijenjen u Hrvatskoj, posebice u Rijeci, jer s klubom s Rujevice ispisao je povijesne uspjehe.

'Argentina je posve zasluženo pobijedila i ušla u finale, a Hrvatska, uz svu tugu i razočarenje, nije. Ali i dalje je na Svjetskom prvenstvu. Ima još jednu izuzetno bitnu utakmicu, ali treba biti objektivan i čestitati Argentini na prolasku', javio se bitno drugačijeg raspoloženja nego prošlog petka i pobjede nad Brazilom 61-godišnji Slovenac, ujedno izbornik te zemlje.

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić nije imao problem s time, pružio je ruku i čestitao suparniku, ponio se posve sportski.

'Hrvatski izbornik je već toliko puta pokazao svoju veličinu i svu realnost. Utakmica je dobro počela i do te 32. minute, kada je dosuđen onaj penal, Hrvatska je uspjela smiriti Argentinu, zaustavljati njihova dodavanja, nažalost, bez neke okomitosti. Ipak, kada je jedan pas rastvorio hrvatsku obranu, onda je to bila strašna energija za Argentinu. I normalno, mentalni pad Hrvatske, što smo i vidjeli jer vrlo brzo primila je i taj drugi gol. To tako jest, nakon velikog veselja i pobjede (op.a., misli Kek na slavlje protiv Brazila) sastavni dio sporta su i porazi. Naravno, i očekivanja su bila velika, tako da su i razočarenja jednako takva.'

Još malo o utakmici.

'Nije Argentina bila samo briljantan Messi. Vidjelo se da raste iz utakmice u utakmicu. U pravom trenutku njihov je izbornik taktičkim izmjenama dobio čvrstinu, agresiju, moć. Hrvatska jednostavno nije mogla parirati takvoj Argentini, osam faulova je apsolutno premalo. Kao sportaš to moraš prihvatiti, pružiti ruku boljem i pripremiti se za sljedeću utakmicu.'

Kod nas se puno polemika vodi o tome je li Orsato trebao pokazati na penal ili ne?

'Siguran sam da će biti puno analiza i rasprava. Ali da se protiv mene dosudi takav penal, imao bih puno upitnika. Nekako, ne bih se složio s time. Opet, s druge strane, Orsato je dosta blizu stajao i prilično energično je pokazao na 11 metara. To je sigurno bio bitan trenutak, ali nisam siguran da bi svi suci to sudili. To jest, zapravo sam siguran da ne bi svi suci to sudili. To je usmjerilo utakmicu, jer Hrvatska je donekle kontrolirala dvoboj. Ali na kraju krajeva, poslije 90 minuta, Argentina je ipak bila bolja i posve zasluženo pobijedila, ne samo za taj penal.'

Trebat će sad puno truda i volje, jer u subotu je i utakmica za broncu, što je također veličanstven uspjeh.

'Ovo su teški trenuci za svakog sportaša, ali nažalost, i oni postoje. Rekao sam već, prije nekoliko dana velika sreća, a sada velika tuga. No za nekoliko dana je nova utakmica, novo dokazivanje. Normalno da igrači, na čelu s kapetanom, najteže to doživljavaju, ali moraju se dići. Treba im pomoći, treba im dati energiju da izguraju tu zadnju utakmicu. Ali čujte, Hrvatska je još uvijek na Svjetskom prvenstvu, a kraj je Svjetskog prvenstva. Nažalost, igrat će u subotu, a ne u nedjelju, ali to je fantastičan rezultat. A da je razočarenje - jest, svakako. No i to je ljudski, i to pokazuje koliko je bila velika želja i koliko su bila velika očekivanja. Ali uvjeren sam da će za tri dana sve biti puno bolje za Hrvatsku', poslao je snažnu poruku podrške Matjaž Kek.