DAO SVE OD SEBE, ALI…

Ništa od medalje za Filipa Zubčića, svjetski prvak u veleslalomu je Marco kojem je zlato greškama 'poklonio' Marco

17.02.2023 u 14:35

Na svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u Courchevelu i Meribelu vožen je muški veleslalom, a na najviše postolje popeo se Švicarac Marco Odermatt, dok je naš najbolji skijaš Filip Zubčić bio osmi

Marco Odermatt drugi iz prve vožnje došao je do zlata nakon velikih pogrešaka Marca Schwarza, vodećeg poslije prve vožnje, koji je na kraju završio kao treći sa 40 stotinki zaostatka za pobjednikom. Švicarcu je to drugo zlato na ovom SP-u, nakon što je najbrži bio u spustu.

Između njih dvojice ugurao se s najbržom drugom vožnjom Švicarac Loic Meillard sa 32 stotinki zaostatka. Najveći gubitnik je Slovenac Žan Kranjec koji je poslije prvog laufa imao brončano odličje da bi na kraju završio kao šesti (+1.16).

Filip Zubčić je zadržao osmu poziciju iz prve vožnje i na kraju (+2.20). Hrvatski skijaš hrabro se spustio, ali njegova vožnja bila je daleko od dobre, s dosta pogrešaka, da bi se uključio u borbu za postolje. No i plasman u TOP 10 je zadovoljavajući rezultat. Tako je Zubčić ostao na jednoj svjetskoj medalji, srebru iz paralelnog veleslaloma 2021.

Dodajmo, kako obojica mladih hrvatskih predstavnika Leon Nikić i Tvrtko Ljutić, koji su se u četvrtak uspješno kvalificirali za današnji nastup, nisu završili prvu vožnju.

Odermattu je ovo druga medalja na ovom Svjetskom prvenstvu i treća na velikim natjecanjima, a sva tri odličja su zlatnog sjaja. Naslovu olimpijskog pobjednika u veleslalomu i svjetskog prvaka u spustu, najbolji svjetski skijaš u ovom trenutku dodao je i naslov svjetskog prvaka u disciplini u kojoj je gotovo nepobjediv u ovoj sezoni.

Loic Meillard je došao do svog najboljeg rezultata na svjetskim prvenstvima, na kojima je do sada imao dvije bronce iz Cortine d'Ampezzo 2021. osvojene u alpskoj kombinaciji i paralelnom veleslalomu.

Schwarz je osvajanjem veleslalomske bronce ponovio rezultat ostvaren prije dvije godine u Cortini, a ovo mu je ukupno sedmo odličje na svjetskim prvenstvima i drugo u Courchevelu, gdje je jedan od najsvestranijih skijaša današnjice već osvojio naslov svjetskog doprvaka u alpskoj kombinaciji.

U subotu je u Meribelu na rasporedu slalom za skijašice u kojem će nastupiti i dvije hrvatske predstavnice, Zrinka Ljutić i Leona Popović. Prva vožnja je na rasporedu u 10 sati, a druga u 13.30 sati.

Svjetsko prvenstvo će završiti u nedjelju slalomom za skijaše.