Lige petice

Ivan Rakitić junak Barcelone; hrvatski veznjak zabio jedini pogodak neugodnim Baskima i vratio Katalonce na vrh

24.06.2020 u 00:13

Ivan Rakitić postigao je svoj prvi pogodak u ovoj sezoni španjolskog nogometnog prvenstva i donio Barceloni minimalnu pobjedu nad Athletic Bilbaom na Camp Nou 1:0, kojom su se Katalonci privremeno vratili na vrh ljestvice

Hrvatski reprezentativac u igru je ušao u 64. minuti, a sedam minuta poslije prometnuo se u junaka teško izborene pobjede. Rakitić je odlično pratio akciju Lea Messija, koji se pokušao probiti kroz gustu obranu gostujuće momčadi. Kad je Argentinac izgubio loptu u pokušaju driblinga, na nju je naletio Rakitić, ušao u kazneni prostor i mirnim udarcem sa 10-ak metara svladao nemoćnog vratara Athletica.

Messi je prvi poletio u zagrljaj hrvatskom reprezentativcu koji je postigao prvi Barcelonin pogodak nakon više od 180 minuta čekanja, jer su Katalonci u prošlom kolu ostali bez gola na gostovanju u Sevilli.

Barcelona je ovom pobjedom opet prva sa 68 bodova. Tri manje, uz utakmicu manje, ima Real Madrid, a na trećem mjestu je Atletico Madrid sa 55 bodova.

Atletico je ostvario 15. prvenstvenu pobjedu nakon što je na gostovanju kod Levantea slavio s minimalnih 1:0, dok su Valladolid i Getafe odigrali 1:1.

Atletico je do pobjede došao zahvaljujući autogolu Brune Gonzaleza, koji je nespretno skrenuo loptu u vlastitu mrežu u 15. minuti. Prilika je bilo na jednoj i na drugoj strani za pogotke, ali su mreže ostale mirovati do kraja dvoboja.

U Valladolidu je Getafe došao do vodstva u 41. minuti, a strijelac je bio Jaime Mata. U sučevom dodatku prvog poluvremena domaći su izjednačili iz kaznenog udarca, a precizan je bio Turčin Enes Unal.

Atletico je sa 55 bodova došao na treće mjesto. Vodeći dvojac Barcelona i Real Madrid ima po 65 bodova. Getafe je peti sa 49 bodova, Levante je na 11. poziciji sa 38 bodova, a Valladolid je 14. sa 34 boda.

U srijedu su na rasporedu tri od preostalih pet utakmica 31. kola, a sastaju se: Alaves - Osasuna, Real Sociedad - Celta Vigo (19.30 sati) i Real Madrid - Mallorca (22.00).

• +3
Levante - Atletico Madrid, 2019/20. Izvor: EPA / Autor: MANUEL LORENZO

U susretu 31. kola engleskog nogometnog prvenstva Tottenham je pobijedio West Ham sa 2:0, dok su u drugom susretu Leicester City i Brighton & Hove Albion odigrali bez golova.

Spursi su dominirali cijeli susret i posve zasluženo su osvojili tri boda. Domaćin je stigao do vodstva u 64. minuti kada je Tomas Soucek zatresao vlastitu mrežu. Giovani Lo Celso je ubacio iz kornera, a češki veznjak nesretno ugurao loptu iza leđa Lukasza Fabianskog.

West Ham je mogao izjednačiti u 78. minuti, no Jarrod Bowen je pogodio vratnicu. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Tottenham je razriješio u 82. minuti pogotkom Harryja Kanea za 2:0. Bio je to njegov 12. ligaški pogodak ove sezone, te ukupno 30. gol u susretima protiv londonskih klubova. Više od njega u londonskim derbijima zabili su tek Teddy Sheringham (32), Frank Lampard (32) i Thierry Henry (43).

