BORBA ZA KATAR

[FOTO] Nizozemska u završnim minutama slomila Norvešku i otišla na SP; novi poraz BiH u dodatne kvalifikacije gurnuo Ukrajince kojima su pomogli i Francuzi

16.11.2021 u 22:59

Nizozemska nogometna reprezentacija zauzela je posljednje, 10. mjesto koje izravno vodi na Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru iz europske zone kvalifikacija.

Nizozemska je do prvog mjesta u skupini G stigla 1:0 pobjedom u Rotterdamu protiv izravnog konkurenta Norveške.

Nakon što je u prije tri dana u Podgorici 'prosula' vodstvo od 2:0 i pobjedu kojom je već tada mogla osigurati SP, Nizozemska je u nervoznoj utakmici protiv Norveške morala izbjeći poraz kako bi se plasirala u Katar.

Sve do 84. minute bilo je 0:0, a onda je Bergwijn snažnim udarcem 'probio' Nylanda za 1:0. Konačni rezultat postavio je Depay u prvoj minuti sudačke nadoknade iz protunapada kojega je povukao Bergwijn te na kraju idealno asistirao strijelcu.

Nizozemska je tako natjecanje u skupini okončala sa 23 boda, dva više od druge Turske koja je u Podgorici svladala Crnu Goru sa 2:1, dok je Norveška završila na trećoj poziciji sa 18 bodova. Turska će tako u dodatne kvalifikacije.

• +4
Nizozemska - Norveška, kvalifikacije za SP 2022. Izvor: EPA / Autor: KOEN VAN WEEL

Još ranije su plasman na SP iz Europe osigurali Danska, Njemačka, Francuska, Belgija, Hrvatska, Španjolska, Srbija, Engleska i Švicarska, a osim njih i domaćina Katar nastup na svjetskoj smotri izborio je još samo Brazil.

Za preostala tri mjesta iz Europe u dodatnim kvalifikacijama u ožujku borit će se Portugal, Švedska, Italija, Ukrajina, Wales, Škotska, Turska, Rusija, Poljska, Sjeverna Makedonija kao drugoplasirani iz skupina te Austrija i Češka kao dvje najbolje reprezentacije iz Lige nacija koje nisu završile na jednom od prva dva mjesta u skupinama.