• Zadnja izmjena 21.08.2009 22:51
  • Objavljeno 21.08.2009 u 22:19
Sandra Perković

Izvor: Reuters / Autor: Reuters

Na Svjetskom atletskom prvenstvu u Berlinu dijelile su se medalje na 50 km u hodanju, u skoku u vis i na 400m u muškoj konkurenciji te na 200m i bacanju diska u ženskoj konkurenciji. Hrvatska je imala predstavnicu u finalu diska Sandru Perković koja je na kraju zauzela deveto mjesto

U bacanju diska hrvatska predstavnica Sandra Perković je od tri pokušaja imala samo jedan uspješan i to od 60,77m što je bilo dovoljno tek za deveti rezultat. Tako se nije uspjela ugurati među osam natjecateljica koje su imale pravo na još tri bacanja. Na kraju je zlato osvojila Australka Dani Samuels sa 65,44, druga je bila Kubanka Yarelis Barrios sa 65,31, a treća Rumunjka Nicoleta Grassu sa 65,20.

Rus Sergej Kirdjapkin (29) po drugi je put u karijeri osvojio naslov svjetskog prvaka u hodanju na 50 kilometara, nakon što je bio najbolji prije četiri godine u Helsinkiju, Kirdjapkin je osvojio zlato u najdužoj atletskoj disciplini i u Berlinu. Do drugoga zlata Kirdjapkin je stigao u vremenu od 3:38:35 sati, dvije minute i 41 sekundu zaostao je Norvežanin Trond Nymark koji je osvojio srebro, dok je do bronce stigao španjolski veteran Jesus Angel Garcia, koji će u listopadu napuniti 40 godina, sa 3:02 minute zaostatka. Garcia je bio svjetski prvak na 50 km još prije 16 godina u Stuttgartu, a u karijeri je osvojio i dvije srebrne medalje, u Ateni 1997. i Edmontonu 2001.

Američka atletičarka Allyson Felix treći put uzastopce osvojila je naslov svjetske prvakinje na 200 metara. Nakon što je slavila u Helsinkiju (2005) i u Osaki (2007) bila je najbolja i u Berlinu i to s rezultatom 22.02. Drugo mjesto pripalo je olimpijskoj pobjednici iz Pekinga Jamajčanki Veronici Campbell-Brown (22.35), dok je treća bila Debbie Ferguson-McKenzie s Bahama (22.41). Bila je to prva pobjeda za Amerikance u sprintu nakon što su zadnjih osam finalnih utrka na velikim natjecanjima dobili Jamajčani. U Pekingu je bilo 5:0, a do sada u Berlinu 3:0 za jamajčanske sprintere.

Olimpijski pobjednik iz Pekinga Amerikanac LaShawn Merritt osvojio je naslov svjetskog prvaka na 400 metara na svjetskom prvenstvu u Berlinu. Merritt je slavio s rezultatom 44.06 ispred sunarodnjaka Jeremyja Warinera (44.60) i Renny Quowa s Trinidad i Tobaga (45.02).