UŽIVO

Ništa od nove medalje za hrvatsko skijanje; Filip Zubčić maksimalno riskirao u drugoj vožnji i došao do četvrtog mjesta, a utrka dobila šokantan završetak

19.02.2021 u 13:19

Najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić završio je kao četvrti u velsleslalomu na SP-u u Cortini, a pobjednik je Francuz Mathieu Faivre

LIVE DRUGE VOŽNJE:

• šok, uvjerljivo vodeći Pinturault je izletio, skijaš koji rastura u veleslalomu u Svjetskom kupu je ispao, Zubčić je ostao korak do postolja - četvrti, pobjednik je Francuz Faivre
  • poslije Zampe, sljedeća tri skijaša nisu završila drugu vožnju
  • ovo vrijeme trebamo zabilježiti, Slovak Adam Zampa (19. u prvoj vožnji) je preuzeo vodstvo s 2:39.73, čak sekundu i 36 stotinki bolje od drugog Muffata-Jeandeta
  • nakon deset skijaša, na vrhu imamo novo ime - Francuz Muffat-Jeandet
  • Talian Franzoni preuzeo je vodstvo od Slovenca, on je bio 23. u prvoj vožnji
  • prvo ozbiljnije vrijeme je Slovenca Hadalina, 2:41.56, nakon pet skijaša, naši susjedi imaju razloga za zadovoljstvo
  • Litavac Drukarov otvorio je drugu vožnju, pa se skijaš koji nije nikada vozio u Svjetskom kupu može pohvaliti da je u jednom trenutku bio prvi
  • u drugoj vožnji Filip Zubčić mora maksimalno riskirati, ali prije njega će se spustiti 19 skijaša

U prvoj vožnji Zubčić je napravio veliku pogrešku u središnjem dijelu staze, gdje se gotovo morao zaustaviti kako bi na ispravan način prošao jednu zatvoreniju kombinaciju vrata, što ga je koštalo boljeg vremena i plasmana u prvoj vožnji u kojoj je briljirao Pinturault i sa 1:17.55 sekundi postavio najbolje vrijeme.

Iznenađujuće drugo mjesto u prvoj vožnji osvojio je domaći predstavnik Luca De Aliprandini sa zaostatkom od 40 stotinki, dok je treći bio Nijemac Alexander Schmid (+0.56). Unutar jedne sekunde zaostatka za Pinturaultom je uspio biti još samo četvrtoplasirani Francuz Mathieu Faivre (+0.58) koji je pobijedio Filipa Zubčića u finalu paralelnog veleslaloma i osvojio naslov svjetskog prvaka.

Drugi hrvatski predstavnik na klasičnom veleslalomu bio je Samuel Kolega, ali njegov zaostatak od 6.30 sekundi za najbržim, nije bio dovoljan za plasman među 30 najboljih koji će nastupiti u drugoj vožnji od 13.30 sati.

LIVE PRVE VOŽNJE:

• svoju vožnju završio je i Samuel Kolega, imao je startni broj 53, trenutačno je 34. Hrvat nije bio zadovoljan odrađenom vožnjom
  • 30 skijaša je odradilo prvu vožnju, poredak prve trojice je: Francuz Pinturault, Talijan De Aliprandini (+0.40) i Nijemac Schmid (+0.56), naš Zubčić je 11. sa zaostatkom od 2 sekunde i 12 stotinki za vodećim. Ukoliko želi do postolja, u drugoj vožnji morat će jako riskirati
  • kada je svoju vožnju završio Amerikanac Radamus, broj 26, Zubčić je ispao iz TOP 10. Hrvatski skijaš je trenutačno 11.
  • nakon što se spustio skijaš s rednim brojem 20, Zubčić je pao na devetu poziciju, pet skijaša uz to nije završilo prvu vožnju, ispred Hrvata su sada i Nijemac Luiz i Austrijanac Schwarz
  • 15 skijaša odradilo je prvu vožnju, Zubčić je na sedmoj poziciji i za brončanim odličjem ima zasad zaostatak sekundu i 56 stotinki. Prva trojica su Francuz Pinturault, Talijan De Aliprandini (+0.40) i Nijemac Schmid (+0.56)
  • od četiri Švicarca, čak tri nisu završila svoj nastup (Caviziel, Murisier, Odermatt), Meillard je jedini izborio drugu vožnju (trenutačno peti)
  • deset skijaša je gotovo, Zubčić je pogurnut na šest poziciju, ispred njega su Pinturault, Schmid, Faivre, Meillard i Kranjec
  • poslije pet skijaša, Zubčić je treći, Hrvata je prestigao i Slovenac Žan Kranjec za 30 stotinki
  • najbolji u veleslalomu ove sezone, Alexis Pinturault, pokazao je koliko je dobar, 1:17.55, za 2 sekunde i 12 stotinki bolji od hrvatskog skijaša
  • Henrik Kristoffersen, treći skijaš, ostao je iza Zubčića za 20 stotinki
  • Filip Zubčić je napravio pogrešku na jednom dijelu staze koji je zahtjevno napravljen, vidjet ćemo kad se spstse ostali najbolji, njegovo vrijeme je 1:19.67
  • Marco Odermatt, drugi u Svjetskom kupu u veleslalomu, prvi koji je krenuo, nije završio prvu vožnju
  • Na startu će se naći čak 100 skijaša od kojih ima mnogo iz egzotičnih zemalja i koji se nikada nisu natjecali u Svjetskom kupu, ali su sada dobili priliku na Svjetskom prvenstvu.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prije Zubčića startat će samo Švicarac Marco Odermatt, dok će se nakon njega niz stazu redom spuštati branitelj naslova Norvežanin Henrik Kristoffersen, Francuz Alexis Pinturault i Slovenac Žan Kranjec. Podsjećamo, hrvatski skijaš na ovom SP-u ima srebro iz paralelnog veleslaloma.

Osim Zubčića, u petak će u veleslalomu nastupiti i Samuel Kolega, koji je bio drugi u kvalifikacijama u četvrtak. On će imati startni broj 53. Druga vožnja je u 13.30...

Zubčić je ove sezone četiri puta završavao na pobjedničkom postolju u veleslalomu, pobijedio je u Santa Caterini, dva puta bio drugi u Adelbodenu te još jednom treći u Santa Caterini. S tim rezultatima drži treće mjesto u ukupnom redoslijedu u toj disciplini, iza Pinturaulta i Odermatta.

Dosada je Zubčić četiri puta nastupio u veleslalomu na svjetskom prvenstvu, a najbolji plasman mu je 16. mjesto iz Beaver Creeka 2015., dok je u Sankt Moritzu 2017. te Areu 2019. završavao kao 19.