U prvom susretu 31. kola Leicester City i Brighton & Hove Albion su odigrali bez golova. Domaćin je tako propustio još jednu priliku učvrstiti se na trećem mjestu ljestvice koje vodi u Ligu prvaka.

U posljednjih sedam ligaških kola 'lisice' su ostvarile samo jednu pobjedu, početkom ožujka protiv Aston Ville (4:0). Srećom, po Leicester niti glavni konkurenti za 'Champions league' ne briljiraju.

Ovoga puta domaćin može biti sretan što je osvojio i bod. Naime, gosti su u 14. minuti imali jedanaesterac, no Kasper Schmeichel je obranio udarac Neala Maupay.

U vodstvu je Liverpool sa 83 boda, 20 više od Manchester Cityja. Leicester je i dalje treći sa 55 bodova, četiri više od Chelsea, dok Manchester United i Wolverhamton imaju po 46 bodova.

Tottenham je napredovao za jednu poziciju i sada je sedmi. Brighton je na 15. poziciji sa 33 boda, a West Ham je dva mjesta niže sa 27 bodova.

Barcelona - Athletic Bilbao, 2019/20. Izvor: EPA / Autor: ALBERTO ESTEVEZ

Nogometaši Parme ostvarili su uvjerljivu 4:1 pobjedu (2:0) na gostovanju kod Genoe uz tri pogotka Danca Andreasa Corneliusa, dok je Torino kao domaćin svladao Udinese s minimalnih 1:0.

Raspoloženi i snalažljivi napadač Parme Andreas Cornelius prvi je od svoja tri pogotka postigao u 18. minuti. Na 2:0 povisio je u 33. minuti, a 'hat-trick' je kompletirao u 53. minuti. U 29. minuti Criscito nije uspio realizirati kazneni udarac za Genou, da bi u 59. minuti Falque bio uspješan s bijele točke i donio malo nade u preokret. No, u 87. minuti je Šveđanin Dejan Kulesevski pogodio za konačnih 4:1.

U Torinu je pobjednički pogodak pao već u 16. minuti, kad je Belotti pobjegao svom čuvaru na lijevoj strani i sa pet metara iskosa svladao gostujućeg vratara Mussa.

Parma je sa 39 bodova dospjela na sedmo mjesto. Torino je sa 31 bodom zamijenio Udinese na 14. mjestu, a Genoa je sa 25 bodova na rubu ispadanja iz Serie A. Vodeći Juventus ima 66 bodova, četiri više i utakmicu više od drugoplasiranog Lazija.

Nogometaši Napolija slavili su na gostovanju u Veroni sa 2:0, a domaća momčad koju vodi Ivan Jurić može žaliti za brojnim propuštenim prilikama. Poljski napadač Arkadiusz Milik postigao je vodeći pogodak za Napoli u 38. minuti. Domaćoj momčadi koju vodi Ivan Jurić u 61. minuti poništen je pogodak Faraonija, jer je asistent Zaccagni prije ubačaja u driblingu loptu zahvatio rukom. Pobjedu Napolitanaca potvrdio je Meksikanac Hirving Lozano u 90. minuti.

U dvoboju SPAL-a i Cagliarija gosti su došli do svoje prve pobjede nakon 12 utakmica bez trijumfa. Pobjednički pogodak postignut je u trećoj minuti sučevog dodatka na isteku utakmice, a u važnim ulogama su bili hrvatski nogometaši. Marko Rog je sa tridesetak metara uputio snažana i precizan udarac kojeg je vratara SPAL-a Karlo Letica uspio krajnjim naporom zaustaviti. No, na odbijenu loptu prvi je dotrčao Joao Pedro, ubacio pred vrata gdje je neometani Giovanni Simeone glavom poslao loptu u nebranjenu mrežu.

Oba hrvatska nogometaša bila su u početnim postavama svojih momčadi.

U srijedu su na rasporedu preostale tri utakmice 27. kola, a sastaju se: Inter - Sassuolo (19.30 sati), Atalanta - Lazio i Roma - Sampdoria (21.45).